מגל (צה"ל)

מתוך המכלול
(הופנה מהדף בט"ר ניצנים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מגל
Magal Bahad 4 Tag.svg
תג היחידה של מגל (בעבר תג בה"ד 4)
"שלחו מגל כי בשל קציר" (יואל ד', י"ג)
פרטים
כינוי כונה בעבר מג"ל - מערך גיבוי לחימה
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
יחידת אם אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה
סוג מרכז הכשרות
בסיס האם בה"ד 12, צריפין
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1997
פיקוד
יחידת אם אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה
דרגת המפקד אלוף משנה  אלוף משנה
מפקדים ראו בערך

מגל[1] (לשעבר מג"ל, "מערך גיבוי לחימה") הוא מערך בצה"ל האחראי על קיום הטירונות הכלל צה"לית בבסיסי הטירונים השונים ועל הכשרת המפקדים (מ"כים) אשר מעבירים את הטירונות. החל מיולי 2017, המערך כפוף לאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה[2], ועד אז הוא הוכפף ליח"ש (יחידות שדה) תחת פיקוד מפקדת זרוע היבשה. בראש המערך עומדת אלוף משנה שרי נחמיאס-כרמל, אשר בין תפקידיה הקודמים היו מפקדת בט"ר ניצנים ובית הספר לפיקוד, האשה השנייה לכהן בתפקיד זה והמפקדת השנייה שצמחה מתוך המערך[3].

מפקדת המערך, אשר הוקם בשנת 1997, שכנה עד שנת 2001 במחנה ג'וליס, בסמוך לבסיס מפקדת זרוע היבשה, ובשנת 2005 עברה לשטחו של בה"ד 12 במחנה צריפין.

ייעוד היחידה

כאמור, היחידה אחראית על כל מערך הטירונות הכלל צה"לית בבסיסי הטירונות השונים (בט"רים) ועל הכשרת המפקדים המעבירים את הטירונות לטירונים. אולם, בשנת 2005 החל המערך לבצע את תוכנית "טירונות בסמכות", ולפיה יוכשרו החיילים בטירונות מקצועית שתתבצע בבסיסי ההדרכה של כל חיל אליו הם מיועדים. מטרתה של התוכנית היא ליצור רצף בהכשרה החילית, למנוע נשירה ולחזק את המוטיבציה לשירות בחיל. התוכנית בוצעה תחילה בחילות המודיעין, החימוש והתקשוב, ובהמשך גם בחילות האוויר, הלוגיסטיקה והשלישות.

בנוסף, מאפריל 2007 התחילה להתקיים בבט"ר זיקים טירונות ברמת רובאי 03 כחלק מפלוגת "גולן". בעבר טירונות זו נעשתה בבסיס שיזפון, בפלוגת "טייגר" בחיל השריון. זוהי הכשרה כלל צה"לית לתפקידים לוחמים ותומכי לחימה כגון חיילים המיועדים למסלול קציני לוגיסטיקה, פרמדיקים ועוד, המצריכות רמת רובאות 03. ב-2013, פלוגת "גולן" עברה מבט"ר זיקים לבט"ר ניצנים. ב-2018 פורסם תכנון כי פלוגת "גולן" תעבור מבט"ר ניצנים לבא"ח גבעתי.

בסיסים של המערך

מפקדת מגל ובית הספר לפיקוד

בית הספר לפיקוד של המערך ומפקדת המערך ממוקמים בבסיס משותף במתחם בה"ד 12 שבצריפין, כאשר מפקדת מגל אחראית על ענייני השלישות, האג"ם, התוה"ד ועוד בכלל יחידות מגל (כולל ביחידות שמבוצעת בהם טירונות בסמכות), ואילו בית הספר לפיקוד (ביסל"פ) אחראי על ביצוע ההכשרות במערך מגל ומערך היח"ש: טירונות וקורס פיקוד למ"כים, השלמה חילית לצוערי המערך במגמת פיקוד ובמגמת יח"ש הדרכה ומבצעים, הכשרת סמב"ציות ועוד.

בסיסי הטירונות של המערך

בבסיסי הטירונות (בט"ר) מוכשרים טירונים לרמת רובאות 02 לשירות ביחידות עורפיות או ביחידות קדמיות כתומכי לחימה (אם ישובצו לקורס בבה"ד כלשהו לאחר הטירונות).

בעבר שימש כבסיס טירונות מגל גם בט"ר זיקים (בה"ד 4), השוכן 8 ק"מ דרומית לאשקלון, והקרוי על-שם קיבוץ זיקים השוכן לידו. בימינו משמש הבסיס כמרכז הכשרה חילי של לוחמי החילוץ וההצלה של פיקוד העורף.

בסיסי סמכויות של המערך

בתחילת שנות האלפיים, הבינו בצה"ל כי טירונות כלל צה"לית יוצרת אצל החייל אי-ודאות בנוגע להמשך דרכו ולכן מובילה לעיתים לתופעות של נפקדות, עריקות וחוסר מוטיבציה של הטירונים. הפתרון שהוצע לכך במגל הוא קיום הטירונות בתוך בסיסי ההדרכה של החיל בו הוא עתיד לשרת, במטרה להפחית את העמימות וליצור אצל החייל זיקה לחיל בו ישרת. התוכנית מכונה "טירונות בסמכות", ובדומה לחילות הקרביים, היא מופעלת כבר ברוב חילות המטה. המגמה היא לבטל את מערך מגל המפעיל את הבט"רים הכלל צה"ליים, ולחזק את הטירונות בבסיסי הסמכויות של המערך.

בשלושת המקומות האחרונים המ"כים שמגיעים לשם לא מתגייסים ישירות למגל אלא למקומות האלה, עוברים טירונות וקורס בסיסי, ורק לאחר מכן ניתנת האפשרות לחניכים מצטיינים לצאת לקורס מ"כים של מגל.

אופי השירות במערך ותנאי קבלה

המערך מכיל מגוון רחב של מקצועות צבאיים, החל ממערך שלישותי הבונה ומנהל את המערך וכלה במערך לוגיסטי האחראי על אחזקת ואספקת בסיסי המערך. אולם, מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים) המתגייסים מראש לשורות המערך עושים זאת על מנת להיות מפקד על כיתת טירונים במערך ועוברים קורס מ"כים.

מיונים ואופן הקבלה לקורס מ"כים

בנות מתמיינות לקורס מ"כים במסגרת המיונים לאשכול התפקידים במדריכת שדה. במיונים הבנות עוברות סימולציה קבוצתית ונדרשות לעבור מבחנים פסיכו-אנליטיים. הבנות שעברו את המיונים משובצות במגוון מדריכות שדה בתור מדריכות חי"ר, מדריכות שריון, מדריכות תותחנים ומ"כים במערך מגל (בעיקרון לא ניתן לבחור היכן להיות משובצים ולדעת זאת מראש).

בנים נבחרים לקורס מ"כים לפי נתוני האיכות שלהם והעדפותיהם במנילה. מאחר שמערך זה איננו מוגדר קרבי אולם מחייב פרופיל קרבי, לרוב משובצים לקורס מ"כים בנים יחידים בעלי פרופיל קרבי אשר לא ניתן להם אישור הורים להיות לוחמים (התנאי לשירות בתור מ"כ במערך ולעבור את קורס מ"כים הוא פרופיל 72 ומעלה).

יוצאים מן הכלל הם חיילי משטרה צבאית - כדי להגיע להיות מ"כ טירונים בבה"ד 13, על החייל להתגייס למשטרה הצבאית ולא למגל, לעבור טירונות וקורס שיטור בסיסי כשאר השוטרים ורק לאחר מכן ניתנת לחניכים מצטיינים לצאת לתפקידי הדרכה כאשר אחד מהם הוא יציאה לקורס מ"כים של מגל וחזרה ישירות לבה"ד 13 כמפקד טירוני חיל המשטרה הצבאית.

ההכשרה בקורס מ"כים

החניכים עוברים קורס מ"כים בבה"ד 12 במשך כ-6 חודשים, בתקופה זו החיילים עוברים טירונות 03 המשולב בקורס. הקורס מחולק לשני שלבים: הכשרה בסיסית (בסופו מוכשרים החניכים בתור רובאי 03) והכשרה מתקדמת (בו מועברים תכנים רבים אודות מנהיגות, עמידה מול קהל וסימולציות של פיקוד על קבוצת טירונים). בעבר, ההכשרה של החניכים התקיימה בבסיס אמונים "שטח אש 105"(ברמות מנשה). החיילים עברו טירונות 04 מתקדמת יותר, שכללה מקצועות חי"ר, כמו כן, הכשרה פיקודית יותר רחבה בקורס.

שיבוץ ותפקידים לאחר הקורס

בפני המ"כים המסיימים את הקורס שני מסלולי קידום: אחד במסלול החוגרים שמסגרתו המ"כ מפקד על כיתת טירונים עד התקדמותו לתפקיד סמל המחלקה, ולאחר מכן לתפקיד רב סמל פלוגתי. והמסלול השני הוא מסלול הקצונה: המתאימים מתמיינים בבסיסי הטירונים על ידי המפקדים שלהם, ויוצאים להכנה לקורס קצינים המתבצעת בבה"ד 12 בצריפין. ההכנה נערכת כיומיים שלושה, ומטרתה להכין את החניכים למעבר בוחן הכניסה בבה"ד 1. לאחר מכן החניכים אשר עברו את ההכנה בהצלחה ניגשים לבוחן הכניסה בבית הספר לקצינים ומתמיינים למגמת מעוז, שאורכה 10 שבועות. בוגרי בה"ד 1 חוזרים למפקדת מגל בבה"ד 12 על מנת לבצע את שלב ההשלמה החיילית הנקרא "השלמת גל" אשר בסיומה מקבלים הצוערים את דרגות הקצונה. משם הם ממשיכים לתפקיד המ"מ (מפקד המחלקה), ולאחר שנת התפקיד הראשונה, המתאימים ממשיכים לתפקיד סגן מפקד פלוגה, ולאחר מכן לתפקיד מפקד פלוגה. אחרים יוצאים להיות קציני מטה במגל או קציני מטה ביחידות השדה השונות.

מפקדי המערך

שם תקופת כהונה הערות
אל"ם צביקה אמדור 1999 - 2001
אל"ם רז אביבי 2001- 2003
אל"ם גילה כליפי-אמיר 2003 - 2006 לימים יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים. האשה הראשונה שצמחה מתוך המערך
אל"ם אלדד פלד 2006 - 2009
אל"ם יוסי סקאל 2009 - 2011
אל"ם חי מימון 2011 - 2014
אל"ם שחר שטרית 2014 - 2016
אל"ם שרי נחמיאס-כרמל 2016 - האשה השנייה בתפקיד והשנייה שצמחה מתוך המערך

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. לשעבר מג"ל, ר"ת: מערך גיבוי לחימה; בשנת 2005 הוחלט להפסיק לפרש את השם כראשי תיבות.
  2. אלעד רוטבאום, מעבר מגל לאט"ל, אתר צה"ל.
  3. יואב זיתון, מינויים בצה"ל: שלושה מח"טים חדשים בחיל השריון, ‏12/9/2016
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0