הרב משה ברזובסקי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב משה ברזובסקי
אין תמונה חופשית
השתייכות חסידות סלונים
תפקידים חבר בוועד הישיבות וחבר וועדת הרבנים לענייני חינוך
רבותיו אביו הרב שמואל ברזובסקי וגיסו הרב אברהם יהושע סולובייצ'יק

הרב משה ברזובסקי הוא ראש ישיבת בית אברהם סלונים, בנו השני של הרב שמואל ברזובסקי האדמו"ר מסלונים. חבר בוועד הישיבות וחבר וועדת הרבנים לענייני חינוך מטעם מועצת גדולי התורה. מתגורר בשכונת ארזי הבירה בירושלים.

קורותיו

ביוגרפיה

נולד בשנת תשכ"א לרבי שמואל ברזובסקי האדמו"ר מסלונים, ולשיינא רחל (תרצ"ט - כ"ב בטבת תשס"ו) נכדת האדמו"ר בעל ה"אמרי חיים" מויז'ניץ, בת חתנו רבי נפתלי חיים אדלר מדז'יקוב. נקרא על שמו של אבי סבו, רבי משה אברהם ברזובסקי. בילדותו למד בתלמוד תורה מאה שערים ולאחר מכן בישיבת בית אברהם. נישא לחוה, בת הרב שמעון ברייש מציריך בנו של רבי מרדכי יעקב ברייש בעל חלקת יעקב. לאחר נישואיו עבר ללמוד בישיבת בריסק בראשות גיסו הרב אברהם יהושע סולובייצ'יק.

תפקידיו

בשנת תשמ"ה נקרא על ידי סבו, האדמו"ר מסלונים, לכהן כנושא ונותן בישיבת בית אברהם ולאחר מספר שנים מונה לר"מ בישיבה כשבד בבד קיבל לידיו את הנהגת הישיבה תחת הכוונתו של אביו, ראש הישיבה. לאחר עלותו של אביו לכהן כאדמו"ר החל למסור את השיעור הכללי בישיבה מתורותיו של אביו. לאחר מספר שנים מונה על ידי אביו לכהן כראש הישיבה בפועל.

הרב ברזובסקי משמש כיד ימינו של אביו האדמו"ר בכל נושאי הנהגת הקהילה הרוחניים ובכל ענייני הציבור, כולל אלו הקשורים לחברותו במועצת גדולי התורה של אגודת ישראל. ככזה הוא מטפל בעניין חוק הגיוס[1][2]. בשנת 2014 הוא העביר הוראה לבחורי הישיבה שלא להתייצב בלשכת הגיוס, אך לאחר זמן קצר קיבל הצבא את דרישותיו להתייצבות ראשונה נפרדת לבחורי הישיבות ללא נוכחות נשים וללא כל נסיונות שכנוע לגיוס, ולפיכך שינה את ההוראה והבהיר שיש להתייצב לקבלת דחיית גיוס[3]. בחורף תשע"ח 2018 יזם פרסום כרוז הקורא לבנות שלא להתייצב בלשכת הגיוס בשום מקרה[4].

בתשע"ט עלתה על הפרק הצעת חוק לגיוס בני ישיבות שנוסחה על ידי ועדה מיוחדת במשרד הביטחון שהקים אביגדור ליברמן יו"ר מפלגת ישראל ביתנו ששימש אז כשר הביטחון. החלטת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הייתה להתנגד להצעה זו בכל תוקף. לעומת זאת במפלגות דגל התורה וש"ס הביעו תמיכה שקטה בחוק המוצע, כנראה בהסכמת מועצות גדולי התורה שלהם. כחלק מפעילותו של הרב ברזובסקי בהתאם להחלטת המועצת, הוא חתם על מכתב תקיף לגדולי התורה בארה"ב כנגד הצעת חוק הגיוס. מיוחס לו גם מאמר תקיף נגד החוק שהתפרסם בעילום שם בעיתון המודיע ביום שישי א' בכסלו תשע"ט. לאחר פרסום המאמר בהמודיע קיבל מכתב תגובה חריף מאד מהרב יגאל רוזן, ועל מכתב זה השיב בפרוטרוט תשובה ארוכה ומנומקת.

משפחתו

גיסיו הם הרב אברהם יהושע סולובייצ'יק והרב חיים פיינשטיין.

ילדיו:

 • בתו פעשע אשת הרב שמעון טננהויז - נושא ונותן בישיבת בית אברהם.
 • בנו הרב אברהם חתנו של הרב יואל דוד שפיגל רב קהילת נצח ישראל בבית שמש - מנהל רוחני בישיבת נצח ישראל.
 • בנו הרב מרדכי יעקב חתנו של הדיין הרב נפתלי נוסבוים ראש ישיבת חיי משה וטשעבין - ראש כולל פרי הארץ.
 • בתו מרגלית אשת הרב משה אברהם גולינסקי - רב קהילת סלונים בעמנואל.
 • בנו הרב ברוך חתן הרב אברהם גבירר.
 • בתו הינדא אשת הרב מרדכי וינברג.
 • בתו צביה אשת בן דודה הרב שלמה ריזל נכדו של האדמו"ר מסלונים.
 • בנו חיים מאיר חתן הרב שאול יהודה הנדלס (חתנו של הדיין הרב נפתלי נוסבוים ראש ישיבת חיי משה וטשעבין).
 • בנו הבחור ישראל ברזובסקי.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. עסקני הציבור החרדי המבקשים לחלות את פניו של כ"ק האדמו"ר מסלונים יודעים כי הסמכות בענייני ציבור מופקדת בידיו של בנו ראש הישיבה המושך בחוטים. אריה ארליך. עתון משפחה פרשת בלק תשע"ח 29.06.2018
 2. ישראל כהן, ‏מגעים בין הגר"מ ברזובסקי לגדולי הדור הליטאיים, באתר כיכר השבת, 18 ביוני 2018
 3. שלומי סגל, ראש ישיבת סלונים מסתייג: על הבחורים להתייצב בלשכת הגיוס, אתר לדעת
 4. ישראל כהן, ‏"אזהרה": אסור לבנות בשום אופן להתייצב בלשכת הגיוס, באתר כיכר השבת, 9 בפברואר 2018
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0