סלע (מטבע עתיק)

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מטבע כסף שהוטבע מחדש על ידי המִנהל הבר כוכבאי בזמן מרד בר כוכבא. סלע - טטרדרכמה (28 מ"מ, 14.07 גרם). מימין: חזית בית מקדש וארון הברית בתוך, וכוכב מעל. משמאל: לולב עם אתרוג. משורר.

סלע היה מטבע שהשתמשו בו בזמן הקדום. ערכו של הסלע היה 4 דינרים, 24 מעות, ו-48 פונדיונים. על פי מסורת הגאונים והרמב"ם משקלו היה 17 גרם, כמשקל דינר הזהב בארצות ערב, ובמקביל למשקל 384 גרעיני שעורה בינוניות. על פי מסורת אחרת של רש"י, הנתמכת מהממצא הארכיאולוגי מימי בית המקדש השני, משקלו 14.2 גרם.

חישוב ערכו של הסלע

ברמב"ם מופיע חישוב של מטבעות: "סלע היה ארבעה דינרין, והדינר שש מעין; ומעה, היא הנקראת בימי משה רבנו גרה, ומעה הייתה שני פונדיונין; ופונדיון שני איסרין, ופרוטה אחת משמונה באיסר". (רמב"ם, הלכות שקלים פרק א ג).

"וכמה הוא משקל הסלע, שלוש מאות וארבע ושמונים שעורה בינונייות". (רמב"ם, הלכות שקלים פרק א ב).

במשנה מאוזכר כי ה"סלע של קדש 48 פונדיונין" (בכורות נ א).

אזכורים במשנה

במקור זה נראה כי סלע שקול ל-4 דינרים. "ערך עני סלע ערך עשיר כתוב בתורה. היה בידו סלע ונתן הימנו ג' דינרים, ולא הספיק ליתן דינר האחרון עד שהעשיר, מגלגלין עליו את הכל, שאילו מתחלה נתנו פטור" (משנה, מסכת ערכין א, ג).

על פי ההלכה עונשו של מוציא שם רע היה 100 סלעים. "ראה כמה החמירה תורה בין חומסי חמס לאומרי לשון הרע, שאונס ומפתה וחומס חמס נותן ה' סלעים ואינו לוקה, המוציא שם רע לוקה ונותן מאה סלע." (תוספתא ערכין ב ו).

ואילו האונס והמפתה היה נקנס ב-50 סלעים."ובאונס ובמפתה להקל ולהחמיר, כיצד אחד שאנס ופתה את הגדולה שבכהונה, ואת הקטנה שבישראל נותן חמישים סלע". (משנה מסכת ערכין ג ד).

ראו גם


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0