מרדכי קידר (מזרחן)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מרדכי קידר
קידר בביתו ברעננה, אוגוסט 2015
מרדכי קידר, 2019
לידה
ז' בכסלו ה'תשי"ג

ד"ר מרדכי (מוטי) קידר (נולד בז' בכסלו ה'תשי"ג, 25 בנובמבר 1952[1]) הוא מזרחן ומרצה במחלקה לערבית באוניברסיטת בר-אילן, עמית מחקר במרכז בגין-סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר-אילן, ויו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי. התמחה בין היתר בחקר ממשל חאפז אל-אסד בסוריה.

קורות חיים

קידר בביתו ברעננה, אוגוסט 2015

קידר נולד בתל אביב. הוא שירת באמ"ן וסיים את שירותו בדרגת סגן-אלוף. לאחר שחרורו מצה"ל היה חבר בתנועת נתיבות שלום[2]. את כל לימודיו האקדמיים עשה באוניברסיטת בר-אילן. בשנים 19811983 למד לתואר ראשון במחלקה לערבית ובמחלקה למדע המדינה, ובשנים 19911997 סיים דוקטורט במחלקה לערבית. נושא עבודת הדוקטורט שלו היה "הלשון הפוליטית הפומבית של משטר אסד בסוריה: מסרים ודרכי הבעתם". בשנת 2000 מונה למרצה באוניברסיטת בר-אילן.

קידר מתמחה בתקשורת ההמונים של העולם הערבי ומתראיין לערוצים ערביים דוגמת "אל-ג'זירה"[3], חלק מהעימותים שלו בערוצים הערבים עם אישי דת ותרבות עוררו סנסציה בעולם הערבי. הוא משמש גם כפרשן של עיתון "מקור ראשון", ומכהן כיו"ר "מוניטור האקדמיה הישראלית"[4], גוף העוקב אחר מרצים המוגדרים על ידיו פוסט-ציוניים, במטרה לפרסם את פרסומיהם והצהרותיהם.

ביולי 2012 שובץ קידר כמגיש שותף מתחלף להגשת התוכנית "סדר יום", המשודרת ברשת ב', כחלק מהחלטה של הנהלת רשות השידור לאזן את המגישה הקבועה קרן נויבך. לאחר התנגדות העובדים למהלך, אמר שהוא הוזמן כפרשן והודיע שיסכים להיות מראיין אורח רק בהסכמת שני הצדדים[5].

מסוף יוני 2015 כותב קידר טור קבוע באתר "מידה". כמו כן הוא בעל טור שבועי בעיתון החרדי "יום ליום".

בראשית המאה ה-21 העלה קידר את רעיון "שמונה האמירויות הפלסטיניות" שהוא לדעתו הפתרון היחיד לבעיה הפלסטינית. עיקרו של רעיון זה הוא פירוק הרשות הפלסטינית והקמת שמונה אמירויות בערים הראשיות ביהודה, שומרון ועזה, על בסיס המשפחות המקומיות. על פי תוכניתו, ישראל חייבת להישאר לתמיד בשטח הכפרי של יהודה ושומרון כדי למנוע הקמת מדינה ערבית עם רצף טריטוריאלי שתהפוך למדינת טרור[6].

באוקטובר 2019 נאם קידר בהפגנות התמיכה בבנימין נתניהו בפתח תקווה, ואמר שייתכן שלא היה זה יגאל עמיר שרצח את יצחק רבין, אלא "אדם שראשי התיבות של שמו זה י.ר., לא יצחק רבין", וכן קרא להסיר את הסיווג "סודי ביותר" מעל תיקי החקירה[7]. אוניברסיטת בר-אילן גינתה את דברי קידר, השעתה אותו מייצוגה בכנסים מחוץ לישראל וזימנה אותו לוועדת משמעת[8]. בהמשך אמר שהוא חדל מהעיסוק בנושא, אף שהוא עומד בתוקף מאחורי הדברים שכבר אמר[9].

קידר נשוי לריינה, ולהם שלושה בנים ושתי בנות.

ספריו

 • התנועה האיסלאמית בישראל, הוצאת נשיונל ג'יאוגרפיק, ישראל, 2002
 • Asad in Search of Legitimacy: Messages and Rhetoric in the Syrian Press under Hafiz and Bashar. Sussex Academic Press (July 2005)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. מתוך עמוד הפייסבוק של מרדכי קידר
 2. מתוך מאמר שכתב במלאת 30 שנה ל"שלום עכשיו"
 3. ד"ר קידר מדבר ב"אל-ג'זירה" על חשיבות ירושלים ליהודים ולערבים, מראיין ג'מאל ריאן, 06.06.2008
  מרדכי קידר - ב"אלג'זירה" - על ירושלים, יהודה ושומרון (עם כיתוביות בעברית)
  ד"ר מרדכי קידר באלג'זירה: "ירושלים בירת היהודים זה 3000 שנה", קטעים מהתוכנית "הכיוון ההפוך" (الاتجاه المعاكس) באלג'זירה
 4. אתר מוניטור האקדמיה הישראלית
 5. אמילי גרינצווייג, המגיש ה"מאזן" ד"ר קידר: "נפלתי שלא בטובתי לתוך מאבק", באתר הארץ, 25.7.2012
 6. האתר המציג את רעיון שמונה האמירויות.
 7. דני זקן וטל שניידר, ‏פרופ' מרדכי קידר בהפגנת ימין: " לא יגאל עמיר רצח את רבין", באתר גלובס, 30 באוקטובר 2019
 8. אדיר ינקו, בעקבות דבריו על רצח רבין: המרצה מבר אילן זומן לוועדת משמעת, באתר ynet, 30 באוקטובר 2019; עפר לבנת, ‏האגודה לזכויות האזרח לצד ד"ר קידר: "בר אילן פוגעת בחופש האקדמי", באתר מעריב השבוע, 30 באוקטובר 2019
 9. מרדכי קידר, לא אעסוק יותר ברצח רבין, באתר ערוץ 7, 3 בנובמבר 2019
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0