הרב צבי ענבל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבי ענבל

הרב צבי ענבל (יליד ה'תש"ו) הוא כימאי ישראלי, חוזר בתשובה חרדי, מראשוני המרצים בתנועת התשובה, ממקימי ארגון "ערכים" להחזרה בתשובה ומבכיריו. ענבל הוא בעל תואר שני בכימיה מטעם הטכניון[1].

ענבל חזר בתשובה במהלך שירותו הצבאי, בתהליך שהחל משנת ה'תשל"ב והלאה. במלחמת ששת הימים שימש (עד פציעתו במלחמה) כקצין בחטיבת חרמ"ש, ובמלחמת יום הכיפורים פיקד על מעבדה כימית ניידת של צה"ל[דרושה הבהרה].

עד חזרתו בתשובה השתייך לסיעת ליברלים עצמאיים בחיפה, והיה פעיל בליגה נגד כפייה דתית. לאחר חזרתו בתשובה הקים את ארגון "תנועת בני תורה", ניסה להקים יישוב חרדי בגוש שגב, ניסיון שנכשל והביא לסגירת הארגון.

ענבל למד תורה במשך כמה שנים בישיבת כנסת חזקיהו ברכסים. לאחר מכן המשיך את לימודיו בכולל אברכים. הוא הושפע רבות מהרב משה שפירא ומהרב בן מנת.

ענבל השתתף בהרצאות של "אל המקורות", ועם הזמן היה ממקימי ארגון "ערכים" להפצת תודעת היהדות ולהחזרה בתשובה. ענבל משמש כמרצה ב'ערכים' בישראל ובעולם, תחום הרצאותיו העיקרי: התנגדות לתורת האבולוציה, דת ומדע ומסתרי לשון הקודש. הרצאותיו משודרות בערוץ "הידברות" ונמכרות במשרדי "ערכים". ענבל נחשב בעיני רבים כחוד החנית האינטלקטואלי של "ערכים", ומתנגדי החזרה בתשובה מתפלמסים אתו רבות. אלונה איינשטיין העידה כי הרצאה בת ארבע שעות של ענבל הניעה אותה לחזור בתשובה[2].

מלבד הרצאותיו, עוסק ענבל למחייתו בכימיה, בעיקר ככימאי מזון.

בנו הרב יהושע ענבל הינו ראש כולל בקריית ספר, ואף הוא עוסק בהחזרה בתשובה.

לקריאה נוספת

  • "ללא לאות, צבי ענבל", בתוך: אל המקורות.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. אתר ערכים
  2. מיכל פלטי, עיניים פראיות מחפשות תשובה, באתר הארץ, 9 בינואר 2006
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0