המכלול:זכויות יוצרים/שאלות ותשובות

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.

זכויות יוצרים
זכויות יוצרים במכלול
האם מותר להעתיק טקסטים מהמכלול?
אישורים להעתקה
ייעוץ בעניין זכויות יוצרים (שאלות ותשובות נפוצות)
טיפול בהפרת זכויות יוצרים של המכלול
טיפול בהפרת זכויות יוצרים במכלול
רשיונות:
סיכום רישיון cc-by-sa
GNU FDL
תמונות:
רישוי תמונות
מהי תמונה חופשית?
באילו תמונות מותר לי להשתמש?
תמונות מפליקר
שימוש הוגן


שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים במכלול. אם יש לכם שאלה ואינכם מוצאים לה תשובה בדפי העזרה שלנו או בשאלות ותשובות נפוצות, שאלו כאן!

מבחינת החוק, האחריות על הפרה של זכויות היוצרים ביצירה מוטלת על האדם שהעלה אותה לשרתים, וכן על האדם שעושה בה שימוש. המידע בדף זה אינו אלא המלצות, הניתנות בהתנדבות ומתוך רצון לסייע. הדף עוסק בזכויות יוצרים בלבד, ולא בשאלת החוקיות של השגת תמונות מסוימות.

קהילת המכלול מכירה בכך שהחוקים והפסיקה בנושאי זכויות יוצרים אינם מאפשרים, במקרים מסוימים, הכרעה חד-משמעית, ולפעמים יש הכרח להסתפק בהערכה מחושבת של רמת הסיכון.

הקהילה מבדילה בין חוקי המדינות הקשורים להפרה אפשרית של זכויות יוצרים, לבין הכללים שקבעה קרן ויקימדיה בעניין שימוש בתמונות שרישיונן הוגבל:

  1. בתמונות יעשה שימוש רק אם, על-פי ההערכה, הן נושאות בחובן סיכון נמוך להפרה של זכויות יוצרים, לכל היותר. תמונות אחרות תמחקנה.
  2. במקומות שהתאמתה של תמונה מסוימת לכללי קרן ויקימדיה אינה ברורה, השימוש בתמונה מותר רק אם, על-פי ההערכה, סביר יותר שהיא עומדת בתנאים, מאשר שאינה עומדת בהם.

המלצות אלה קובעות את המדיניות בשני הכיוונים: תמונות שאינן עומדות בהן תמחקנה; בתמונות העומדות בדרישות ניתן לעשות שימוש, על-פי שיקול הדעת של המשתמשים, והן לא תמחקנה.

דוגמאות:

צילום של אובייקט המוצג דרך קבע במקום ציבורי - מותר; בפרט:
צילום של אנדרטה, תמונה או פסל המוצב במקום ציבורי בישראל או בכל אחת מהמדינות המאפשרות היתר פנורמי לפי רשימה זו - מותר.
צילום של מוצגים במוזיאון כאשר עברו 70 שנה ממות היוצר - מותר מבחינת דיני זכויות היוצרים (אם המוזיאון אוסר על צילום, הצילום עצמו עשוי להיות "הפרת חוזה").
צילום של מבנה ארכיטקטוני - מותר
צילום של מדף ספרים בחנות ובו ניתן לראות עטיפת ספר - מותר.
צילום או סריקה של שטר כסף או מטבע ישראלי - מותר.
צילום או סריקה של בול ישראלי - רק בולים שהונפקו לפני שנת 1963 - מותר.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, כאשר עברו 70 שנה ממות המאייר - מותר.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם ישראלי לפני שנת 1963 - אלא אם מדובר בצילום שצולם על ידי צלם ממשלתי או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל.
סריקת כל צילום שצולם בישראל על ידי צלם מטעם ממשלת המנדט או על ידי צלם ממשלתי (או צילום שמומן על ידי ממשלת ישראל) ובלבד שעברו 50 שנה מיום פרסום התמונה.
לכידת תמונה מסרט, כאשר עברו 70 שנה ממות הבמאי - מותר.
תרגום ערך מוויקיפדיה זרה - מותר, אך רצוי לציין זאת (תרגום ומאיפה) בתקציר העריכה.
לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו.
סריקת איור (מקורי) מתוך ספר, טרם שעברו 70 שנה ממות המאייר - מותר במסגרת שימוש הוגן לצורך ערך על המאייר עצמו (ולא יותר מאיור אחד).
צילום או סריקה של כריכת ספר - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על הספר או המאייר (אבל לא על הסופר).
צילום או סריקה של תקליטור או DVD - מותר במסגרת שימוש הוגן - לצורך הערך על האלבום\הסרט (אבל לא על השחקן\הזמר).
צילום או סריקה של בול ישראלי - מותר במסגרת שימוש הוגן - עבור בולים שהונפקו החל משנת 1962 ובתנאי שהערך מזכיר אותם.
הצגה חלקית של יצירה המוגנת בזכויות יוצרים, תוך הסתרת שמות היוצרים - אסור
צילום-מסך מתוך Google Earth - אסור
הצגה של עטיפת ספר או דיסק אהוב, שהועלתה במסגרת שימוש הוגן, בדף המשתמש - אסור.
העתקת תוכנו של שלט מידע המוצג ברשות הרבים - אסור.
הוספת שאלה חדשה
כותרת שאלה:
נושא השאלה: טכנית - לשון - תוכן - זכויות יוצרים - גרפיקה


מכירת מוצרים עם דמויות מיקי מאוס

שלום רב

אני פותח חנות באינטרנט הממוקדת במכירת מוצרים שמצוירים עליהם דמויות של מיקי מאוס המוצרים עצמם נמכרים באלי-אקספרס, כשאנשים קונים מהאתר שלי אני קונה מאלי-אקספרס את המוצר ושולח ללקוח שלי את המוצר, כלומר המוצרים לא מגיעים אלי אלה מהספק היישר ללקוחות שלי, קוראים לשיטה הזאת דרופשיפינג.

רציתי לדעת אם זה חוקי למכור מוצרים ככה שיש עלהם דמויות של מיקי מאוס, הרי באלי אקספרס מוכרים אותם חופשי, וראיתי 2 אתרים שמוכרים גם כמו בשיטה שאני מתכוון לעשות.

תודה רבה שבוע מקסים!

Nart, שים לב לפתיח האומר כי "שאלות ותשובות על זכויות יוצרים מיועד אך ורק לשאלות הקשורות בזכויות יוצרים במכלול". אבל אתה יכול לנסות לשאול כאן. מוסיף והולך (שיחה) 23:24, 28 באוגוסט 2017 (IDT)

צילום מסך ממפות גוגל

העלתי את הקובץ הזה. ניתן עדיין לראות בפינה השמאלית התחתונה שזה היגיע ממפות גוגל. ניתן להגיע לזה דרך כאן האם זה הפרת זכויות יוצרים? אם כן מה הפיתרון? מתייג את יוסף,מוסיף והולך,איש גלילי,Davidnead.--יהודהשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ח • 13:14, 16 בנובמבר 2017 (IST)

למה שזה לא יהיה הז"י? יש פתרון פשוט, לקחת מוויקישיתוף. ראה כאן שלל תמונות כאלו. מוסיף והולךשיחה • כ"ח בחשוון ה'תשע"ח • 21:49, 16 בנובמבר 2017 (IST)
אז צריך למחוק את זה. אני לא יודע איך, אולי צריך מפעיל. חשבתי שאולי זה לא הז"י כי אפשר להגיע לשם דרך האינטרנט בחינם.--יהודהשיחה • כ"ח בחשוון ה'תשע"ח • 10:19, 17 בנובמבר 2017 (IST)

תמונה מספר

יש כאן אפשרות להכניס תמונה שאינה שלי? במקרה שאני מקבל אישור בכתב להכניס את התמונה מה אני צריך לעשות עוד. --יהודהשיחה • ח' בשבט ה'תשע"ח • 16:22, 24 בינואר 2018 (IST)

תראו שם נראה לי שראוי שיהיה אצלנו משהו מקביל. עדיין אני שואל איך מכניסים. האם {{ייחוס}} עם מקור התמונה?--יהודהשיחה • ח' בשבט ה'תשע"ח • 16:33, 24 בינואר 2018 (IST)
אני חושב שעד לסידור העניין צריך לשלוח פשוט מייל דומה למכון, בהמשך יפתח מייל מיוחד. איך להכניס איני בקי. דוד (שיחה) 16:39, 24 בינואר 2018 (IST)

מתן קרדיט לאחרי שכתוב

מפריע לי זה זמן, ברגע ששכתבתי ערך שיובא ממקור אחר עד כדי ש"פנים חדשות באו לכאן" האם עדיין יש מקום להשאיר את תבנית הקרדיט? (לדוגמה הערך מאסר וגאולת רבי שניאור זלמן מליאדי שהוא יובא מחב"דפדיה אולם שונה בתכלית (ועדיין היד נטויה))--הנחה (שיחה) 11:00, 27 בנובמבר 2018 (IST)

הנחה, אכן, אין ספק כי הקרדיט מגיע לך לחלוטין, אבל הקרדיט לא ניתן כי אנחנו מריעים ומודים להם על אדיבותם אלא מבחינה משפטית של זכויות יוצרים, מה שכן, צריך לשקול הוספת תבנית לערכים כאלו עם קרדיט מיוחד למי ששכתב וערך עד שבאו פנים חדשות וכו',
Emoji u1f44f.svgשְכּוֹיֵיח! על כל תרומותיך למכלול !!! עלה והצלח !!! ובעז"ה עוד נקרדט אותך הרבה... בברכה, שרגא • נר נשמה • שיחה  •  י"ט בכסלו ה'תשע"ט • 11:21 (IDT)
שרגא תודה, תודה. מעבר לקרדיט לכותב יש כאן גם קצת אבסורד הקרדיט מגיע רק לערך שמופיע כבר בהיסטוריה.. אז שגם הקרדיט יופיע שם.. האם זה נוגד את החוק. זאת ועוד ברבות הימים הרי יתכן כי הערך יועתק חזרה לשם ואז.. יאמרו שהערך נוצר שם בכלל... לא מוזר?--הנחה (שיחה) 11:40, 27 בנובמבר 2018 (IST)
הנחה, זה רעיון טוב, מעניין מה אומרים ר' יוסף מוטיאל ויהודה על כך, בברכה, שרגא • נר נשמה • שיחה  •  י"ט בכסלו ה'תשע"ט • 11:43 (IDT)
אני לא מבין כל כך, אבל נראה לי שכדי להיפטר מנתינת הקרדיט למקור, זה צריך להיראות בצורה כזו שגם בלי העבודה שלהם היית יכול לכתוב את זה כך (גם אם באמת לא היית עושה זאת אבל אם היה אדם אחר שרוצה לכתוב ערך הוא היה יכול לעשות) נראה לי שיש כללים כתובים כמה מילים אפשר לקחת ממשפט וזה לא ייחשה להפרת זכויות יוצרים. אגב אני חושב שאי אפשר להתעלם מהמשמעות המקורית של הקרדיט דהיינו הודאה למי שטרח ויצר את היצירה שממנה העתקנו. וזו חובה מוסרית אלא שניתן גם לתבוע אותה מבחינה חוקית. לכן השאלה צריכה להיות משני פנים, א' האם אנו חייבים להם עדיין מבחינה מוסרית לפי המצב כעת, וגם אם לא האם יש לנו אפשרות להיפטר גם מבחינת החוק. --יהודהשיחה • י"ט בכסלו ה'תשע"ט 14:09, 27 בנובמבר 2018 (IST)
יהודה 2 שרגא כיצד תתבצע ההכרעה בעניין?--הנחה (שיחה) 23:18, 28 בנובמבר 2018 (IST)
הנחה אני לא יודע אם יש כאן מי שמבין בעניין זכויות יוצרים אולי יוסף. אפשר לשאול בחב"דפדיה אם יש שם מי שמבין בזה. החובה המוסרית היא הרגשה אישית, האם אתה מרגיש שלולי שהיה כתוב הערך שם לא היית יכול לכתוב בעצמך או שהם שמשו לך כבסיס בלבד? תראה גם שם.--יהודהשיחה • כ"א בכסלו ה'תשע"ט 09:20, 29 בנובמבר 2018 (IST)
לרוב אם הערך קיבל צורה חדשה מסתבר שהכותב/ים לא נצרך/ו לערך המועתק, (לדבריך מה קורה אם אני מעתיק ערך שאני עצמי כתבתי שם... אזי הסיוע הוא מעצמי...)--הנחהשיחה • כ"א בכסלו ה'תשע"ט • 11:30, 29 בנובמבר 2018 (IST)
יהודה, לגבי ויקיפדיה, כוונתי היא לערכי קודש שמבחינתי אין שום חובה מוסרית היות והייתי מעדיף ליצור אותם מחדש אבל מה אעשה שהם כבר כתבו את הבסיס... סתם לכתוב לבד שוב?! אז משכתבים על בסיס מה שהם כתבו, כך שנשאר רק הבחינה המשפטית, שהיא באמת לא קלה, ולכן נראה לי שאפשר להכניס את הקרדיט לגרסא שיובאה מויקיפדיה ותו לא מאחר ומצויין בתחתית כל דף "חלק מתכני אתר זה מקורם בוויקיפדיה העברית. דף שמצויין בסופו ו/או בתחילת הגרסאות הקודמות שלו כי מקורו בוויקיפדיה העברית, הטקסט בדף מוגש באדיבות ויקיפדיה העברית בכפוף לרישיון" וכו' , ולגבי חב"דפדיה ואולי גם ויקיפדיה אפשר ליצור תבנית קרדיט עם פרמטר למשתמש ששכתב וערך מחדש, ובסופה יוזכר גם שערך זה בנוי על בסיס הערך החב"פדי הויקיפדי וכיו"ב,
הנחה, שאלתך היא שאלה טובה... זכורני שבתחילת דרכי במכלול ייבאתי ערך שיצרתי בויקיפדיה ונתבקשתי לשים קרדיט על אף הצהרותי שאני יצרתי את הערך, וכמו שמותר לי לתרום אותו לויקיפדיה מותר לי לתרום אותו למכלול, הוסבר לי שהדבר נעשה כדי לצאת ידי חובה מבחינה משפטית (שנוצלה עד תום על ידי אותם חילונים/חולנים), זה היה המצב, בא נקווה שנוכל לשנות אותו קצת, מה דעתך ר' יוסף ? שרגא • נר נשמה • שיחה  •  כ"א בכסלו ה'תשע"ט • 13:19 (IDT)
ערך שנתרם לויקיפדיה יכול התורם לחזור ולתרמו למכלול ויש רק לשים תבנית {{תוכן פרטי}} ואין צורך בקרדיט לויקיפדיה.
אם ערך יובא למכלול מויקיפדיה או מחבדפדיה אף אם הוא השתנה ואפילו אם הוא בבחינת פנים חדשות עדין הוא ממשיך להיות על פי הרשיון החופשי של ויקיפדיה או חבדפדיה, ויש לתת קרדיט לאתר שממנו היא ייובא ולכותבים בו.
אם משהו מעונין לתרום למכלול וליצור מחדש (בערכים תורניים זה מאד מומלץ) ערך שכבר ייובא למכלול מויקיפדיה או חבדפדיה, ניתן ליצור את הערך מחדש בדף טיוטה וכשהוא יהיה יותר טוב מהערך המייובא יהיה ניתן לחליף אותו בערך המייובא, ואז זה יהיה ערך מכלולאי שהורתו ולידתו במכלול. כמובן שביצירת הטיוטה ניתן לעשות שימוש מסוים במידע שבערך המקביל בויקיפדיה (כמו שניתן לעשות שימוש ממקורות ואתרים אחרים שאינם ברישיון חופשי).--יוסף (שיחה) 15:36, 29 בנובמבר 2018 (IST)
יוסף לטענתך אני יכול ברגע זה להעתיק את הדף הנוכחי לטיוטה, תמחק את הדף ואזי אעביר חזרה את הדף.. והערך נוצר במכלול..😂}} מה אומר? שהרי כל ההבדל בין הצורה הנוכחית לצורה שהצעת היא אם התפתחות הדף היא על אותו דף או שהיא מועתקת תחילה לטיוטה..--הנחהשיחה • כ"ג בכסלו ה'תשע"ט • 20:35, 1 בדצמבר 2018 (IST)
ראה כאן- המכלול:שאלות ותשובות/זכויות יוצרים#עד כמה מותר להשתמש במידע המופיע באנציקלופדיה לצורך כתיבת ערך?
יוסף, לא הבנתי איך דבריך פה לגבי "פנים חדשות", מסתדרים עם דבריך ב"הבהרה משפטית". דויד (שיחה) כ"א באדר א' ה'תשע"ט
יוסף, מה אתה אומר? דויד (שיחה) ז' באדר ב' ה'תשע"ט 17:01 (IDT)
דויד יקר, אשמח אם תחדד בקצרה מה בדיוק השאלה.--יוסף (שיחה) 20:37, 14 במרץ 2019 (IST)
האם כאשר השתנה התוכן עד שאפשר לומר "פנים חדשות באו לכאן" אפשר להוריד את הקרדיט. ב"הבהרה משפטית" כתבת שאפשר. תודה דויד (שיחה) י' באדר ב' ה'תשע"ט 14:52 (IDT)
אי אפשר. (מה שנכתב בהבהרה משפטית מתייחס רק לערך חדש. כשאדם בא ליצור ערך עצמאי, לפני שהוא יצר את הערך הוא יכול להשתמש כמקור השראה בכל טקסט אף בטקסט המוגן בזכיות יוצרים וכן גם מויקיפדיה, וזאת כמובן אם הוא לא מעתיק אלא יצור מחדש בבחינת פנים חדשות. מנגד ערך שהועתק מויקיפדיה למכלול ובמשך הזמן הוא השתנה עוד ועוד, השינויים הם בבחינת קמא קמא בטל)--יוסף (שיחה) 22:43, 18 במרץ 2019 (IST)
הבנתי, תודה רבה. חבל. דויד (שיחה) י"ב באדר ב' ה'תשע"ט 15:52 (IDT)

העתקה מערך שיובא מויקיפדיה

לפי כללי ויקיפדיה, יש חובה לתת קרדיטים לעורכים שבנו את הערך. מה עושים אם הערך יובא למכלול, וממילא אין לו הסטוריה, והחומר מיועד למכירה? כלומר, הפצה רבתי וסיכון של הסתבכות עם החוק? תודה מראש!! דרור (שיחה) 11:25, 30 בנובמבר 2018 (IST)

כפי שנכתב בשורה האחרונה מעל הכותרת האחרונה כי בעיקרון "ניתן לעשות שימוש מסוים במידע שבערך המקביל בויקיפדיה (כמו שניתן לעשות שימוש ממקורות ואתרים אחרים שאינם ברישיון חופשי)" תמיד מומלץ לשנות ולשכתב, אבל כל דבר לגופו של עניין.
בהרחבה ניתן לראות בערך זכויות יוצרים ובשימושים מותרים בחוק זכות יוצרים, התשס״ח–2007, בברכה, שרגא • נר נשמה • שיחה  •  כ"ב בכסלו ה'תשע"ט • 12:52 (IDT)

התקשיתי מאד בהבנת העניין לעומקו, מרוב ים הסעיפים והפסקאות. הבנתי שאם אכתוב כי נעזרתי בהמכלול בערכים X Y Z ואי לכך התוכן כפוף לרשיון creative commons ייחוס שיתוף זהה 3.0 עם קישור לרשיון, האם זה מספיק או שצריך לכתוב גם את המייבאים מויקיפדיה, ואולי גם את העורכים מויקיפדיה (שאין לי דרך להגיע אליהם, כי אין ויקיפדיה בנטפרי בערכים שיובאו להמכלול) אודה לכל עזרה בעניין. בתודה, דרור (שיחה) 19:13, 2 בדצמבר 2018 (IST)

שאלה בדבר העלאת תמונה שנעשתה מצילום מסך

שלום וברכה, ערכתי ערך על רבי יוסף זאב ליפוביץ. מצאתי תמונה שלו שמופיעה בתוך ספר במאגר 'אוצר החכמה'. מותר לי לעשות צילום מסך ולהכניס את התמונה שלו? שחרחר (שיחה) 22:35, 13 בדצמבר 2018 (IST)

שחרחר, ככלל, אסור לקחת תמונות מאתרי אינטרנט, בין בהעתקת התמונה ובין בצילום מסך. יש מקרים ספציפיים שאפשר לקחת תמונה מאתר אינטרנט ולהשתמש בה במסגרת שימוש הוגן, אך מקרים אלו מועטים ונדרשת בדיקה פרטנית של כל תמונה בכדי לדעת האם היא מותרת בשימוש או לא. מאתר אוצר החכמה אסור לקחת שום תמונה אפילו לא במסגרת שימוש הוגן, אך אם תמצא את הספר המדובר בספריה כלשהי, תוכל לצלם או לסרוק את התמונה בעצמך ולהעלות למכלול, ובלבד שעברו 50 שנה מיום הדפסת הספר. אני שמח ששאלת כאן את שאלתך, כי המודעות לעניין זכויות יוצרים לא מספיק גבוהה והרבה משתמשים מעלים תמונות שיש בהם חשש הפרת זכויות, וחבל להסתבך בזה כי הקנס זה הוא 50 אלף ש"ח מבלי צורך בהוכחת נזק. מוטיאל (שיחה) 02:01, 14 בדצמבר 2018 (IST)

זכויות על תמונה שמועלית

שלום וברכה, ברצוני להעלות תמונה למכלול. האם לאחר העלאתה הזכויות עוברות למכלול? או שהיא הופכת לתמונה חופשית? אודה מאד להבהרה. בתודה ישי (שיחה) 22:41, 9 בינואר 2019 (IST)

העלאה לשרת של המכלול עוברת למכלול, העלאה לשרת של ויקישיתוף עוברת להיות תמונה חופשית, גם תמונות שבשרת של ויקישיתוף ניתן להציגה בערכי המכלול ללא להעלותה לשרת של המכלול--יוסף (שיחה) 22:49, 9 בינואר 2019 (IST)

מידע מספרי המחבר

בכתיבת ערך אודות אדם שחיבר ספרים, האם יש בעיה לקחת פרטים ביוגרפיים, תיאורי הנהגה וכד' מתוך שער הספר - גב הספר - הקדמת המחבר - הקדמת הנכד המוציא לאור - הקדמת המביא לדפוס - הספד על המחבר שצוטט בספר - המלצות והסכמות.

האם יש הבדל בין כתיבת תוכן מתוך הנ"ל או ציטוט של משפט, פיסקה וכד'?

אינני מדבר אודות הקדמות היכולות להיחשב חיבור בפני עצמן, לדוגמה מחקר אודות שאלת זיהוי המחבר על פי ראיות, אלא להקדמות רגילות שיש בהם פרטים ביוגרפיים, הערכות אודות הדמות, תכונות והנהגות וכד' שלא פורסמו בשום מקום אחר. רוצה לדעת (שיחה) 02:12, 13 בפברואר 2019 (IST)

אני שמח שאתה רוצה לדעתExclamation-orange.svg אתה יכול לקחת מהספר נתונים עובדתיים יבשים כי אין זכויות יוצרים על עובדות, רק שים לב שאתה מנסח את כל הנתונים מחדש בשפה שלך כי על ניסוח ועריכה יש זכויות יוצרים. לגבי נתונים פחות מפורסמים, כגון תכונות והנהגות שנהג בביתו, זה גם חוסה תחת זכויות יוצרים, אך ניתן לקחת מעט נתונים כאלה מהספר בהגדרה של שימוש הוגן תוך מתן ייחוס וקרדיט לספר. כמו כן, ניתן לצטט מעט ציטוטים קצרים מהספר בשימוש הוגן עם קרדיט כנדרש.
בהצלחה, מוטיאל (שיחה) 10:40, 13 בפברואר 2019 (IST)

זכויות יוצרים של ספרים בויקישיבה -

לפי מה שמופיע כאן, זכויות היוצרים של הערכים בויקישיבה שלקוחים מספרים, שייכים למחברי הספרים. האם נושא העתקת ערכים אלה למכלול נבדק? חנניה (שיחה) 23:49, 11 באפריל 2019 (IDT)

תמונה מחתונה

קיבלתי מחתן תמונה שצולמה בחותנו ע"י הצלם שהוא שכר, האם הזכויות יוצרים שייכים לחתן? (אני צריך לדעת בשביל המכלול) קרתא (שיחה) 18:23, 5 במאי 2019 (IDT)

קרתא, התמונה שייכת לחתן. כל כתמונה שייכת למזמין הצילום ולא לצלם אלא אם כן סוכם ביניהם אחרת, מה שלא סביר במקרה של חתונה. אם אתה רוצה להעלות אותה למכלול אתה צריך להחתים אותו על הטופס הזה ולשלוח ל[email protected] מוטיאל (שיחה) 18:44, 5 במאי 2019 (IDT)
מוטיאל לא מספיק בדף ההעלאה לציין "קיבלתי רשות לתרום להמכלול"? קרתא (שיחה) 19:16, 5 במאי 2019 (IDT)
אחרי שאתה כותב שקיבלת רשות אתה צריך לגבות את זה בחתימה כאמור. הכללים אולי קצת נוקשים אבל הם נועדו לשמור על זכויות היוצרים של בעלי התמונה וגם למנוע תביעות נזיקין של עשרות אלפי שקלים.מוטיאל (שיחה) 19:23, 5 במאי 2019 (IDT)
חבל, ענין אחד זה לעשות טובה ולתרום תמונה, וענין שני זה להתחיל להסתבך עם טפסים... קרתא (שיחה) 19:26, 5 במאי 2019 (IDT)
אני מסכים איתך, אבל עם כל הרצון הטוב המכלול לא יכול לפעול בניגוד לחוק ולחשוף את עצמו לתביעות נזיקין. בעל התמונה יכול לפתוח חשבון ולהעלות את התמונה בעצמו ללא צורך בטפסים. מוטיאל (שיחה) 21:39, 5 במאי 2019 (IDT)
ואם הוא מעניק לי את הזכויות יוצרים לתמונה, אז אני מסמן את זה כ"תרומה למכלול" וזהו? קרתא (שיחה) 20:44, 14 במאי 2019 (IDT)
אם זה ייעשה בצורה שתופסת בחוק אז תכתוב "תרומה למכלול". כמדומני שיותר פשוט לבקש ממנו שימלא את ההצהרה הנ"ל. מוטיאל (שיחה) 21:50, 14 במאי 2019 (IDT)

קטלוג מכירה פומבית/עבודה אקדמית

שלום וברכה, מזה תקופה שאני עורך בצעדי צב את הדף רבי יוסף פורמון. בכדי לאפשר למכלולאים אחרים להשתתף, ברצוני לעלות שני קבצים, ואולם אני לא בטוח האם יש בכך הפרת זכויות יוצרים. המדובר הוא בקטלוג של מכירה פומבית, שיש שם ממצא שקשור למושא הערך 'רבי יוסף פורמן'. וגם, בעבודה אקדמית שהתפרסמה באתר של איזה אוניברסיטה. אשמח לקבל חוו"ד. שחרחר (שיחה) 00:53, 5 ביולי 2019 (IDT)

לא יודע אם זה חוקי אבל אולי תעלה לגוגל דרייב שלך ותעשה קישורית לשם ותכתוב אותה בדף השיחה. 25px מישהו (שיחה) 21:09, 12 באוגוסט 2019 (IDT)
שחרחר, 1. מה הכוונה "ממצא שקשור למושא הערך"? 2. על עבודה אקדמית יש זכויות יוצרים כמו על כל טקסט אחר, אלא אם כן עברו 70 שנה ממות היוצר (יש גם יוצאים מן הכלל).
אם תפרט לי באילו קבצים מדובר ומה מקורם אשתדל לענות יותר מדוייק, וייתכן ואפשר לעשות שימוש חלקי במסגרת שימוש הוגן. מוטיאל (שיחה) 04:53, 13 באוגוסט 2019 (IDT)
מוטיאל, הקטלוג הוא בקישור כאן. קישור למחקר האקדמי באתר רמב"י. תודה. שחרחר (שיחה) 09:39, 13 באוגוסט 2019 (IDT)

מותר להעלות קובץ MP3 של כמה שניות?

מתוך דיסק חבורת מצוות, חתכתי את הכמה שניות של הסיסמה. מותר? מכלולאים פעילים‎‏‌‏‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏מפעילי מערכתהמכון--שלמה המלך (שיחה) 21:07, 12 באוגוסט 2019 (IDT). דחוף!

שלמה המלך, דין הסיסמה של חבורת מצוות כדין שיר של אברהם פריד. גם קטע קצר מוגן בזכויות יוצרים. מוטיאל (שיחה) 01:57, 13 באוגוסט 2019 (IDT)

תמונות מגוגל

אם אני לוקח תמונה מגוגל, ומשנה אותה, כגון שאני חותך מעט ממנה, זה נשאר עדיין מוגן בזכויות יוצרים או לא? שמחלה (שיחה) 22:19, 12 באוגוסט 2019 (IDT)

שמחלה, תמונה נגזרת חל עליה הרישיון של תמונת המקור, אם המקור מוגן בזכויות יוצרים גם הנגזרת מוגנת בז"י. אסור לקחת תמונות מגוגל כלל (יש יוצא מן הכלל, אבל צריך לבדוק כל תמונה לגופה) ולכן גם אסור ליצור מזה נגזרות. בברכה, מוטיאל (שיחה) 01:51, 13 באוגוסט 2019 (IDT)
הרב לעניין זכויות יוצרים, אם אני גוזר תמונה ישנה ומבצע ריטוש ותיקונים, משלים פרטים חסרים וכן הלאה, האם עדיין יש בעיה? במילים אחרות, האם יש איזו רמה של עיבוד תמונה שמקנה אותה להיות שלי בבחינת "פנים חדשות באו לכאן", או "קנין שינוי"? שחרחר (שיחה) 00:25, 17 בינואר 2020 (IST)
שחרחר, "פנים חדשות" יכול להועיל רק בטקסט ולא בתמונה שיש עליה ז"י. לדעתי אם ריטשת תמונה חופשית אתה יכול לקבל זכויות על היצירה המרוטשת. מוטיאל (שיחה) 13:37, 5 בפברואר 2020 (IST)

צילום מסך מתוך סרט

שאלה מעניינת: כאשר יש קובץ וידיאו ואני מצלם מתוכו תמונה על ידי צילום מסך, אם אני יפרסם תמונה זו אני מפר את זכויות היוצרים של בעל הסרט, או שמא בעלותו היא על קובץ הוידיאו ואילו התמונה שאני מוציא זה דבר חדש? אם זה בסדר, מצאנו פתרון להמון ערכים במכלול שאין להם תמונות, בדרך כלל ערכים על אנשים. שחרחר (שיחה) 00:21, 17 בינואר 2020 (IST)

שחרחר, "לכידת תמונה בודדת מסרט - מותר במסגרת שימוש הוגן עבור הערך על הסרט עצמו" ראה דוגמאות בראש הדף, שרגא - שיחה - כ' בטבת ה'תש"ף - 13:41 (IDT)