מחלף יגור

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף צומת יגור)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תרשים של המחלף
מחלף יגור. למטה בית הספר התיכון האזורי בית חינוך כרמל זבולון
הצומת במבט מדרום, לפני הקמת המחלף

מחלף יגור הוא מחלף בעמק זבולון, במזרח מטרופולין חיפה, שקיבל את שמו מקיבוץ יגור הסמוך. עד לשנת 2012 עמד במקום צומת.

המחלף מפגיש שלושה כבישים בינעירוניים המהווים עורקים ראשיים בצפון ישראל, והוא מורכב מגשר אחד שעליו שורת רמזורים, ומעבר אחד חופשי מרמזורים לתנועה מכיוון חיפה לעמק יזרעאל. כל התנועה האחרת עוברת על הגשר דרך הרמזורים. מאז פתיחתו המחלף סובל מעומסי תנועה לכיוון עמק יזרעאל מהמחלף ועד צומת העמקים ובחזרה, היוצרים כל בוקר וכל אחר הצהריים פקקי תנועה. הפניה ימינה מכיוון עמק יזרעאל לכיוון מחלף סומך, נעשית גם היא על גבי הגשר שמתחילה בנתיב פניה אחד ימינה ההופך בהמשך לשני נתיבי פניה בלבד, המוסיפים לעומס. הקמת המחלף לא פתרה את בעיית עומסי התנועה באזור.

היסטוריה

שניים מהכבישים המצטלבים במחלף, כביש 70 וכביש 75, חולקים יחד את אותו קטע-דרך בין מחלף יגור וצומת העמקים. כביש 75 חוצה את מחלף יגור בכיוון מערב-מזרח, כשמקבילים אליו ערוץ נחל קישון מצפון ותוואי רכבת העמק מדרום; והוא ממשיך מערבה תחת השם דרך העמקים. כביש 70, שכיוונו צפון-דרום, מגיע למחלף ממזרח ואז פונה צפונה בזווית 90 מעלות, ומוביל ליישובי הגליל. כביש 752 יוצא מהמחלף דרומה ומיד מתעקל מערבהּ, וחוצה את העיר נשר תחת השם דרך בר-יהודה. קטעו המערבי של כביש 75, בין מחלף יגור ומחלף קישון, הוא דרך רב נתיבית שהושלמה רק סמוך למפנה המאה ה-21. בטרם נבנה המחלף, שדרכו עוברים בממוצע 30 אלף כלי רכב ביום, היה ידוע הצומת כמוקד של עומסי-תנועה בשעות מסוימות, ובשנים הראשונות של המאה ה-21 גם נרשמה בו עלייה בשיעור תאונות הדרכים.

הקרקע שעליה משתרע הצומת שייכת ברובה לקיבוץ יגור, שמדרום. מרכזיותו של הצומת מושכת אליו מוכרי תוצרת חקלאית לצד מפגינים; כך למשל, ב-2007 חסמו את הצומת תלמידי מכללת אורנים, כחלק משביתת המחאה הגדולה במערכת ההשכלה הגבוהה באותו זמן.

ב-10 באפריל 2002 אירע בצומת פיגוע התאבדות, כשמחבל פוצץ את עצמו באוטובוס של אגד בקו 960 שהיה בדרכו מחיפה לירושלים, וקיפד את חייהם של שמונה נוסעים.

במרץ 2010, לאחר שנים של דחיות והתלבטויות בסוגיית הצורך בהסבת הצומת המרומזר למחלף, אושרה הקמת מחלף בצומת יגור, בעלות של כרבע מיליארד ש"ח. הפרויקט מתוכנן להשתלב בהפעלת קו הרכבת ההיסטורי חיפה-בית-שאן, שעובר בסמוך. עבודות הקמת המחלף החלו בחודש יוני 2011, והסתיימו בשנת 2013.

באמצע נובמבר 2012, נפתח הגשר העובר מכיוון נשר למחלף סומך לתנועה. הרמזורים במסלול הנסיעה של כביש 70, בין צומת לב המפרץ לצומת העמקים בוטלו. במקביל למסלול זה, נפתח מתחת לגשר מעבר לרכבת העמק שתנוע בטבורו של המחלף. במרכז הגשר הוצבו רמזורים המנווטים את התנועה מנשר ומסומך לכיוון חיפה. הנוסעים מנשר ליגור ולעמק יזרעאל, פונים ימינה לפני העלייה לגשר.

ב-6 במרץ 2013 נפתח המחלף לתנועה במלואו, מספר חודשים מוקדם מהצפוי.[1]

פיתוח עתידי

סמוך למחלף מתוכנן להיבנות חניון חנה וסע אשר יהווה את נקודת הקצה של קו המטרונית שייסלל עד לשכונת הדר בחיפה. הצפי לסיום העבודות על הקו, שהחלו בחודש מרץ 2018, הוא שנת 2021.[2]


קישורים חיצוניים

הערות שוליים

פקקי תנועה יומיים בין מחלף יגור לצומת העמקים. צילום מקיבוץ יגור לכיוון צפון לכביש 75

‪‬

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0