בני תורה (מפלגה)

מתוך המכלול
(הופנה מהדף מפלגת בני תורה)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בני תורה
Bnei torah.jpg
אפיון מפלגה חרדית
אותיות פך (הבחירות לכנסת ה-19)*
עץ (בחירות לרשויות המקומיות)
זך (בחירות לעיריית מודיעין עילית 2013[1])

*נרשמה אך פרשה לפני הבחירות

מנהיגים רבי שמואל אוירבך ומועצת גדולי עולם התורה
שיא כוחה 7 מושבים בארבע רשויות בבחירות לרשויות המקומיות, 2018
נוצרה מתוך דגל התורה
שנת ייסוד תשע"ב - 2012

בני תורה (שמה ברשומות: נצח) היא מפלגה חרדית ליטאית, שמנהיגה הרוחני היה הרב שמואל אוירבך ותומכיה מכונים "הפלג הירושלמי" על שם העיר שבה התגורר. המפלגה הוקמה בעקבות המחלוקת בציבור הליטאי, שהביאה לפרישת תומכיה ממפלגת דגל התורה, שמנהיגה היה הרב אהרן יהודה לייב שטינמן, ובה תומך רוב הציבור הליטאי.

המפלגה קמה בשנת 2012, לקראת הבחירות לכנסת ה-19, בשם "נצח". מספר ימים לפני הבחירות הודיעו ראשיה על פרישה מההתמודדות. כעבור מספר חודשים, לקראת הבחירות לרשויות המקומיות בנובמבר 2013, שונה שמה ל"בני תורה" והיא התמודדה וזכתה במושבים במועצות של ירושלים, בבני ברק ובמודיעין עילית.

היסטוריה

הקמה והבחירות לכנסת ה-19

סמוך לפטירת מנהיג הליטאים הרב יוסף שלום אלישיב בשנת 2012 התפתח סכסוך בין שני פלגים של היהדות החרדית-ליטאית, המיוצגת בכנסת מאז 1988 על ידי מפלגת דגל התורה, שהקים רבי אלעזר מנחם מן שך. מצד אחד ניצב רוב הציבור הליטאי תחת הנהגת הרב אהרן יהודה לייב שטינמן, עם הרוב הגדול של חברי מועצת גדולי התורה וחברי הכנסת של המפלגה. לעומתם, נאמני הרב שמואל אוירבך החשיבו את רבם כממשיך דרכם של הרב שך והרב אלישיב. במאי 2012, בתקופת חוליו האחרון של הרב אלישיב, זמן קצר לפני פטירתו, לאחר משא ומתן ונסיונות לפשרה שלא צלחו, הוביל הרב שטינמן מהפך בשליטה בעיתון "יתד נאמן", שעברה לידי מקורביו. מהלך זה לווה בביקורת מצד הזרם השמרני, שאיבד את השליטה בעיתון. בעקבות כך, פרסם הרב חיים קניבסקי מכתב תמיכה במהלך[2]. עקב איבוד השליטה בעיתון "יתד נאמן" הקימו נאמני הרב שמואל אוירבך את עיתון "הפלס" בין השאר בתמיכת הרב צבי פרידמן, הרב שמואל דויטש והרב צבי שינקר.

בסמליל המפלגה מצוינות השנים תרע"ב - שנת ייסודה של אגודת ישראל, תשמ"ט - שנת ייסודה של דגל התורה ותשע"ד - שנת ייסודה של "בני תורה". זאת מתוך טענה שהמפלגה היא ממשיכת דרכה האמיתית של קודמותיה.

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה נאמני הרב אוירבך הגישו רשימה ברשם המפלגות בשם נצח, לאחר שסמוך להגשת הרשימות לכנסת התברר סופית שהמקום השלישי מטעם דגל התורה ברשימת יהדות התורה, המשותפת לה ולאגודת ישראל, לא ניתן בשנית למנחם כרמל, המזוהה עם נאמני הרב אוירבך, אלא ליעקב אשר, ראש עיריית בני ברק, מנאמני הרב שטינמן. אנשי המפלגה דרשו תיאום עמם בנושא גיוס בחורי ישיבות, הכרה בכוחם והפסקת חרם המודעות על העיתון "הפלס"[3]. ב-17 בינואר התפטרו מועמדי המפלגה מהתמודדות בבחירות[4], זאת לאחר סיכום בין האדמו"ר מגור לרב אוירבך לפיו "הסיעה המרכזית"[5] תייצג גם את מחנהו של הרב אוירבך, ותהיה מתואמת אתו בקביעת עמדת המפלגה בסוגיית גיוס בני ישיבות ובתחומים נוספים[3].

בראש הרשימה בבחירות לכנסת ה-19 לפני התפטרותה עמד חיים אפשטיין. אברהם ישעיהו ברגמן, נכדו של הרב שך, מוקם במקום ה-9 מתוך 10 מועמדים.

הבחירות לרשויות המקומיות 2013

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות בשנת 2013 התמודדה המפלגה בשם "בני תורה"[6] לראשות העיר ולמועצת העיר, בירושלים, בבני ברק ובמודיעין עילית[7]. מועמדיה לראשות הערים היו: חיים אפשטיין בירושלים, חיים רוחמקין בבני ברק ואברהם ברגר במודיעין עילית. כשבועיים לפני הבחירות, בעקבות פגישת יעקב ליצמן עם הרב אוירבך, הודיעה בני תורה על הסרת מועמדה לראשות עיריית בני ברק. בירושלים ובבני ברק התמודדה הרשימה תחת האותיות "עץ", ששימשו את דגל התורה בבחירות לכנסת השתים עשרה בשנת 1988. במודיעין עילית התמודדה הרשימה עם האותיות "זך"[8].

מהניגי מפלגת דגל התורה הרב שטיינמן והרב חיים קנייבסקי פרסמו מכתבים חריפים נגד המפלגה ותומכיה[9].

בירושלים קיבלה רשימת "בני תורה" כ-7,000 קולות, הכניסה נציג אחד למועצת העירייה, ומועמדה לראשות העיר, חיים אפשטיין, קיבל 3.5% מקולות המצביעים. אפשטיין, התמנה לסגן ראש העיר ומחזיק תיקי תרבות תורנית וח"ן חרדי. בבני ברק זכתה הרשימה בכ-5,000 קולות ובשני מושבים ובמודיעין עילית זכתה בכאלפיים קולות ובשני מושבים. בשלוש הרשויות יחד הצביעו למפלגה כ-14 אלף איש[10]. בשלוש הרשויות התמודדה דגל התורה במסגרת יהדות התורה ועבורה הצביע רובו של הציבור הליטאי.

בבני ברק, בה היה ליהדות התורה רוב מוחלט במועצת העיר, נותרה בני תורה כסיעה יחידה באופוזיציה[11]. יעקב וירז'בינסקי, שנבחר מטעם סיעת יהדות התורה, פרש מסיעתו ומונה למספר ועדות עירוניות, בהם ועדת ההנחות בארנונה. בית המשפט העליון ביטל מינוי זה וקבע שהמקום בוועדת הארנונה המיועד לאופוזיציה יינתן לסיעת בני תורה, הגדולה שבסיעות האופוזיציה[12].

הבחירות לכנסת העשרים

בבחירות לכנסת העשרים לא יוצגה המפלגה ברשימת יהדות התורה לכנסת. גורמים המזוהים עם המפלגה ניהלו קמפיין כנגד הצבעה ליהדות התורה[13] אולם היו קולות מצד רבנים בכירים במפלגה כהרב אשר דויטש והרב מרקוביץ והרב ארנברג להצביע לרשימות ש''ס ויחד. יומיים לפני הבחירות נאספו אנשי "בני תורה" באצטדיון הארנה בירושלים לכנס גדול בהשתתפות הרב אוירבך וחברי מועצת גדולי התורה, ובו הוכרז כי "אין לסייע בידי עוברי עבירה", הכרזה שהתפרשה כאיסור הצבעה ליהדות התורה[14]. יום קודם הבחירות הוכרז בשם הרב אוירבך כי הוא אינו מורה עבור איזו מפלגה להצביע. עוזרו של הרב אוירבך, הרב יוסף פטרוף, אמר כי משמעות הדברים היא שיש להימנע מהצבעה[15]. על פי הערכות, כ-4000 מאנשי בני תורה הצביעו בפתקים פסולים ואחרים הצביעו למפלגות ש"ס ויחד[16][17]מפני תמיכתם כדלעיל של הרבנים במפלגות אלו.

מועצת גדולי עולם התורה של בני תורה

המועצה שאמורה להחליט בעניינים העומדים על הפרק - ראה בהרחבה בערך נפרד: מועצת גדולי עולם התורה.

הבחירות לרשויות המקומיות 2018

רשימות מטעם המפלגה עמדו לבחירה ב-6 ערים תחת האותיות "עץ". בירושלים הריצה המפלגה בתחילה את חיים אפשטיין לראשות העיר, אך הוא פרש מהמירוץ והמפלגה הודיעה על תמיכתה בזאב אלקין לראשות העיר[18], בסיבוב שני תמכה המפלגה בעופר ברקוביץ שהפסיד למשה ליאון[19]. המפלגה קיבלה כ-9000 קולות ושמרה על כוחה עם נציג אחד במועצת העיר. בבני ברק התמודד אברהם קאהן מטעם המפלגה לראשות העיר וקיבל 8.03 אחוז מהקולות והמפלגה הגדילה את כוחה וזכתה ב־3 נציגים למועצת העיר. במודיעין עילית התמודד מטעמה שמואל אלישיב לראשות העיר וקיבל 11.23 אחוז מהקולות, והמפלגה שמרה על כוחה במועצת העיר עם 2 נציגים. בבית שמש התמודד מלאכי כי טוב מטעם המפלגה לראשות העיר אך פרש מהמירוץ יומיים לפני הבחירות, והמפלגה הודיעה על תמיכה במשה אבוטבול[20][21], המפלגה זכתה בנציג אחד בעירייה, כי טוב נכנס למועצה והתמנה לסגן ראש העיר ללא שכר. המפלגה הריצה רשימות גם בביתר עילית ובאלעד, קיבלה בכל אחת מהן כמה מאות קולות אך לא הכניסה נציגים מטעמה לעיריות.

בששת הרשויות יחד הצביעו למפלגה כ-22 אלף איש. עליה של כ-30% ביחס לבחירות 2013.

הבחירות לכנסת ה21

בבחירות לכנסת ה-21 הודיעו רבני המפלגה אל אי השתתפות בבחירות, זאת משום שלטענתם אין נציגים שיכולים להגן על הדת.

מוסדות המזוהים עם המפלגה

לאחר הבחירות המוניציפליות בשנת 2013 התמסדה המפלגה בשלוש הערים שבהן נבחרו נציגיה: ירושלים, בני ברק ומודיעין עילית. בערים אלו ואחרות התגבשו נאמני המפלגה, בעידודו של הרב אוירבך, בכמה עשרות בתי כנסיות המזוהים עם המפלגה.

רבני המפלגה הורו לעסקני המפלגה להקים מוסדות חינוך נפרדים מתקציבי מהמדינה, לאחר שלדעתם נעשו שינוים מקיפים בתכני הלימוד של הציבור החרדי, כמו תלמודי תורה תפארת יעקב וסמינר אהל רחל[22]. כמה ישיבות גדולות מזוהות עם אנשי החוג: ישיבת פוניבז' אשר בראשות הרב שמואל מרקוביץ, ישיבת מעלות התורה, ישיבת כנסת יצחק בחדרה, ישיבת גרודנא באשדוד וישיבת מאירת שמועה. לאחר הקמת המפלגה הקימו אנשיה ישיבות גדולות נוספות: ישיבת דעת אליהו, "הישיבה הגדולה החדשה - מיסודם של בוגרי ישיבת חברון" וישיבת באר מרדכי בראשות הרב ברוך שמואל דויטש.

הערות שוליים

 1. בבחירות 2013 התמודדה המפלגה במודיעין עילית באותיות "זך" אך בבחירות 2018 קיבלה אישור להשתמש באותיות "עץ" בכל הארץ
 2. https://tora-forum.co.il/viewtopic.php?t=1692
 3. 3.0 3.1 שבתי בנדט‏, איחוד אצל הליטאים, רשימת נצח פרשה מהבחירות, באתר וואלה! NEWS‏, 17 בינואר 2013
 4. התפטרות מועמדי רשימת נצח שסימנה פך, אתר ועדת הבחירות המרכזית לכנסת ה-19, 17 בינואר 2013
 5. המייצגת את חסידות גור באגודת ישראל
 6. השם נצח נותר השם הרשום אצל רשם המפלגות.
 7. ישראל כהן, ‏עכשיו זה סופי: בני-ברק הולכת לבחירות בגלל "נצח", באתר כיכר השבת, 16 בספטמבר 2013
 8. אבראהים צרצור, בא כוח רשימת רע"מ-תע"ל לכנסת, שלה זכות השימוש באות ע' (אותיות רשימת רע"מ-תע"ל הן "עם") אישר לבני תורה את השימוש באותיות בבני ברק וירושלים, אך לא במודיעין עילית שמעבר לקו הירוק.
 9. שרי רוט, הגראי"ל והגר"ח פרסמו מכתבים נגד 'בני תורה', באתר בחדרי חרדים, 21 באוקטובר 2013
 10. נסים בן חיים, הפלג הירושלמי חוגג: הנציגים נכנסו, באתר כיכר השבת, 23 באוקטובר 2013
 11. יהדות התורה זכתה ב-17 מ-25 המנדטים במועצה. ש"ס זכתה ב-6 מנדטים ובני תורה בשני מנדטים (ילקוט הפרסומים 6694 ,י"א בכסלו התשע"ד, 2013.11.1, עמוד 1284)
 12. עע"מ 1207/15
 13. ישראל כהן, ‏הפלג הירושלמי יוזם קמפיין נגד מפלגת 'יהדות התורה', באתר כיכר השבת; אברימי פרלשטיין, קמפיין נגטיבי ברחוב החרדי: "רק לא ג'", באתר בחדרי חרדים; סרטונים חיים אפשטיין לא עושה חשבון לדגל התורה אצל אהרון ויזנר - הריאיון המלא, סרטון באתר יוטיוב
 14. יאיר אטינגר, הרב אוירבך רמז שלא להצביע ליהדות התורה: "מי שנותן להם כוח מסייע לעוברי עבירה", באתר הארץ
  יקי אדמקר‏, הרב אוירבך רמז שלא להצביע ליהדות התורה: "מי שנותן להם כוח מסייע לעוברי עבירה", באתר וואלה! NEWS
  מנדי גרוזמן, רבבות חרדים הכריזו: מחרימים את יהדות התורה, באתר nrg
 15. ישראל כהן, פטרוף מסביר מדוע 'הפלג' לא יצביע: "לא נעבור על איסור בשביל תקציב", באתר בחדרי חרדים
 16. מנחם כרמל בראיון לרדיו קול ברמה
 17. יעקב רבלין, דמעות וחיוכים, באתר בחדרי חרדים
 18. מירב כהן, ‏החברים החדשים של אלקין: הפלג הירושלמי, באתר כיפה, 26 באוקטובר, 2018
 19. מערכת ישראל היום, ‏העיתון הליטאי המוביל: צאו להצביע לברקוביץ, באתר ישראל היום, 13 בנובמבר 2018 08:52
 20. ציון סולטן, מועמד חדש לראשות העירייה - מלאכי כי טוב. OrNews.co.il.‏ 27 בספטמבר 2018
 21. ישראל חבר, בית שמש: מלאכי כי טוב הסיר מועמדותו לתפקיד ראש העיר 28 באוקטובר 2018, באתר כל הזמן.
 22. ישראל כהן, ‏הרשימה: מוסדות החינוך של 'הפלג הירושלמי', באתר כיכר השבת, 7 ביולי 2016
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0