הרב שבתי רפפורט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שבתי רפפורט, 2010

הרב שבתי אברהם הכהן רפפורט (נולד ג' ניסן ה'תש"י 21 במרץ 1950) משמש כראש בית המדרש ("הכולל") של המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר-אילן. שימש במשך למעלה מעשרים שנה כראש ישיבת ההסדר שבות ישראל באפרת שבגוש עציון.

קורות חייו

נולד בשנת תש"י (1950) בירושלים, נצר למשפחת רבנים מיוחסת. מצד אביו הוא צאצא ישיר של הש"ך ואמו היא בתו של האדמו"ר (השני) מסוכטשוב, רבי שמואל בורנשטיין.

בצעירותו למד בישיבה התיכונית "נתיב מאיר", ולאחר מכן בישיבת מיר בירושלים, אצל ראשי הישיבה רבי חיים שמואלביץ ורבי נחום פרצוביץ. בתקופה זו, השלים תואר ראשון במתמטיקה.

נישא בארצות הברית לרבקה טנדלר, בתו של הרב משה טנדלר, מראשי ה"ישיבה יוניברסיטי" וחתנו של רבי משה פיינשטיין. למד אצל הרב פיינשטיין במשך כמה חודשים לאחר נישואיו לנכדתו, ונסמך על ידו לרבנות. הרב רפפורט ערך חלק מכתבי הרב פיינשטיין, ביניהם שלשה מכרכי שו"ת "אגרות משה", וחלק מספרי "דברות משה" על התלמוד.

לאחר שחזר לישראל, לימד בכולל סוכוטשוב בירושלים ושימש כר"מ בישיבת הר עציון. מאוחר יותר הוזמן לעמוד בראש ישיבת שבות ישראל באפרת, שם הוא שימש כראש ישיבה במשך עשרים שנה, יחד עם מייסד הישיבה הרב יהושע בן מאיר.

הרב רפפורט ערך, יחד עם הרב אברהם אבא וינגורט, את המהדורה החדשה של שו"ת "שרידי אש" לרבי יחיאל יעקב וינברג (תשנ"ט).

הרב רפפורט ידוע במקוריותו ובידענותו הרבה בכל ענפי התורה, כמו גם בבקיאותו במדעים שונים, רפואה, פילוסופיה, מתמטיקה והיסטוריה. חידושיו המפורסמים בהלכה עוסקים בתחומים הנוגעים לרפואה ולטכנולוגיה. היה מהתומכים העיקריים בחידוש מצוות הטלת פתיל תכלת בציצית ואף היה מעורב בגילויים בתחום.

החל מאלול ה'תשס"ח (2008) משמש הרב רפפורט כראש בית המדרש של המכון הגבוה לתורה באוניברסיטת בר-אילן.

פרסומים

מתלמידיו המשמשים ברבנות

  • הרב סיני לוי - דיין בבית דין רבני ורב היישוב מצפה אילן
  • הרב ארי סט - רב קיבוץ סעד
  • הרב אהוד שרגא - רב קהילת "אוהל אבות" בשכונת פסגת זאב, ירושלים
  • הרב יואב שטרנברג - רב קהילת "נחלת בנימין" ביישוב גבע בנימין
  • הרב נתניאל חייט - ראש כולל הלכה בישיבת ברכת יוסף, אלון מורה
  • הרב רפאל והרב ד"ר יצחק רונס - רבני קהילה בתי הכנסת המרכזיים ברמת בית שמש א' בבית שמש
  • הרב מאיר שקדי - רב קהילה בגבעת זאב

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.