יוסף שנברגר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוסף שנברגר
Yosef schenberger.jpg
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 1912
פרנקפורט-דמיין, גרמניה
פטירה 1982

יוסף שנברגר (19121982) היה אדריכל ישראלי שהתמחה במיוחד בתכנון מוסדות ציבור, ישיבות, בתי חולים וכדומה. תכנן ובנה בתי כנסת שונים בירושלים וביישובים שונים בארץ, בנה מקוואות ברחבי הארץ, תכנן את בית החולים "מעיני הישועה" בבני ברק, וכן תכנן יחד עם האדריכל דוד אנטול ברוצקוס את הקמפוס החדש של מרכז רפואי שערי צדק בירושלים.

חייו

שנברגר נולד בשנת 1912 בפרנקפורט-דמיין, גרמניה. גמר לימודיו באדריכלות והנדסה בדרמשטדט בשנת 1933 ועלה ארצה בשנת 1935. בתקופת המנדט עבד כאדריכל במ.ע.צ. עם קום המדינה פעל כסגן מנהל המחלקה לפיתוח ירושלים בסוכנות היהודית, ומאז שנת 1950 עבד כאדריכל עצמאי בירושלים. בהמשך היה חבר בוועדה לתכנון ובניה בעיריית ירושלים, שיקם מבני דת ברחבי הארץ, ובמיוחד את שטח הציון של רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון, בית הכנסת העתיק בברעם ואת בית העלמין בצפת.

לאחר מלחמת ששת הימים נשא באחריות התכנון של רחבת הכותל המערבי, אתר מערת המכפלה בחברון, ואתר קבר רחל. את כל פעולותיו עשה על פי הוראת הרבנים ובהם מורה דרכו הרב שלמה זלמן אוירבך, הרב מבריסק, חזון איש, הרב מטשיבין, הרב בצלאל ז'ולטי, האדמו"ר מסלונים שלום נח ברזובסקי ועוד. שימש כגורם מפשר בבניית "כביש רמות", ושיקום העיר העתיקה ובאתרים נוספים, בהיותו איש-מקצוע המקובל על מוסדות השלטון ויהודי דתי האמון על הציבור החרדי.

בשנת תשל"ד חיבר ספר בשם "מקואות" המשלב ידע היסטורי, הלכתי וטכני בענייני המקואות, ומתאים לאדריכלים ולמורי הוראה.

החל משנת 1970 צירף אליו את עמיתו אדריכל טוביה קץ כשותף לעסק וכחבר לעבודה.

פעל להרחבת הפעילות וביסוס של תנועת הנוער "עזרא", היה ממקימי קיבוץ "חפץ חיים" ,התגורר בסוף חייו ברובע היהודי בירושלים עד לפטירתו בשנת 1982. זכרו הונצח על ידי עיריית ירושלים בקריאת רחוב על שמו בשכונת רמות.

בנו הרב יצחק אלחנן משמש כר"ם בישיבת "קול תורה" לצעירים. אחד מחתניו הוא הרב ישראל גנס. נכדו הוא הרב יהודה הילדסהיימר משיב בישיבת אור ישראל מחבר הספרים "מהדורא קמא" ו"מהדורא בתרא" ושרייבריסט מפורסם בעולם הישיבות. נכד נוסף הוא הרב יוסף הילדסהיימר, מרבני המכון המדעי טכנולוגי להלכה.

גלריית תמונות

לקריאה נוספת

  • אבא אלחנני ואחרים (עורכים): תוי - כתב עת לאדריכלות, גיליון 12, 1972 - פרויקט שער הבירה

קישורים חיצוניים