תל יצחק

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תל יצחק
WikiAir IL-13-02 122.JPG
במרכז התמונה ומעבר לכביש ממוקם קיבוץ תל יצחק, מימין לו, בעברו השני של כביש 553, בית יהושע ולידו בית הקברות של הקיבוץ. במרכז התמונה, בקרבת הכביש, משואה (מכון) ומשמאלו הבניין הגדול הוא בית הדפוס של עיתון הארץ. הגגות האדומים, ממערב, בית אבות אחוזת פולג. תצלום אוויר, ספטמבר 2013
מחוז המרכז
מועצה אזורית חוף השרון
גובה ממוצע[1] ‎30‏ מטר
תאריך ייסוד 1938
תנועה מיישבת העובד הציוני
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 1,031 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎0.8%‏ בשנה עד סוף 2016
מכון משואה בתל יצחק
פסל לזכר גד מנלה ליד "בית גדי"

תֵּל יִצְחָק הוא קיבוץ במישור החוף מדרום-מזרח לעיר נתניה וליד יובל של נחל פולג, בתחום המועצה האזורית חוף השרון. כיום, מונה אוכלוסיית הקיבוץ כ-200 חברים וילדים. בנוסף עליהם חיים ביישוב כמה מאות קשישים המתגוררים באחוזת פולג, בית אבות כפרי הצמוד לקיבוץ. סך הכל החברים, הילדים והקשישים נכון לשנת 2016 כ-1,031 איש.

חומה ומגדל

הקיבוץ הוקם ביולי 1938 כישוב חומה ומגדל על ידי עולים מגליציה שבפולין שהשתייכו לפלג "הנוער הציוני ב'" של ברית הציונים הכלליים, הפלג שלא השתייך להסתדרות. ההתיישבות בשרון הביאה לסופם את נדודי המייסדים[2]. היישוב תל יצחק נקרא על שמו של יצחק שטייגר שהיה ממנהיגי תנועת הנוער הציוני בגליציה. בדצמבר 1943 עבר הקיבוץ לתנועת "העובד הציוני", הפלג השני של ברית הציונים הכלליים שהשתייך להסתדרות[3].

מראשיתו התמודד היישוב עם המצב הביטחוני הרעוע במהלך המרד הערבי הגדול. בנובמבר 1938 נרצחה אחת מחברות המקום על ידי מחבלים, בעת שהביאה אוכל לשומרים בעמדות[4].

במשך השנים הצטרפו אליו גרעינים מתנועת "הנוער הציוני" בעיקר ממדינות דרום אמריקה: ארגנטינה, אורוגוואי, צ'ילה ועוד.

בקרבת הקיבוץ הוקם בשנת 1949 כפר הנוער נווה הדסה, אותו הקימו וניהלו, במשך שנים רבות, כמה מחברי הקיבוץ. תלמידי נווה הדסה הגרים בתנאי פנימיה, עבדו בענפי הקיבוץ.

מקורות הכנסה

לקיבוץ יש ענפי חקלאות, כמו פרדסים לפירות הדר ואחרים. גידולי שדה משתנים בהתאם לעונות השנה. מפעל דבק, מפעל צעצועים, סופרמרקט, ובית אבות, המהווים מקורות הכנסה. זהו קיבוץ מופרט ורבים עובדים מחוץ לקיבוץ.

מכון משואה

בתל יצחק הוקם מכון משואה לזכר השואה והגבורה, ולזכר חברי תנועת הנוער הציוני שנספו בה. המכון כולל מרכז ללימודי השואה, מוזיאון היסטורי וכן את ארכיון הנוער הציוני. המכון עורך כל שנה טקס בהשתתפות נציגי ממשלה ואמנים ידועי-שם[5]

בית גדי

בנוסף קיים בקיבוץ, בית תרבות "בית גדי", לזכר גד מנלה, בן הקיבוץ שנהרג במרדף אחר מחבלים בבקעת הירדן. בסמוך לכניסה לבית התרבות הוקם פסל לזכרו של גד מנלה, הנראה עוצר בידיו ובגופו את הפולשים מן המזרח, מעשה ידיו של נתן רפופורט.

התערוכה הבינלאומית אגרומשוב

בשנת 1992 התקיימה תערוכת אגרומשוב בקיבוץ תל-יצחק, שעברה בשנת 1993 לקיבוץ געש ומשם לגני התערוכה בתל אביב.

סיפורת

  • אוריאל זוהר, הענקים וילדי השמש, רומן משנת 1998 בהוצאת גוונים ובו מופיעה דמותו הדמיונית של הקיבוץ, בשם "גדניה", שבו מהדהד שמו של סרן גד מנלה, ככל הנראה. (333 עמודים).
  • אוריאל זוהר, "אהבתך מתבוננת בי מאחורי הגדר", סיפורים קצרים (גם על תל יצחק). הוצאת אחוה, חיפה, 167 עמודים, 2013.
  • שמעון בארי, "אחד מכם", רומן בהוצאת גוונים תל אביב, 253 עמודים, 2016. כל החלק הראשון של הרומן הוא על קיבוץ תל-יצחק והשם של הקיבוץ מופיע בו מספר פעמים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים