הרב יהושע ענבל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב יהושע ענבל

הרב יהושע ענבל (נולד בי"ג בחשוון ה'תשל"ח, 24 באוקטובר 1977) הוא מחבר-ספרים פורה בתחום ההלכה וההגות, ראש כולל "חושן המשפט" במודיעין עילית, חבר במערכת כתב העת ישורון, ומחזיר בתשובה במסגרת ארגון ערכים.

ביוגרפיה

הרב יהושע ענבל הוא בנו של הרב צבי ענבל. בצעירותו למד בישיבת סלבודקה. נשוי ליוכבד לבית גילרנטר ומתגורר במודיעין עילית.

הרב ענבל מכהן כראש הכולל "דרכי תורה" במודיעין עילית, במסגרתו הוציא לאור את ספרו על חלק "יורה דעה" משלחן ערוך. בשנת ה'תשע"ה הוציא לאור מוסד הרב קוק את ספרו "תורה שבעל פה" על מסורת וסמכות חז"ל ובאי כוחם. כמו כן עוסק הרב ענבל בתרגום וההדרת ספרי רבי דוד צבי הופמן. בשנת תשע"ז יצאה לאור אסופת מאמריו של הרב הופמן "על התפילה", בעריכתו של הרב ענבל. הרב ענבל מכהן כחבר מערכת כתב העת "ישורון", שבמסגרתו כתב מאמרים רבים, חלקם תחת שם-העט "יהוסף יעבץ"[1], בעיקר בתחום דרכי הפסיקה של האחרונים. מאמרים רבים במגוון נושאים הוא מפרסם בבמות תורניות שונות, גם הם חלקם תחת אותו שם העט. מפורסמים יותר הם מאמריו הפולמוסיים שבהם ביקר את ספרו של פרופסור בנימין בראון - "החזון איש: הפוסק, המאמין, ומנהיג המהפכה החרדית". במאמרים אלו הוא טען כי בראון טעה בפרטים ביוגרפיים וכן ציין בהם כי בראון לקה באי-הבנות רבות בדברי החזון איש שבספריו התורניים. כמו כן השתתף בעריכת האנציקלופדיה תלמודית וכתב בה את הערכים "מאמר יבמין" ו"מודה במקצת".

הרב ענבל פתח אתר אינטרנט בשם "האקדמיה ליהדות" שישמש כמאגר תשובות עבור שאלות העולות על ידי חילוניים כלפי החרדים והדת, וכן גם מתפלמס עם החותר הרדיקלי ליציאה בשאלה ירון ידען, אותו הכיר מתקופת מגוריהם ברכסים, ואף פתח נגדו אתר בשם "תיק ידען". בשנת ה'תשע"ח פתח את אתר חדש בשם ערכים בחזית שישמש כמאגר תשובות עבור שאלות העולות על ידי חילוניים כלפי החרדים והדת.

על אף שבדרכי הלימוד משתייך הרב ענבל לחוג תלמידי החזון איש, בדעותיו הוא מקורי יחסית והוא מרבה לעסוק בנושאים שאינם קונבנציונליים במיינסטרים החרדי. בצעירותו היה ממשתתפי שיעוריו של הרב גדליה נדל, בצד קשר רציף עם הרב חיים גריינימן כמו כן, הרב ענבל הושפע רבות מהרב יעקב פוזן, מרבני חוג חזון איש, שביחס ליתר רבני החוג בולט במקוריות ועצמאות בתחומי ההלכה וההגות.

ספריו

ספריו מאופיינים בדרך כלל בסגנון ספרים שהודפסו במאה ה-18 וה-19, כשגם העימוד הוא בסגנון כזה. מספריו:

קישורים חיצוניים

אתרים:

שיעורי וידאו ושמע:

סקירות על ספרות הלכה ופולמוסים:

מחקרי תלמוד ואגדה

מועדים וזמנים

שיעורים ומאמרים בהלכה

שונות

סדרות מאמרים באתר 'רציו'

הערות שוליים

  1. "יעבץ" הוא ראשי תיבות של שמו ושם אביו: יהושע ענבל בן צבי.