הפיגוע בדיזנגוף סנטר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפיגוע בדיזנגוף סנטר
Dizengof Center Tel Aviv.jpg
המקום בו אירע הפיגוע - במרכז הכביש על מעבר החצייה
תאריך 4 במרץ 1996
מקום דיזנגוף סנטר, תל אביב, ישראל
סוג פיגוע התאבדות
הרוגים 13
פצועים 125
מבצע חמאס
אנדרטה לנרצחים בפיגוע הטרור ליד דיזנגוף סנטר

הפיגוע בדיזנגוף סנטר היה פיגוע ההתאבדות שאירע בתענית אסתר (ערב חג הפורים) תשנ"ו, 4 במרץ 1996 מחוץ לדיזנגוף סנטר שבתל אביב, בצומת הרחובות דיזנגוף והמלך ג'ורג'. בפיגוע, שבוצע על ידי מחבל מתאבד חבר ארגון חמאס, נרצחו 13 בני אדם ונפצעו 125.[1]

הפיגוע התרחש לאחר ההתנקשות בחייו של "המהנדס" יחיא עיאש בינואר 1996, וחמאס התייחס אליו כאחד מ"פיגועי הנקמה" שבאו בעקבות ההתנקשות (ביניהם פיגוע שנעשה יום לפני כן בירושלים). מחבל מתאבד בשם סאלח אחמד אל רחים מאזור רמאללה הוברח לישראל דרך מעבר קרני בידי ערבי ישראלי והגיע ליעדו בקניון. משהבחין במאבטח בכניסה לקניון שינה את תוכניתו ופוצץ עצמו במרכזו של מעבר חצייה בסמוך לדיזנגוף סנטר, במפגש הרחובות דיזנגוף והמלך ג'ורג'. משקלו של המטען שנשא המחבל היה כ-20 ק"ג והוא כלל מסמרים ופיסות מתכת להגברת הרסס.

הפיגוע אירע בתענית אסתר שלפני פורים ובין הנפגעים היו חמישה בני נוער. ממדי ההרס וכמות הנפגעים וההרוגים הגבוהה שמנתה גם ילדים פגעו קשות במורל הציבור הישראלי, בין היתר זכורה הפריצה בבכי באמצע שידור של חני נחמיאס ביום הפיגוע.[2]

בעקבות הפיגוע

בעקבות הפיגוע הקימה ממשלת ישראל את המטה ללוחמה בטרור והציבה בראשו את עמי איילון. בנוסף הורתה הממשלה לצה"ל להחריף את מאבקו בתנועת החמאס, וזה הידק את השליטה בקו התפר, פשט על ארגונים של החמאס בחברון ואטם את מבניהם ואת בתיהם של 11 מחבלים מתאבדים וסייענים. נוסף על כך עודכנו נוהלי הבדיקה במעבר קרני, ששימש למעבר סחורות בין רצועת עזה לישראל, וציוד לגילוי חומר נפץ הוטס לישראל מארצות הברית והוצב במעברים היבשתיים בין ישראל והרשות הפלסטינית.

הפיגוע ואלו שקדמו לו עוררו דיון ציבורי בסוגיות שונות, ביניהן מדיניות ישראל אל מול הרשות הפלסטינית; סוגיית אי-סיכול ארגוני הטרור הפלסטינים מצד הרשות; שיקולי העלות והתועלת שבחיסולו של יחיא עייש; וסוגיות כלליות של התמודדות עם טרור במישורים רבים.

בסמוך למקום האירוע הוקמה אנדרטת זיכרון, ולצדה מתקיים אירוע זיכרון שנתי.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0