מקהלת מלכות

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: דרושה מכלולזציה, ניסוח אנציקלופדי (ללא יח"צ).
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

מקהלת מלכות היא מקהלה חרדית חסידית.

הקמתה

המקהלה נוסדה[1] ע"י פנחס ביכלר שהוא גם מנצח המקהלה, בימי ספירת העומר תשע"ג. האירוע הראשון שבו הופיעה היה שבע ברכות לנכדו של האדמו"ר מפשעוורסק שליט"א בסיוון תשע"ג.

במקביל להקמת המקהלה הוקם גם אולפן הבית: M.W בניהולו של מיכאל ויינברגר, מחברי המקהלה.

טוקבק

שני מיקרופונים העומדים לפני המנצח. המצאה חדשנית מבית מלכות שהפכה למודל מהפכני בעולם המקהלות, מה שעומד מאחורי רעיון הטוקבק הוא אי היכולת לתקשר באופן מילולי רציף על במת התזמורת. בעוד נגני מוזיקה נעזרים בפרטיטורות תווים שלפניהם, כאשר למנצח נותר רק להורות על כניסות ויציאות וספירת הקצב באמצעות מקל הניצוח, הרי שלמנצח מקהלה אין דרך להעביר מידע מוזיקאלי תוך כדי שירה, אקורדים, תפקידים, וכן הלאה. וכאן מגיע מקומו של הטוקבק – מיקרופון שליטה, בו משדר המנצח הוראות, עיבודים, צלילים ותפקידים שונים לחברי המקהלה. מי ששומע אותו הם רק חברי המקהלה הניצבים על הבמה, אם באוזנייה שלאוזנם ואם במוניטור – רמקול קטן הניצב לפניהם על הבמה.

אירועים בחו"ל

בשנים שלאחר מכן, המקהלה פרצה את גבולות ארץ ישראל. והיא מוזמנת להופיע על במות שונות באירופה ואמריקה.

אלבומים והפקות

מלכות השתתפה בהפקתם של הרבה להיטים, חלקם ראו אור במסגרת האלבומים וחלקם כסינגלים נפרדים, כמו 'ניגון באבוב' עם ארהלה סאמט וזאנוויל ווינברגר, 'מה תשתוחחי' של משולם גרינברגר, 'הושיעה את עמך' של זאנוויל, 'והנה ה' ניצב עליו' עם יענקי דסקל וילד הפלא דוד פולק ועוד. לעתים משמשת מלכות כמקהלת האלבום כולו, כמו למשל 'שמחה טיש' מבית הרב יוסף משה כהנא בהשתתפות גדולי הזמר החסידיים, אלבומו של משולם גרינברגר 'אותך אבקש', אלבומי בית בעלזא 'חביבין' ו'נפלאים', אלבום חסידי צאנז 'אשיחה', 'פורים אין ירושלים' של אמן הקלרינט חיליק פרנק ועוד. ולעתים היא נקראת כמקהלה אורחת, כמו למשל באלבומו של אברהם פריד 'אוצר של יראת שמים' בשירים 'באש ובמים' ו'ואנפהא', באלבומו של ישראל אדלר 'אורות' בלהיט 'ותיק' ועוד.

קליפים

בעקבות מפגש של מקהלת מלכות עם הצלם נתי אלבר בדינר למוסדות שבט הלוי בשנת תשע"ו, החל מערך הפקות וידאו משותף. בין ההפקות ניתן למנות את: 'ר בן-ציון'ס ניגון' – ניגונו של ר' בן ציון שינקר ע"ה עם זאנוויל, 'נאך איין שבת' הווקאלי עם ברוך ומוטי ויזל, 'אוי באשעפר רחמים' עם מאיר אדלר, 'רבי שמעון בן יוחאי אומר' עם בערי וובר, 'אמר רבי עקיבא' עם זאנוויל, 'נחמו' עם דודי קנופלר ועוד.

התנדבות וחסד של המקהלה

מקהלת מלכות משתתפת בין אירוע למשנהו באירועי חסד, פעם ליד מיטתו של חולה ופעם בבית כלא או מוסד לילדים מיוחדים. חברי המקהלה רואים בכך חובה וגם זכות המשמשים בערבוביה.

חברי המקהלה

חברים בהווה ולשעבר:

הערות שוליים

  1. [הערך נוצר ע"פ כתבה במגזין הציבור החרדי מוסף פסח תשע"ח]