אייל הפאמפאס

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אייל הפאמפאס
אייל הפאמפאס
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה מכפילי פרסה
משפחה אייליים
תת-משפחה איילי פרדות
סוג אייל הפאמפאס
מין אייל הפאמפאס
שם מדעי
Ozotoceros bezoarticus
תחום תפוצה
Ozotoceros bezoarticus map.svg

אייל הפאמפאס או אייל ערבות (שם מדעי: Ozotoceros bezoarticus) הוא מין של אייל בינוני מתת-משפחת איילי פרדות החי במרכז אמריקה הדרומית, ומהווה מין יחיד בסוגו.

תיאור

לאייל הפאמפאס פרווה חומה-אדמדמה כהה בחלקיה העליונים ובהירה יותר בחלקים התחתונים. השפתיים, הצוואר, הבטן, החלק האחורי של זנבו, ומסביב לעיניו לבנים. הזנב קצר ועבה (אורכו 15-10 ס"מ), צבעו חום אדמדם-שחור ומוקף ברצועה לבנה. גובהו בכתפיים 75-70 ס"מ. משקלם של הזכרים עד 40 ק"ג ושל הנקבות עד 33.5 ק"ג. לזכרים זוג קרניים קלות המתפצלות עד שלושה סיעופים.

תפוצה ובית גידול

אייל הפאמפאס נמצא במדינות ברזיל, ארגנטינה, פרגוואי, אורוגוואי, ובוליביה. בית גידולו הוא בעיקר אזורים פתוחים כמו שטחי מרעה וערבות פמפס (שעל שמם הוא קרוי), ולעיתים גם על החוף.

מאפיינים ותזונה

אייל הפאמפאס חי בקבוצות של 6-2 פרטים ופעיל בעיקר בשעות היום. הזכרים אינם טריטוריאליים ויסתפקו בהפגנת דומיננטיות, כמו כן קרבות ביניהם די נדירים. כאשר הוא חש בסכנה הוא יסתתר בעשבים ובשעת כושר ימלט בקפיצות. נקבות עשויות להציג את עצמן פצועות בדומה לחופמיים כדי להרחיק את הטורף מהעופר. כאשר הם נמלטים הם מרימים את זנבם בדומה לאייל פרדי לבן-זנב לאות אזהרה. ההריון נמשך כשבעה חודשים בסופם נולד עופר אחד בדרך כלל, ומשקלו 2.2 ק"ג. אחרי שישה שבועות הוא מתחיל לאכול מזון מוצק, ונשאר עם אימו במשך שנה. תזונתו של אייל הפאמפאס כוללת עלים, עשבים, שיחים, ועשבי תיבול.

איומים ושימור

מצב השימור של אייל הפאמפאס מוגדר "קרוב לסיכון" בשל ציד, אובדן בית גידול, ומחלות המועברות על ידי בהמות מקומיות. האוכלוסייה העולמית מוערכת ב-80,000 אלף פריטים. תוחלת חייו בטבע של אייל הפאמפאס היא 12 שנים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים