מפלגת החירות האוסטרית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מפלגת החירות האוסטרית
אידאולוגיות שמרנות לאומית, ימין פופוליסטי אירוסקפטיות, לאומיות גרמנית אוסטרית, ליברליות לאומית, התנגדות להגירה
מטה וינה
מנהיגים היינץ כריסטיאן שטראכה
מדינה אוסטריה אוסטריה  אוסטריה
מיקום במפה הפוליטית ימין רדיקלי
חברי פרלמנט {{{מספר חברי הנציגות1}}}
ארגונים בינלאומיים מפלגה של 'אירופה של האומות והחופש'

מפלגת החירות האוסטריתגרמנית: Freiheitliche Partei Österreichs), בקיצור FPÖ, היא מפלגת ימין באוסטריה. המפלגה מזוהה עם הימין הקיצוני באירופה, ונחשבת כחלק ממגמת עליית הלאומנות באירופה.

היסטוריה

המפלגה נוסדה ב-1956. בבחירות בשנת 1965 זכתה בשישה מושבים[1] ובבחירות שהתקיימו ב-1983 זכתה בכ- 5-8% מהקולות ול 6-12 מושבים בפרלמנט. בשנים 1970-1971 המפלגה תמכה מבחוץ בממשלת המיעוט של ברונו קרייסקי.

בשנת 1975 דרש סגן יו"ר המפלגה, ד"ר אוטו סקרינצי, מיו"ר המפלגה, פרידריך פטר, להתפטר בעקבות פרסומים לפיהם הוא היה חבר ביחידת רצח של הס.ס.. המפלגה עמדה לצידו של פטר, שטען שלא השתתף במעשי רצח, וסקרינצי אולץ להתפטר מהמפלגה[2].

החל משנת 1986 עמד בראש המפלגה ירג היידר שהוביל את המפלגה בקו לאומני ולצמיחה הדרגתית של המפלגה עד לקבלת 26.9% מהקולות בבחירות של שנת 1999. הקו הלאומני של היידר הביא לפרישת הליברלים מהמפלגה, כאשר רוב הליברלים שנותרו במפלגה עזבו בשנת 1993. בשנת 1999 המפלגה הצטרפה לממשלה ובבחירות 2002 צנחה התמיכה בה ל-10%.

היינץ כריסטיאן שטראכה, המנהיג הנוכחי של המפלגה נחשב כתלמידו של המנהיג הוותיק של מפלגת החירות האוסטרית, ירג היידר, אך החל להתנגד לו כתוצאה ממאבק שהלך וגדל בתוך המפלגה בינואר 2005. לאחר סדרה של הפסדים בבחירות המדינה, פשטו שמועות כי שטראכה יתמודד על תפקיד מנהיג המפלגה הלאומית כנגד אחותו של היידר, אורסולה האובנר. סיכון גבוה של תבוסה מול שטראכה היה כנראה אחד המניעים של היידר להקים מפלגה חדשה, הברית למען עתיד אוסטריה (BZÖ).

הצלחתה המחודשת של המפלגה

היינץ כריסטיאן שטראכה נואם לפני הבחירות בווינה, 2010

מאז הפילוג, התוצאות של מפלגת החירות האוסטרית בבחירות המדינה היו מעורבות בין המפלגות, אך היא עלתה על הציפיות בבחירות וינה באוקטובר 2005. שטראכה עצמו היה מועמד מוביל בווינה, והמפלגה קיבלה 14.9% מהקולות.

בשנת 2010 בבחירות לראשות העיר וינה, למועצת העיר ולמועצות האזוריות, מפלגת החירות האוסטרית קיבלה 26% מהקולות שהגדילו את מספר מושביה במועצת העיר ל-27, התמיכה הייתה חזקה ביותר בקרב צעירים מתחת לגיל 30.

בבחירות לנשיאות אוסטריה שנערכו ב-2016, זכה נציג המפלגה, נורברט הופר, ב-36% מהקולות בסיבוב הראשון, אך בסיבוב השני הפסיד בפער קל לאלכסנדר ואן דר בלן. בעקבות טענות של מפלגת החירות לאי-סדרים, בוטלו תוצאותיהן ונערכו בחירות חוזרות, בבחירות החוזרות הפסיד הופר לואן דר בלן אשר הפך לנשיא אוסטריה. בבחירות 2017 (אנ') זכתה המפלגה ב-26.0% מקולות הבוחרים (עלייה של 5.5%).

מצע

המפלגה מובילה קו לאומני של התנגדות למעורבות של האיחוד האירופי בענייני אוסטריה והתנגדות להגירה, במיוחד של מוסלמים, לאוסטריה. המפלגה מתנגדת לכניסת טורקיה לאיחוד האירופי, מבקשת להוריד את התקציב שאוסטריה מעבירה לאיחוד ולשמור על הנייטרליות הצבאית של אוסטריה[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0