חיים סבתו

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב חיים סבתו
Haim Sabato.jpg
הרב חיים סבתו, 2006
לידה תשי"ב
קהיר
מקום פעילות מעלה אדומים
השתייכות ציונות דתית
תחומי עיסוק תלמוד, הלכה
תפקידים ראש ישיבת ברכת משה, סופר
רבותיו הרב ישעיהו הדרי, הרב אביגדר נבנצל
חיבוריו ראה להלן

הרב חיים הכהן סַבָּתו (נולד בתשי"ב, 1952) הוא ממייסדי ישיבת ההסדר ברכת משה במעלה אדומים, וראש ישיבה בה מאז ה'תשע"ה. מחבר ספרים תורניים וספרות יפה. הרב סבתו היה הזוכה הראשון בפרס ספיר.

ביוגרפיה

נולד בקהיר למשפחה מיוצאי חלב שבצפון סוריה. סבו היה הרב אהרון שויקה (שוויכה), שהיה ראש ישיבה במצרים.

משפחתו עלתה לישראל בילדותו. הוא גדל ב"שיכון העולים" ב"בית מזמיל" בירושלים (כיום שכונת קריית היובל) ולמד בשכונה הסמוכה בית וגן בתלמוד-תורה "לויכטר" ובישיבה התיכונית "נתיב מאיר". אביו היה בעל השכלה תורנית ואמו בעלת השכלה כללית. אביו עמד על כך שילדיו יקבלו הן השכלה תורנית והן השכלה כללית כדי שיוכלו לבחור את תחום עיסוקם כרצונם.

הרב חיים סבתו לצד הרב אביגדר נבנצל במסיבת פורים

למד בישיבת הכותל בעיר העתיקה בירושלים, מפי הרב ישעיהו הדרי, הרב אביגדר נבנצל ועוד. שירת במסגרת ההסדר כלוחם בחיל השריון.

כחייל מילואים גויס ללחימה במלחמת יום הכיפורים במסגרת חטיבה 679 והשתתף עם רבים מחבריו בקרבות הבלימה והתקפת הנגד הישראלית ברמת הגולן. בעקבות החוויות שעברו עליו במלחמה החליט להקדיש את חייו ללימוד תורה.

בשנת תשל"ז (1977) ייסד יחד עם הרב יצחק שילת את ישיבת ההסדר ברכת משה, שבה הוא מכהן מאז הקמתה כר"מ של שיעור א' - תלמידי השנה הראשונה. הוא מלמד בהיקף שעות מצומצם בחודשים האחרונים של השנה וכך מתפנה ללימוד עצמאי. בשנת תשע"ה מונה עם הרב שילת לראש הישיבה, לצדו של הרב נחום רבינוביץ' ולבקשתו[1].

מעבר להוראת תלמוד בעיון, הרב סבתו מרבה ללמוד וללמד נושאים הנוגעים להלכה, מוסר, מחשבת ישראל, חינוך ופרשת השבוע.

בשנת תשע"ב קיבל הרב סבתו תואר דוקטור לשם כבוד מטעם אוניברסיטת בר-אילן[2].

משמש כחבר בוועדת השיפוט במיזם 'קנה לך חבר' - תחרות החיבורים התורניים לבני הציונות הדתית של מפעל הפיס[3].

יצירתו

יצירתו של הרב סבתו כוללת מאמרים תורניים המתפרסמים בבמות שונות, ספרים בנושאים יהודיים הפונים גם לציבור הרחב, וכן סיפורים קצרים וספרי פרוזה. בסוף שנות ה-80 פרסם ספר שירים לילדים בנושא השבת, תחת שם העט "חיים שבתי". יש הרואים ברב סבתו מקור השראה לסופרים נוספים בוגרי ישיבתו שכתבו על השירות הצבאי ועל השותפות במערכות ישראל[4].

ספרי הפרוזה שלו, שיצאו החל משנת 2001, מכילים פרטים ביוגרפיים רבים. הספרים מבוססים על סיפורים של המשפחה (בספר "אמת מארץ תצמח"), חוויות מילדותו (בספרים "בואי הרוח", "כעפעפי שחר", "תיאום כוונות" ו"בשפריר חביון") וחוויות ממלחמת יום הכיפורים (בספרו "תיאום כוונות"). הוא כותב בלשון המשנה ובאופן הדומה לכתיבתו של ש"י עגנון.

הרב סבתו זכה בפרס ספיר על ספרו "תיאום כוונות" שיצא, כמרבית ספריו, בהוצאת "פרוזה" של ידיעות ספרים, תורגם לאנגלית ולרוסית ואף עובד לקולנוע בשנת 2003. כמו כן זכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית, בפרס הציונות הדתית ובפרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. בשנת 2008 (תשס"ח) נבחר לחבר יועץ באקדמיה ללשון העברית. בשנת 2009 (ה'תשס"ט) זכה בפרס ניומן. בשנת 2016 זכה בפרס שר החינוך לתרבות יהודית בתחום הספרות[5].

בשנת 2010 ה'תש"ע תורגם ספרו "בואי הרוח" לאנגלית. התרגום הצרפתי לספר "תיאום כוונות" זכה בפרס ויצ"ו לשנת 2011.

הרב סבתו כתב קינה לתשעה באב לזכר השואה, "איך על אחי נגזר דין ונחתם"[6].

באלול תשע"א (2011) יצא לאור ספרו "מבקשי פניך" בהוצאת ידיעות ספרים. הספר מבוסס על שיחות שניהל הרב סבתו במשך כחצי שנה עם הרב אהרן ליכטנשטיין בנושאי השקפה ויהדות. הספר זכה להצלחה רבה וכל עותקי המהדורה הראשונה הוזמנו מראש ונמכרו עוד קודם הדפסת הספר והגעתו לחנויות[7].

משפחתו

אמו של הרב סבתו, מרסל, היא אחותם של פרופסור יעקב שויקה, פרופסור יצחק שווה והקבלן אברהם שוויקה. אחיו הם: הרב שבתי סבתו, ראש הישיבה התיכונית והגבוהה במצפה יריחו; ד"ר מרדכי סבתו, מרצה לתלמוד ולתנ"ך; אהרון סבתו, מנהל בחברת הייטק; וניסים סבתו, העובד במכון "בן צבי" במחקר הגניזה הקהירית במסגרת פרויקט פרידברג. הרב סבתו הוא גיסו של הרב מיכה הלוי רבה של פתח תקווה וראש ישיבת "עטרת נחמיה" בשכונת נחלת יצחק בתל אביב.

קרוב משפחתו הוא הוגה הדעות והפילוסוף הצרפתי-יהודי פרופסור בני לוי, גיבור סיפורו "גלגל חוזר בעולם" (המופיע בספרו "אמת מארץ תצמח").

הרב סבתו גר בשכונת מצפה נבו במעלה אדומים, נשוי לשושנה ואב לשני בנים.

ספריו

ספרים תורניים

כריכת הספר מבקשי פניך

ספרי פרוזה

אחר

  • מי ימלוך על השבוע? - ספר שירי ילדים על השבת

קישורים חיצוניים

אודותיו
כתבות וראיונות
מכתביו
על כתביו

הערות שוליים

  1. חנן גרינווד, הרבנים סבתו ושילת יצטרפו לרב רבינוביץ בראשות ישיבת מעלה אדומים, ‏כ תמוז תשע"ה
  2. על קבלת הפרס
  3. הוכרזו הזוכים בתחרות החיבורים התורניים ,כ"ד בחשון תשע"ג, באתר 'ערוץ 7'
  4. דב שוורץ, הציונות הדתית ורעיון האדם החדש, ישראל (כתב עת) 16, 2009 עמוד 154, מונה בהקשר זה את מיכאל (מיקי) שיינפלד, בא מלבנון: בכל מקום שהם, תל–אביב 2007; עשהאל לובוצקי, מן המדבר והלבנון, תל–אביב 2008; יאיר אנסבכר, כצל ציפור, תל–אביב 2009.
  5. הרב חיים סבתו - זוכה פרס שר החינוך
  6. לעיון ושמיעה באתר הפיוט והתפילה
  7. אורי פולק, כל המהדורה הראשונה של "מבקשי פניך" נמכרה מראש באתר כיפה, 22 באוגוסט 2011
  8. ביניהם: החוויה הדתית של העוסק בתורה, היחס לציונות ולמדינת ישראל, היחס לציבור החילוני, התחדשות ההלכה ועוד.


הקודם:
-
פרס ספיר
2000
"תיאום כוונות"
הבא:
דוד גרוסמן,
מישהו לרוץ איתו

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).