רבי בוגיד חנינא סעדון

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
רבי בוגיד חנינא סעדון
רבי בוגיד.jpg
מקום פעילות ג'רבה ופריז
השתייכות רבנים תוניסאים
רבותיו רבי רחמים חי חויתה הכהן
תלמידיו רבי חיים ביתאן, רבי ישראל כהן
חיבוריו מגיד תשובה, מגיד חדשות, דרישת רחמים, הגיד לעמו, הגיד מרדכי ועוד.

רבי בוגיד חנינא סעדון (נקרא בקיצור רבי בוגיד) (י"ג באב ה'תרע"ו 1916כ' בניסן ה'תשס"ו 2006) היה רב ראש בית דין ראש ישיבת תורה ורחמים ומחבר תוניסאי, כיהן כרב בג'רבה ולאחר מכן כרב הקהילה התוניסאית בפריז.

ביוגרפיה

רבי בוגיד נולד לאביו רבי מרדכי סעדון ואמו וורדאנה בי"ג באב ה'תרע"ו באי ג'רבה הסמוך לתוניס. רבי בוגיד היה הבן הקטן במשפחה ונולד לאחר 14 שנים שלא נולדו להוריו ילדים. מספרים כי לפני לידתו נראה לאביו בהקיץ רב אחד ואמר לו כי יוולד לו בן ויקרא שמו 'חנינא' ונעלם, וכאשר נולד רבי בוגיד קראו לו חנינא ואחר כך מחמת איזו סיבה הוסיפו לו את השם 'בוגיד'.

בילדותו למד עם אביו בלילות יחד עם אחיו רבי מקיקץ סעדון, הבנות היו יושבות בחדר השני בשקט כדי לא להפריע וכשהגיעה שעת הארוחה הגישו ארוחה דלה פיתה עם בצל ושמן זית, על אף שהלימוד היה נמשך והיו הולכים לישון בשעה מאוחרת היו קמים בחמש בבוקר לתפילת שחרית. נשא לאישה את מבירכה בת רבי מעתוק מזוז. היה תלמידו המובהק של רבי רחמים חי חויתה הכהן, יחד עם רבי מצליח מאזוז, רבי רפאל כדיר צבאן, רבי מוסה חדאד ועוד. לאחר פטירת רבו בשנת ה'תשי"ט החל ללמוד בכל בוקר לאחר שחרית בעליית רבי יצחק חורי מסכת מכות יחד עם עוד כמה רבנים והיו כותבים את חידושיהם. לאחר מכן המשיכו לשאר מסכתות הש"ס.

רבנותו

כיהן כראש אבות בתי הדין בג'רבה. ועם כל זה חי בפשטות ובעוני וברח מן הכבוד. ועד הקהילה ניסו במשך 24 שנים לשדלו לקבל כסף עבור עבודתו, אך הוא לא הסכים להשתכר מן התורה, אלא עבד לצורך מחייתו, בתחילה עבד כצורף, לאחר מכן פתח חנות מכולת במרכז המסחרי בחארה אל כבירה והיה מוכר בה שעתיים ביום בלבד. ולאחר מכן עבד בבית הדפוס. עם סיום עבודתו היה לוקח מספר תלמידים בוגרים ומלמדם עד השעות המאוחרות של הלילה, וכן היה מלמדם בשעות הפנאי בבוקר. עסק נוסף שהיה לו בלעדיות עליו היה מכירת מצות בפסח וד' מינים בסוכות, ומכך היה מתפרנס. מספרים שעל אף שנהגו בתוניס לקנות סט ד' מינים אחד לכל בית כנסת, היו הרבה אנשים קונים ממנו ד' מינים כדי לפרנסו. בשנת ה'תשנ"א בהיותו בגיל 70 עבר לפריז, שם הקים את ישיבת 'תורה ורחמים' על שם רבו המובהק רבי רחמים חי חויתה הכהן. וגם שם לא קיבל תמורה עבור עבודתו. הוא ראה כיצד התדרדרו כל הג'רבאים שעברו לצרפת, לכן הקפיד שהישיבה תהיה על טהרת הקודש, הוא התנגד לכל לימודי חול בישיבה ובכלל זה לימוד צרפתית וסיפורי המקרא, בשנת ה'תשנ"ו החתים את בני העדה שהישיבה תמשיך להתנהל ללא תערובת של לימודי חול למרות שבכך נמנע מהם קבלת תקציבים ממשלתיים. כאשר חברי הועד ניסו ללחוץ עליו להכניס לימודי חול לישיבה היה לובש את גלימתו ואומר להם 'אני מתפטר' ומיד כולם ויתרו. היה לומד תורה בכל שעות היממה, מספרים שכאשר היה רואה שמישהו שם לב ללימודו בלילה היה משים עצמו כישן.

שיטת לימודו

ככל רבני ג'רבה ותוניס למד בשיטת לימוד שנקראת העיון התוניסאי. היה בקיא בכל ספרי רבי כלפון משה הכהן ופסק על פי שיטתו.

הנהגותיו

פגישתו עם נשיא צרפת

מסופר כי בהיותו בצרפת התמודד לנשיאות צרפת ז'אק שיראק, הסקרים צפו לו כישלון מוחלט, הוא הגיע לישיבתו של הרב לכבוד חנוכת הבית שנערכה והתאונן בפניו על מצבו, הרב הבטיחו שינצח בבחירות בתנאי שיעזור לכל בתי הספר היהודיים ואכן הוא ניצח באותן בחירות.

תלמידיו

הוא העמיד מאות ואלפי תלמידים, וכמעט כל רבני ג'רבה ורבני העדה הטוניסאית בארץ הם תלמידיו. בין תלמידיו נמנים:

 • רבי חיים ביתאן - הרב הראשי לטוניס וג'רבה ומנהיגה של קהילת תוניסיה בפריז.
 • רבי ישראל כהן.

אחרית ימיו ופטירתו

הרב עובדיה יוסף מספיד בהלוויתו לימינו הרב שלמה עמר ואחריו הרב יצחק ברדה.

בהגיעו קרוב לגיל תשעים כהו עיניו ולא יכל לראות עוד, וכיון שהצטער על כך שלא יכול ללמוד תורה קנה קלטות על כל הש"ס וכך היה לומד בשמיעה[1]. בערב חג שביעי של פסח יום שלישי כ' בניסן ה'תשס"ו (2006) בהיותו כבן 91, בבוקרו של יום, נפטר רבי בוגיד. בני המשפחה רצו להעלותו לארץ ישראל ועל כן דחו את ההלוויה עד לאחר יום טוב שני, וגופתו הובאה לקבורה ביום שישי כ"ג בניסן. הוא נטמן בבית העלמין הר המנוחות בירושלים בסמוך לקברו של רבי שלום משאש ורבי כלפון משה הכהן. זאת על פי בקשתו בז' בחשוון ה'תשס"ו ששה חודשים לאחר שהעלו את עצמות רבי כלפון לארץ, בשעה שעלה לקברו בהר המנוחות.

נוהגים לעלות לקברו ביום פטירתו כ' בניסן, על אף שחל בחול המועד[2].

אשתו נפטרה בב' בתמוז ה'תשע"ג.

משפחתו

 • אחיו - רבי מקיקץ סעדון.
 • אחותו הגדולה - גזיילה אשת רבי ציון סופר מחבר ספר נוה ציון (שנערך על ידי רבי בוגיד).
 • אחותו השניה - רחל אמו של רבי מצליח מזוז הי"ד אביו של הרב מאיר מזוז ראש ישיבת כסא רחמים.
 • אחותו השלישית - סלטאנה אמו של רבי מאיר חורי. נפטרה בשנת ה'תשל"ח.
 • אחותו הרביעית - טיטה אמו של רבי חיים מאדאר רבה הראשי של טוניס (נפטר בכסלו ה'תשס"ה ונקבר בארץ).

כתביו וספריו

רבי בוגיד החל בכתיבת חידושי תורה כבר בצעירותו וניתן למצוא חידושים שכתב כבר בשנת ה'תר"צ (1930) בהיותו בגיל 14. (מנהג זה רווח בג'רבה באותם ימים שבחורים צעירים היו מתחילים להתאמן בכתיבת חידושי תורה.) בהיותו כבן 22 בשנת ה'תרצ"ח החל בעריכת הירחון כתר תורה, למשך שנתיים. בשנת ה'תשי"ד ערך את ירחון השושנה במשך יותר משנה. בשנת ה'תשי"ט עסק עם חבריו בלימוד מסכת מכות ואת החידושים שעלו להם בעת לימודם הדפיס בסוף ספר פרחי כהונה חלק א' בשם "כבוד הרב". בשנת ה'תשכ"א ערך את ירחון הלקט למשך ששה חודשים. בירחונים אלו ניתן לראות התכתבויות עם רבנים מכל רחבי העולם. והיה נוהג לחתום את שמו אחסה בו (ראשי תיבות של שמו אני חנינא סעדון הי"ו בוגיד).

 • מגיד תשובה - שבעה כרכים שו"ת בד' חלקי שולחן ערוך.
 • מגיד חדשות - אחד עשר כרכים חידושים על הש"ס התורה ודרושים. הכרך האחרון נדפס לאחר פטירתו (ונכללו בו דברי הלכה).
 • הגיד לעמו - שני כרכים ירוש על הגדה של פסח עם סיפורים ומנהגי העדה הטוניסאית. (נדפס במספר מהדורות.)
 • מדות הרחמים - על רבו רבי רחמים חי חויתה הכהן.
 • דרישת רחמים.
 • הגיד מרדכי.
 • קדושת משה.
 • הילולא דצדיקייא.
 • מגיד על הסתום - על ספר הסתום.

ספריו מעוטרים בהסכמות מגדולי ישראל כדוגמת רבי עובדיה יוסף רבי רפאל כדיר צבאן ועוד.

קישורים חיצוניים

ספר אחסה בו תולדות חייו של רבי בוגיד סעדון

הערות שוליים


שגיאות פרמטריות בתבנית:הערות שוליים

פרמטרים [ טורים ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

 1. עדות הרב צמח מזוז באתר ישיבת כסא רחמים.
 2. תשובת הרב מאיר מזוז לשאלת זבולון פרץ באתר ישיבת כסא רחמים.