הרב ברוך רוזנבלום

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב ברוך רוזנבלום
הרב ברוך רוזנבלום בשיחה בבית הכנסת חניכי הישיבות בטבריה עילית.
רבותיו רבי ראובן קרלנשטיין

הרב ברוך רוזנבלום (י"ד בניסן ה'תש"ך) הוא רב ודרשן חרדי.

ביוגרפיה

הרב ברוך רוזנבלום נולד בי"ד בניסן ה'תש"ך לאביו הרב יצחק אהרן ולאמו מלכה. למד בישיבה קטנה איתרי לצעירים בירושלים ולאחר מכן בישיבה גדולה גרודנא, הרב מעיד על עצמו בהקדמה לספרו הגדה של פסח 'ברוך יאמרו' שכבר בבחרותו נמשך ללימוד אגדות ומדרשי חז"ל, והיה שומע דרשות מפי רבי ראובן קרלנשטיין ומפי הרב שלום מאיר ולך ולבסוף למד עמו באופו קבוע בימי שישי והיה מרצה בפניו את דרשותיו. הרב נשא לאשה את ברוריה כהנא ומתגורר בבני ברק.

דרשותיו

הגדה של פסח ברוך יאמרו משיעורי הרב ברוך רוזנבלום.

הרב החל למסור את דרשותיו בשנת ה'תשנ"ט ברמת השרון, בת ים, רמת גן וראשון לציון. ומשנת ה'תשס"ב הרב דורש באופן קבוע בבית הכנסת הגדול הישן בבני ברק, בבית הכנסת איצקוביץ', בבית המדרש מאור שרגא על ידי ארגון מבקשי השם באלעד ועוד.

הרב רוזנבלום ניחן בכושר דיבור מיוחד, הוא מוסר דרשות בכל רחבי הארץ. היחודיות של דרשותיו היא בניית המערכה, הוא נוהג לערום מספר רב שאלות ולבסוף ליישב הכל בביאור אחד. דרשותיו מבוססות בעיקר על אגדות ומדרשי חז"ל, הוא מרבה להזכיר ספרים נדירים שאינם מוכרים בדרך כלל לציבור שומעיו, וכן מקריא בעל פה קטעים שלמים מגמרות, מדרשים ושאר ספרים. הוא מעיד על עצמו מהו סוד דרשותיו: "רבותינו שאלו - מה ההבדל בין דבורה לעכביש? כל אחד נותן מפריו. העכביש נותן קורי עכביש, ואילו הדבורה מלקטת את הצוף מהפרחים ומביאה אותם אל הכוורת. היא אינה מייצרת מעצמה כלום, אבל מה שהיא מלקטת מאחרים מתוק מאוד. הבסיעתא דשמיא הגדולה היא ללקט כמה שיותר מאמרים סביב נושא אחד. ליקוט כל הנושאים וחיבורם לחטיבה אחת - זו המתיקות של התורה, שעליה נאמר בתהילים "מתוקים מדבש ונופת צופים"[1]".

דרשותיו מוקלטות ומושמעות במערכות טלפוניות קול הלשון, קול הדף, שלהבת אש, וכן באתרי אינטרנט כדוגמת הידברות ועוד רבים. וכן משוכתבים ונערכים על ידי הרב מאור גבאי.

ספרים ועלונים מדרשותיו

הספר מעוטר בהסכמות מרבנים שונים ובראשם הרב חיים קנייבסקי ורבי יעקב אדלשטיין.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים