משה אוירבך

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משה אוירבך
משה אוירבאך.JPG
הרב משה אויערבך
לידה 3 בפברואר 1881
ד' באדר א' תרמ"א
פטירה 9 באפריל 1976
ט' בניסן תשל"ו
תחומי עיסוק חינוך, היסטוריה, הוראת התלמוד
רבותיו אביו, אחיו הרב יצחק אויערבך, רבי דוד צבי הופמן
חיבוריו תולדות עם ישראל, תורת החינוך

הרב ד"ר משה אויערבך (יידיש: אויערבאך; 3 בפברואר 1881 - 9 באפריל 1976, ד' באדר א' תרמ"א - ט' בניסן תשל"ו) היה רב ומחנך, ממייסדי החינוך הדתי בארץ ישראל, נשיא אגודת ישראל בגרמניה ומומחה בעל שם להיסטוריה יהודית.

ביוגרפיה

אויערבך נולד בהלברשטט, שבגרמניה לרב העיר אביעזרי זליג אויערבך ולרייסכא-רוזה, בתו של יוסף הלוי הירש (נישאו בשנת תרכ"ז), בת למשפחת עסקנים. הוא התחנך בבית הספר היהודי ובגימנסיה הממשלתית בעירו. לאחר מכן למד בבית המדרש לרבנים בברלין, שם הוסמך לרבנות בידי רבי דוד צבי הופמן. בשנת תרס"ה קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת שטרסבורג על מכילתא דרבי ישמעאל.

לאחר תקופת קצרה שבה לימד לימודי קודש בבית המדרש למורים בקלן, הוצע לו לקבל על עצמו את יסודם של בתי ספר דתיים במושבות החדשות בארץ ישראל. בתחילת שנת תר"ע עלה הרב אויערבך לארץ והתחיל לייסד את בתי הספר, תחילה בפתח תקווה (שם הוקם התלמוד תורה כבר בחורף תרס"ט), ולאחר מכן בראשון לציון, רחובות, עקרון, גדרה וחיפה. לאחר מכן נוסדו על ידו גם בתי ספר לבנות בפתח תקווה ועקרון.

בשנת תרע"ג נשא לאשה את ג'ני לבית קוטיק.

עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה היה מעורב בפעולות תמיכה לנזקקים במצב הקשה ששרר בארץ, אולם בשנת תרע"ז נאלץ לעזוב את הארץ בעקבות התקרבותו של הצבא הבריטי לישראל, וחששו שייעצר מחמת היותו אזרח גרמני.

אחר שובו לגרמניה, יצא לפולין לנהל שם את הגימנסיה לבנות "חבצלת".

בשנת תרע"ח חזר הרב אויערבך לגרמניה שם היה שותף לפעילות ציבורית במסגרת תנועת אגודת ישראל, וכן לימד תלמוד בעיר קלן, בה כיהן גיסו כרב. בשנת תרפ"ג התמנה למרצה להיסטוריה יהודית, תלמוד ופדגוגיה בבית המדרש לרבנים בברלין. ולאחר זמן הפך לאחד ממנהלי בית המדרש. בתקופת שהותו בברלין התמנה לנשיא אגודת ישראל בברלין, ולאחר פטירת אחיו התמנה לנשיא אגודת ישראל בגרמניה, במסגרת תפקידיו אלו היה מעורב בפעילות ציבורית רבה.

בעקבות עליית הנאצים לשלטון חזר הרב אויערבך לארץ ישראל בשנת תרצ"ה, וחזר לעבודתו כמנהל בבתי הספר בפתח תקווה.

לאחר פרישתו לגמלאות נסע הרב אויערבך עם בנו שמואל לחצי שנה לטריפולי שבלוב על מנת לעזור בהסדרת מוסדות החינוך שם בעקבות ההרס שזרעה מלחמת העולם השנייה, ועמד בראש סמינר למורים שייסד הרב הראשי של לוב, שלמה ילוז.

לאחר שובו ארצה, העביר הרב אויערבך שיעורים במוסדות שונים בעיקר בפדגוגיה והיסטוריה יהודית.

הרב אויערבך נפטר בט' ניסן תשל"ו (9 באפריל 1976).

ספריו

  • תולדות עם ישראל מתקופת חורבן בית ראשון עד ימינו (היסטוריה ישראלית לבתי ספר, 1944)
  • תורת החינוך : ספר עזר לחינוך והוראה בבתי ספר דתיים (1958)

לקריאה נוספת

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0