וירצבורג

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:פירוש נוסף

פרמטרים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

וירצבורג
Würzburg
2004-06-27-Germany-Wuerzburg-Lutz Marten-Residenz side view 1.jpg
ארמון וירצבורג, אתר מורשת עולמית
מדינה גרמניהגרמניה  גרמניה
מדינה בוואריהבוואריה  בוואריה
מחוז פרנקוניה התחתית
ראש העיר פיא בקמן CSU
תאריך ייסוד המאה ה-7
שטח 87.63 קמ"ר
גובה 177 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 135,212 (2007)
 ‑ צפיפות 1,522 נפש לקמ"ר (2007)
קואורדינטות 49°47′00″N 9°56′00″E / 49.7833333333333°N 9.93333333333333°E / 49.7833333333333; 9.93333333333333
אזור זמן UTC +1
http://www.wuerzburg.de

וירצבורגגרמנית: Würzburg) היא עיר בגרמניה, הממוקמת באזור פרנקוניה, בצפון בוואריה, על נהר המיין (במרחק 80 דקות נסיעה ברכבת מפרנקפורט, ושעה מנירנברג). הדיאלקט המדובר בה הוא פרנקונית.

ב-1801 הופקעו וירצבורג והמחוז שלה משלטון ההגמון וסופחו למדינת בוואריה, לאחר מכן שלט בה דוכס מבית הבסבורג האוסטרי, שלטון זה נמשך עד 1814. בקונגרס וינה הוחזרו וירצבורג ומחוזה לבוואריה.

העיר וירצבורג אינה שוכנת במועצה אזורית וירצבורג, אך היא מקום המושב הניהולי שלה. נכון לסוף שנת 2013, היו בעיר 124,698 תושבים.

הקהילה היהודית בוירצבורג

וירצבורג הייתה העיר הראשונה בה הואשמו היהודים בצליבת ילד נוצרי[דרוש מקור].[1]. בתקופת מסע הצלב השני, אדר ד'תתק"ז, 40 מבני הקהילה נהרגו, ורבים אחרים נפגעו. לאחר אירועי מסע הצלב השני, הקימו הרשויות בוירצבורג בית קברות יהודי, שהיה פעיל במשך כ-200 שנה, ושברי המצבות שלו (שנמצאו כעבור שנים כשהן משמשות בשימוש משני באחד מבתי העיר העתיקים) מלמדות רבות על הקהילה היהודית שישבה בעיר עד חורבנה בתקופת המוות השחור.

וביום המחרת ציוה ההגמון לאסוף את כל החסידים הנהרגים אל עגלות כל נתח טוב ירך וכתף ובהונות ידיהם ורגליהם הנטהרים בשמן הקודש וכל הנמצא מגופתם ומאיבריהם ויאמר לקברם בגנו ואחרי כן קנו ר' חזקיהו בן רבנו אליקים ומרת יהודית אשתו לאותו הגן עדן מאת ההגמון ונתנוהו להיות בית הקברות סלה. טוב עין הוא יבורך, כי נתן.

אפרים מבון, ספר זכירה

בית הקברות של העיר, בו נקברו הרוגים ונפטרים מהעיר בתקופות שבין מסע הצלב השני למגפה השחורה, מלמד רבות על עולמם הרוחני של יהודי העיר, על ההשפעות שספגו מחכמי תנועת חסידות אשכנז. באלול ה'נ"ח התחוללו בעיר פרעות כנגד היהודים, אשר הואשמו בחילול לחם הקודש, ולמעלה מ-900 יהודים נהרגו במהלך הפרעות. בעקבות התגברות העיסוק בפנימיות התורה בעולם היהודי, המושגים "קידוש השם" ו"גן עדן" התעצמו בעולמם הרוחני של יהודי העיר[2]. ב-ה'ק"ט, בתקופת המגפה השחורה הוצתו בתי היהודים וכל הקהילה נספתה.

תקופת השלטון האוסטרי נחשבת בתולדות העיר כתקופת חידוש. בשנת ה'תקס"ג בוטל שלטון הכמורה, והעיר סופחה להגמונות בווריה. בה'תקס"ה התמנה הנסיך הבוחר מקסימיליאן יוזף ה-1 למלך בווריה. כחלק מרוחות הקידמה קיבל ספק הצבא של המלך, משה הירש, היתר ישיבה בעיר. בעידודו של דיקן אוניברסיטת וירצבורג, שתמך בשוויון זכויות ליהודים, קבע המלך מדיניות פרו-יהודית. בעקבות זאת הותרה בהדרגה שיבתם של כלל היהודים לעיר.

אט אט, לראשונה מאז ימי הביניים, התחדש היישוב היהודי בוירצבורג. יעקב הירש (קרוב משפחתו של ספק המלך), סבו של הברון הירש, שהיה בעל האדמה היהודי הראשון בבווריה, הגיע אף הוא להתגורר בעיר ומונה לבנקאי החצר של הדוכס פרדיננד ובשנת ה'תקע"ח עוטר בתואר האצולה "auf Gereuth", כגמול על תרומותיו למימון מאמץ המלחמות נגד נפוליאון. גם בניו יואל ויוזף עשו חיל בעיר; יואל, פתח בנק בווירצבורג, ותרם לפיתוח המסחר והתעשייה בעיר. ויוזף, אביו של ה"ברון הירש", עבר להתגורר במינכן כדי לשמש כבנקאי של מלך בווריה והוא עסק בפיתוח את מסילות הברזל, על כך קיבל בשנת ה'תרכ"ט תואר ברון.

ב-כ' בתשרי ה'תקע"ד הוענק לרבה הראשי של המדינה, רבי אברהם בינג היתר מגורים בעיר. הוא העביר את לשכת הרבנות הראשית מהעיר היידינגספלד - (Heidingsfeld) הסמוכה, לוירצבורג. תחת הנהגתו שגשגה הקהילה, ונפתחו בה ישיבה, תלמוד תורה, בית כנסת וב-ה'תקפ"ח כבר היו בעיר עוד שני בתי מדרש ושבעה בתי כנסת בבתים פרטיים. היהודים הלכו ונעשו גורם כלכלי משמעותי במסחר העירוני. התפתחות הקהילה היהודית הזניקה את העיר קדימה מבחינה כלכלית, אולם בד בבד עם התחזקות המסחר בידי הסוחרים היהודים, הסוחרים הוותיקים בעיר החלו בגילויי אנטישמיות. בגלל השפעת בעלי ההון היהודיים על שלטונות המדינה, לא העזו מתנגדיהם לנסות לסלקם מהעיר, אך לכל הפחות ניסו להצר את צעדיהם. ב-י' באב ה'תקע"ט למחרת תשעה באב החלו פרעות בעיר. במהלך התקופה שלפני פרוץ המאורעות החלו תושבי העיר לקרוא כלפי היהודים ברחובות בקריאת הגנאי "הפ-הפ" (המשמשת בדרך כלל כביטוי לזירוז צאן), ולכן פרעות אלה מכונות בשם פרעות הפ-הפ.

בווירצבורג הייתה קהילה יהודית גדולה, ובמאה השביעית לאלף השישי היה הרב של וירצבורג, ר' זליגמן בר במברגר, אחד מחשובי הרבנים האורתודוקסים של יהדות גרמניה. בעיר וירצבורג נולדו גם עסקנים ואנשי תרבות יהודים שלאחר מכן עלו לארץ ישראל, וביניהם המשורר יהודה עמיחי.

בוירצבורג ישנה כיום קהילה יהודית הכוללת כ-1,100 חברים רשומים, אשר רובם ככולם מיוצאי ברית המועצות לשעבר. בראש הקהילה עומד ד"ר יוסף שוסטר המשמש גם כיושב ראש איגוד הקהילות היהודיות בבוואריה וכנשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה. רב הקהילה הינו הרב יעקב אברט.

ערים תאומות

בין הערים התאומות של וירצבורג נמנות דנדי שבסקוטלנד, קן שבצרפת, רוצ'סטר שבמדינת ניו יורק, סלמנקה שבספרד, אומאו שבשוודיה ומועצה אזורית מטה יהודה שבישראל.

נופי העיר

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


הערות שוליים

  1. יש מקומות שבהם כתוב כי העלילה הראשונה הייתה ב"נוריץ", אולם זו התקיימה, כנראה, שנה מאוחר יותר.
  2. במהלך המחקר של בית הקברות היהודי, החוקרים שמו לב כי חלה התגברות בעיסוק במוות על קידוש השם, והתעצמה ההתעסקות בתגמול על המוות על קידוש השם, ובחיים שלאחר החיים ("גן עדן").
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0