Google+‎

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
+Google
Google+ logo.svg
נתונים כלליים
סוג רשת חברתית
מייסדים חברת גוגל
חברת אם גוגל
מוצרים עיקריים רשת חברתית מקוונת
הכנסות מוערכות בכ-18 מיליון דולר ארצות הברית (2011)

גוגל+ או גוגל פלוסאנגלית: +Google או: ‏Google Plus) היא רשת חברתית באינטרנט, שהושקה ב-28 ביוני 2011 על ידי חברת גוגל. הרשת משלבת שירותים חברתיים קיימים של גוגל, ומציגה גם שירותים חדשים. כמות המשתמשים ביולי 2012 עמדה על 250 מיליון משתמשים[1]. באוקטובר 2018 הודיעה גוגל כי השירות ייסגר עד אוגוסט 2019[2].

השימוש באתר חופשי וללא תשלום, ומאפשר למשתמשים ליצור פרופיל[3] ציבורי[4], ו"רשימות חברים" שאליהם ניתן לשלוח הודעות ולשתף עמם מידע, תמונות וסרטונים. בנוסף למוצרים ושירותים שונים שאותם פיתחה במיוחד עבור גוגל+, ריכזה חברת גוגל חלק גדול ממוצריה לתוך הפלטפורמה של גוגל+. +Google זמין גם כיישום שולחני וכאפליקציה למכשירי סמארטפון הפועלים על מערכות אנדרואיד ו-iOS.

היסטוריה

האייקון של Google+

ההצטרפות לשירות בעת ההשקה התאפשרה באמצעות הזמנות, אך יום לאחר ההשקה הודיעה גוגל על "ביקוש מטורף" ועל עצירת הרישום עד להודעה חדשה. ב-21 בספטמבר פתחה גוגל את גוגל פלוס לרישום חופשי[5].

ביום שלאחר השקת אפליקציית גוגל+ לאייפון הפכה התוכנה לאפליקציית החינם המבוקשת ביותר ב-חנות האפליקציות של אפל[6].

לאחר שבועיים מהשקתה הגיעה גוגל+ ל-10 מיליון משתמשים[7], תוך שלושה שבועות הגיעה ל-20 מיליון[8][9] ולמיליארד פריטים משותפים ביום[10]. לאחר חודש הגיעה ל-25 מיליון משתמשים[11][12] והרשת החברתית כבר הושקה והפכה פתוחה בפני כולם. לאחר ארבעה חודשים מיום הקמתה, עברה פלוס את רף ה-43 מיליון משתמשים[13]. ב 19.1.12 לארי פייג' דיווח כי מספר הרשומים לגוגל+ עבר את ה 90 מיליון[14]. ב-11.4.12 עם ההכרזה על הממשק החדש של גוגל+, פורסם בבלוג הרשמי של החברה כי לרשת החברתית יש למעלה מ-170 מיליון משתמשים רשומים[15].

זהו הניסיון הרביעי והגדול ביותר של חברת גוגל להתחרות ישירות בפייסבוק (לאחר גוגל באז ו-Orkut שפועלים חלקית[16], ו-Google Wave[17] שלא צלח[18]).

באוקטובר 2018 הודיעה גוגל כי השירות ייסגר עד אוגוסט 2019[19].

מאפיינים

גוגל+ משלב שירותים קיימים של גוגל, כגון Google Profiles, גוגל טוק, ‏Google Buzz,‏ Picasa ועוד.

 • שיטת המעגלים של גוגל - הצורה של גוגל+ שונה מדפוס הפעילות של פייסבוק. מהות השיטה היא שהמשתמש מחלק את אנשי הקשר שלו לקטגוריות (מעגלים) - חברים, משפחה וכדומה, וכך הוא יכול לבחור עם איזו קבוצה לשתף כל פרט ולראות עדכונים מקבוצה מסוימת. מעגלים היא הכלי הבסיסי ביותר של גוגל+, גם בניידים חכמים.
 • כפתור 1+ - ב-31 במרץ 2011 הכריזה גוגל על הפיצ'ר החברתי החדש שלה שיופיע בתוצאות החיפוש[20]. הפיצ'ר, שהורחב והפך לרשת חברתית בפני עצמה, הושק ונפתח לציבור ב-28 ביוני 2011[21]. אחד הדברים העיקריים במיזם הוא הכפתור "1+" המופיע במנוע החיפוש ובאתרים הנלווים, שעליו ניתן ללחוץ כאשר גולש נהנה מתוצאה במנוע החיפוש. אפשרות זו מתחרה בכפתור Like של פייסבוק. ה-API של הכפתור יצא ב-Google Code. כפתור "1+" הוא הכפתור הבסיסי ביותר של גוגל שקשור בגוגל+. גם בסמארטפונים
 • ניצוצות - אפשרות הניצוצות של גוגל+ מאפשרת לעקוב אחרי החדשות שמעניינות את הגולש בכל אתר ברשת, בכל קטגוריה קיימת או לפי מילות חיפוש. אפשר לשתף את הדבר המעניין שנמצא בניצוצות בזרם.
 • זרם - הזרם הוא גרסת גוגל+ להודעות המדוברות של פייסבוק. לכל מעגל יש זרם משלו. זרם הוא הכלי השני שגוגל+ מתבססת עליו וזמין גם בניידים חכמים.
 • Hangouts - שירות הצ'אט של +Google הכולל וידאו ושיחות ועידה רבות משתתפים[22], כמות משתתפים שאף מתחרה גדול לא מאפשר. בזמן השיחות המשתתפים יכולים לראות יחד סרטונים מ-YouTube, תכונה זאת נלקחה מהשירות המקביל של גוגל שנסגר בעקבות חוסר שימוש - Google Wave. בגרסה יותר מתקדמת, ישנה אפשרות להשתמש בשירות ללא YouTube ואף אפשרויות לשיתוף מסך וצפייה במסמכים. ניתן גם, להעניק שם ל-Hangouts, כך שגם מי שלא הוזמנו יכולים לכתוב את שם ה-Hangout ובמידה וזה קיים, אז הם יועברו ישירות אליו.

פרטיות

הגדרות הפרטיות שגוגל+ מאפשרת ליישם רחבות מאוד ומתאימות לאנשים שרוצים להגדיר רק לקבוצה מסוימת של אנשים שיקבלו את ההודעה. בנוסף, אם נבחרת קבוצה מסוימת, קיימת האפשרות לחסום את השיתוף החוזר, דבר שמקל על כותבי הסטטוסים.

בעקבות מחאה ברשת, לאחר שגוגל החלה להשעות חשבונות של משתמשים שלא הזדהו בשמם האמיתי[23] - הודיעה גוגל שתגלה התחשבות במשתמשי גוגל+ שיבקשו לבחור שם אחר[24].

הגירה והורדה

בשלב זה, אין דרך רשמית לייבא אנשי קשר מפייסבוק לגוגל+[25], אך גוגל+ כולל אפשרות להזמין אנשי קשר מיאהו והוטמייל. בדומה למרבית מוצריה, גוגל מאפשרת למשתמשי גוגל+ להוריד במרוכז את כל המידע שהמשתמש העלה, כך שלמעשה היא נותנת אפשרות קלה להגר למתחרות.

כלים עתידיים

גוגל עתידה להציג בקרוב את Google Games שיהיה הצעד הראשון לכיוון משחקים חברתיים[26], בדומה לאלו הקיימים בפייסבוק. גוגל רכשה מאות משחקים מהחברה שיצרה את המשחק Farmville - זינגה וגם מהחברה שיצרה את Angry Birds - רוביו. ושירות חדש נוסף יקרא Google Experts – "נסה לנסח או לתייג את שאלתך טוב יותר, כדי לעזור למישהו אחר לענות לך". גוגל קנתה רשת חברתית של אנשי עסקים, בשם Aardvark, ומתכננת לייבא אותם לגוגל+ במטרה לשמש כמו השירות שמגיש דפי זהב. כאשר יש שאלה שרק בעל מקצוע יכול לענות עליה, מפרסמים שאלה, מתייגים אותה בנושא, ואיש מקצוע חזור לאותו אדם ששאל את השאלה. ויש עוד כלי שצפוי השקה בשם Google Business Profiles, פתרון מבית גוגל לדפי האהדה של פייסבוק. Google Gamesו-Google Business Profiles הושקו ואילו Google Experts עדיין לא הושק.

תגובות

לאחר השקת הרשת החדשה הביעו המשקיעים אמון רב בהצלחתה, ומחיר המניה של גוגל עלה בכ-13%, תוספת של כ-20 מיליארד דולר לשווי השוק של החברה[27].

ביום השקת השירות חסמה ממשלת סין את הגישה אליו, כחלק ממדיניות הצנזורה הרחבה של הממשל. הממשלה האיראנית חסמה גם היא את הגישה ל+Google החל מ-11 ביולי 2011.

"גוגל פלוס" כשלד שסביבו בנויים כלל שירותי "גוגל"

בניגוד לרשתות חברתיות אחרות, "גוגל פלוס" כרשת חברתית נבנתה מספר שנים אחרי ש"גוגל" כחברה כבר פעלה. תחום הליבה שסביבו קמה "גוגל", במקור, היה תחום החיפוש באינטרנט הטקסטואלי.

נכון ל 2013, חברת "גוגל" נותנת מגוון גדול של שרותי רשת ובכללם: חיפוש טקסטואלי, חיפוש תמונות, אפליקצייה לצפייה, העלאה וצפייה בווידאו – יו טיוב, אפליקציית מיפוי – "גוגל מאפס", "גוגל ארת'", "גוגל תצוגת רחוב", אפליקציית דואר אלקטרוניג'ימייל, אפליקציית אחסון ב"ענן", "כונן גוגל", פרסום מוכוון חיפוש מילות מפתח – "גוגל אדוורדס", אפליקצייה לצפייה בבורסות הגדולות של העולם – "גוגל פייננס", אתר חדשות "גוגל ניוז". אפליקציה לניהול מסמכים עסקי, "גוגל דוקס", אפליקציית תרגום, אפליקציית דיגטיזציה וצפייה בספרים, אפליקציית תשלומים, "גוגל וואלט", אפליקציות שיתוף תמונות שיש להן מיקום גאוגרפי "פנורמיו" וGoogle Views ועוד.

בניגוד לרשתות חברתיות אחרות, חברת "גוגל" משתמשת באפליקציית "גוגל פלוס" לרוחב שירותי הרשת השונים שהיא מציעה.

ראשית, בגלל רוחב יריעת השירותים, ובעיקר נפוצות "ג'ימייל" – גוגל מאלצת את כל משתמשיה להשתמש ב"שם משתמש" שהוא שמם האמיתי. למעשה זה אחד הניסיונות הראשונים בתולדות האינטרנט "לפצח" את נושא האנונימיות ברשת ובעקיפין, "גוגל" הפכה להיות סוג של "מאמת זהות חברתי". מכיוון שכל שירותי הרשת מתבצעים לפי אותו שם משתמש, "גוגל" מנהלת "פרופיל משתמש" שיש בו המון נתונים על מגוון גדול של תחומי חיים ובעצם, יש לחברה סוג של "סולם דרוג אמינות בסייבר" שאין, ככל הנראה, לאף אחת ממתחרותיה.

שלד כלל שירותי הרשת של "גוגל" הוא מבנה הקשרים "החברתיים" המשתקף ב"גוגל פלוס". כך למשל, כבר היום כניסה ל"גוגל חיפוש" במכשרי ה"סמארפון" מתבצעת בדרך כלל, כאשר המשתמש נכנס כבר קודם ל"חשבון הגוגל שלו".

בהתאם, תוצאות החיפוש המוצגות הן פונקציה של המשתמש המסוים, תחומי ההתעניינות שלו, לאיזה דפי תאגיד הוא לחץ +1 בעברו, מיקומו הגאוגרפי, סוג המכשיר בו הוא משתמש, האם אנשים שנמצאים במעגלי ה"גוגל פלוס" שלו כן או לא סימנו +1 לדפים השונים וכדומה.

חלק ניכר מהאפליקציות משתמשות באותה הקצאת מרחב זיכרון ב"דאה סנטרים" של "גוגל" כולה וכך למשל מי שקנה 100 ג'יגה בייט מנוי שנתי, גם "כונן גוגל", גם "ג'ימייל", גם "פיקאסה" – חולקים כולם את אותה הקצאת זיכרון.

מנגנון סינון ההערות של "גוגל פלוס" הוכל על ההערות של "יו טיוב" החל מנובמבר 2013.

את שכבת התמונות של "גוגל פלוס" כמו גם של אפליקציית פנורמיו" ניתן להציג הן על "גוגל ארת'" והן על "גוגל מאפס".

אפליקציית חיפוש תמונות אישיות לפי תוכן התמונה, משמשת הן את התמונות שמאוחסנות ב"כונן גוגל" והן את התמונות ב"גוגל פלוס". אפליקציה זו עושה שימוש, בין השאר, בטכנולוגיה של "רשתות נוירונים רבודות" ופרוט מסוים על הנושא אפשר למצוא בגוגל תמונות.

"גוגל פלוס" והטיפול בכל נושא הצילום

במהלך נובמבר 2013, גוגל הכריזה כי בכוונתה לעשות מהפך בכל נושא הצילום. ההכרזה התייחסה הן לצילום עצמו, אבל, בעיקר, ליכולת לארגן את התמונות, לעבד אותן, למצוא אותן ולהפוך אותם ל"סיפורים מעניינים". המהפכה הזו כללה פיצ'רים שונים במסגרת אפליקציות ייעודיות אבל, רוב הפיצ'רים כלולים בתוך "גוגל פלוס". פיצ'רים אלו כוללים:

 1. ארגון התמונות: בכל פעם שאתה מעלה סדרת תמונות ל"גוגל פלוס" – "גוגל" מסדרת אותם "אוטומטית ב"אלבום".
 2. ארגון התמונות: גוגל הכניסו פיצ'ר אוטומטי שמנחש אלו תמונות בכל אלבום הן "המיטב" של אותו אלבום. אלגוריתם זה, ככל הנראה משקלל גם ניתוח "מתמטי" של התמונה, כמו למשל, פילוג צבעים וכדומה, אבל, ככל הנראה, גם זיהוי "דברים חשובים" בתמונה כמו למשל בן משפחה קרוב, ע"ב תיוג מוקדם ב"פיקאסה", בעל חיים בולט בתמונה, כמו אריה וכיוצא בזה. כאשר בוחרים מתוך "גוגל פלוס" להציג "תמונות", אוטומטית, התמונות יוצגו בחתך של "המיטב", מכל "אלבום" – פיצ'ר זה מאוד מקל להיזכר במהירות איזה תמונות נמצאות באיזה אלבום.
 3. חיפוש תמונות: כאשר בוחרים מתוך "גוגל פלוס" להציג "תמונות", אוטומטית נפתח חלון חיפוש שכתוב בתוכו: "חפש תמונות". הקלדה של נושא כלשהו בשדה זה וביצוע החיפוש גורמת ל"גוגל" לחפש את התמונות הקשורות לנושא זה – בכלל האלבומים השמורים ב"גוגל פלוס". לדוגמה: אם תקליד את שמו של הבן שלך – גוגל יציג את כל התמונות שהוא חושב שבהן מצולם הבן שלך, או שתייגת אותו בתמונות, או שכתבת טקסט מלווה לתמונות ששמו של הבן משולב בטקסט. מדובר באחד המנועים החזקים ביותר שיש כיום לחיפוש תמונות.
 4. סיפור הסיפור של התמונה באמצעות סרטוני אנימציה: "גוגל" הכניסה פיצ'ר אוטומטי ולפיו אם האלגוריתמים שלה מבינים שרצף תמונות כלשהו צולם כך שהרקע קבוע – "גוגל אוטומטית" יוצרים סרטון "גיף" של אוסף כלל התמונות ומצרפים אותו לאלבום שלך.
 5. סיפור הסיפור של התמונה באמצעות "סרטוני יו-טיוב": גוגל הכניסה פיצ'ר אוטומטי ולפיו אם האלגוריתמים שלהם זיהו רצף קטעי ווידאו ותמונות כשייכים לאותו נושא – הם יערכו אותו לסרטון "יו טיוב" ביחד עם מוזיקה ויצרפו לך לאלבום את הסרטון החדש.
 6. עריכת התמונות המקוריות: "גוגל" באופן אוטומטי מציעים לך שיפור" של התמונות – ניתן לקבל או לפסול את ההצעה.
 7. עריכת התמונות המקוריות: ניתן לערוך תמונות בתוך אפליקציית "גוגל פלוס" (אם כי פיצ'ר זה זמין רק בדפדפן כרום, נכון לנובמבר 2013).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. חן אידן, האם גוגל פלוס מנצחת את פייסבוק?, באתר nrg‏, 18 ביולי 2012
 2. Project Strobe: Protecting your data, improving our third-party APIs, and sunsetting consumer Google+‏, 8.10.18
 3. בהתחלה גוגל נתנה להשתמש בפרופיל יבורי אך הוא נמחק ב-31 לשביעי מקור
 4. מיה אפשטיין, גוגל נגד פרטיות: לא תאפשר פרופילים פרטיים בגוגל פלוס, באתר TheMarker‏, 6 ביולי 2011
 5. ‫אסף לבנון‏, גוגל פלוס מתעדכנת ונפתחת, באתר וואלה! NEWS‏, 21 בספטמבר 2011
 6. הראל עילם, גוגל+ הגיעה לאייפון - והפכה לאפליקציה החינמית הפופולרית ביותר, באתר כלכליסט, 20 ביולי 2011
 7. "We are in the middle of our quarterly earnings call right now. Here are the r..." (בiw). בדיקה אחרונה ב-17 באוקטובר 2018. 
 8. סוכנויות הידיעות ובר בן ארי, גוגל פלוס: 20 מיליון משתמשים הצטרפו תוך שלושה שבועות, באתר TheMarker‏, 24 ביולי 2011
 9. דורון רותם שני, גוגל+: שוברים שיאים וחוסמים חשבונות, באתר ערוץ 7, 24 ביולי 2011
 10. [1]
 11. סוכנויות הידיעותגוגל פלוס: 20 מיליון משתמשים הצטרפו תוך שלושה שבועות, באתר TheMarker‏, 22 ביולי 2011
 12. רויטרסגוגל פלוס הצליחה להגיע ל-25 מיליון משתמשים תוך חודש, באתר הארץ, 03/08/11
 13. שלי דובילנסקי, למרות פייסבוק: גוגל פלוס חוצה את רף 43 מיליון המשתמשים, באתר של "רשת 13", 23 בספטמבר 2011 (במקור, מאתר "nana10")
 14. בתוך פחות משנה: גוגל פלוס מעל 90 מיליון חברים, אבל כמה באמת פעילים?, 22 ינואר 2012
 15. Toward a simpler, more beautiful Google‏, 11.4.12
 16. נועה פרג, ‏לא ממש חברתית: Orkut - הרשת הכושלת של גוגל, באתר גלובס.
 17. אדר שלו, Google Wave - העתיד של המייל?, באתר ynet, 31 במאי 2009
 18. יוסי גורביץ, סופו של Google Wave: גוגל עוצרת את הפרויקט, באתר כלכליסט, 5 באוגוסט 2010
 19. Project Strobe: Protecting your data, improving our third-party APIs, and sunsetting consumer Google+‏, 8.10.18
 20. גלובס, 31/03/2011
 21. אסף שגיא, גוגל+: הצצה ראשונה, באתר ynet, 29 ביוני 2011
 22. Hangouts
 23. שיתוף, באתר TheMarker
 24. מקור
 25. Facebook blocks Google Chrome extension for exporting friends
 26. tgspot, גוגל פלוס משחקים?, 25 יולי 2011.
 27. [2]


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0