עמרם

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

טקסט מוגבה

על פי המתואר בתנ"ך, עַמְרָם, אביו של משה רבנו, אהרון ומרים הנביאה. בן קהת בן לוי אשר ליעקב.

עמרם נולד בזמן גלות בני ישראל במצרים. בספר שמות, פרק ו', פסוק כ' מסופר כי, עמרם לקח את יוכבד דודתו בת לוי לאשה. "וַיִּקַּח עַמְרָם אֶת-יוֹכֶבֶד דּוֹדָתוֹ, לוֹ לְאִשָּׁה, וַתֵּלֶד לוֹ, אֶת-אַהֲרוֹן וְאֶת-משֶׁה; וּשְׁנֵי חַיֵּי עַמְרָם, שֶׁבַע וּשְׁלוֹשִׁים וּמְאַת שָׁנָה."

בספר במדבר מסופר על אחי עמרם: יצהר, חברון ועזיאל, וכמו כן, מוזכר שם משפחתו: עַמְרָמִי (ספר במדבר, פרק ג', פסוק כ"ז).

בימי דוד היו מצאצאי עמרמי: שבואל בן גרשום בן משה, נגיד על האוצרות (ספר דברי הימים א', פרק כ"ו, פסוק כ"ד).

דמותו של עמרם

עמרם על-פי התלמוד

על-פי התלמוד, עמרם פרסם ברבים את חוק הנישואין והגירושין בקרב בני ישראל יהודה ולוי אשר במצרים.

עמרם נחשב בין ארבעת האישים בתנ"ך אשר לא ביצעו חטא (השלושה האחרים הם: בנימין, כלאב (דניאל בן דוד) וישי).

עמרם על-פי חז"ל

על עמרם נאמר כי היה גדול הדור. חז"ל מנמקים השקפה זו בעמידתו כנגד גזירת פרעה, אשר ציווה להשליך ליאור כל בן הילוד (שמות, א', כ"ב). מסופר כי, בהתקבל גזירת פרעה, עמדו כל ישראל וגירשו את נשותיהן. עמרם, כשכניו, גירש[1] את יוכבד ממנו. אולם, מרים, בתו, לא עמדה כנגד והתריסה כנגד אביה כי, אומנם קשה ואכזרית היא גזירת פרעה הרשע, אך גזירת עמרם קשה ממנה. פרעה הרי גזר אלא על הזכרים בלבד ואילו עמרם גוזר דין גם על הזכרים וגם על הנקבות. בשמוע את דברי בתו, אמר: "ולריק ישראל מולידים!" "עמד הוא והחזיר את אשתו, עמדו כל ישראל והחזירו נשותיהן. עמרם הושיבה ליוכבד באפריון כשהחזירה, ומרים ואהרן מרקדין לפניהם, ומלאכי השרת אומרים: אם הבנים שמחה." (מסכת סוטה פרק י"ב).

עוד נאמר כי, אלוקים זיווג את יוכבד לעמרם, כדי שיעמוד מהם גואל ויגאל ישראל "טובים השנים" - זה עמרם ויוכבד, "דברי חכמים בנחת נשמעים" - זה עמרם ובית דינו (במדבר רבה פ"ג, פסוק 6).

בעיני חז"ל עמרם היה חשוב מאוד ועל-כן, דרשו עליו הפסוק: "אדם אחד מאלף מצאתי" (קהלת, ז', כ"ח), זה עמרם, "חדשים גם ישנים דודי צפנתי לך" (שיר השירים, ז', י"ד), "ישנים" - עמרם בן קהת (ויקרא רבה פ"ב, פסוק 11).

במגילות ים המלח נמצא ספר הנקרא צוואת עמרם בן קהת, המציין את יום הולדתו כראשון לחודש השביעי[2].

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך "עמרם", באתר ויקישיבה

הערות שוליים

  1. עמרם גרש יוכבד אשתו בחודש תמוז ("דובר שלום" בסדור "אוצר התפלות" דף תנד).
  2. רחל אליאור, "בחירת לוי: הנחלת הספרים, מסורת הלוח וחובת ההוראה של בני לוי", בתוך: הנ"ל, זיכרון ונשייה: סודן של מגילות מדבר יהודה, ירושלים תשס"ט, עמ' 231-267
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0