קו נייעס

מתוך המכלול
(הופנה מהדף מי-זה פון)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

קו נַייעס (נהגה "נַיֶיס"; יידיש: חדשות) הוא קו מידע קולי טלפוני, המבוסס על מערכת מענה קולי, המשמש כערוץ חדשות במגזר החרדי.

קווי נייעס החלו להופיע בתחילת המאה ה-21[דרוש מקור]. הם נועדו לציבור החרדי שאינו צורך טלוויזיה ואינטרנט ובדרך כלל גם לא רדיו ומאפשרים למאזינים לקבל מידע עדכני שאינו כפוף לתקשורת החרדית הממוסדת (בעיקר עיתונות כתובה כמו "יתד נאמן" או "המודיע", שעליה ישנה שליטה וצנזורה מצד מנהיגי המגזר החרדי ועסקניו). כמו כן, הקווים מביאים את חדשות היום לקהילות החרדיות בערי הפריפריה, בהן אין קליטה לערוצי הרדיו החרדי. קווים אלה מתעדכנים בתדירות גבוהה לאורך היום, בין השעות 7 בבוקר ל-12 בלילה וכוללים מבזקי חדשות קצרים, ראיונות אקטואליים עם אישי ציבור ופרשנים ומהדורת חדשות מרכזית המשודרת בחצות לילה. הקווים זוכים לרייטינג גבוה בקרב הציבור החרדי, בעיקר בקרב בחורי ישיבה ואברכים.

היסטוריה

הקו נייעס הראשון שהוקם במגזר הוא 'הקול החרדי' של האחים יעקב ויום טוב ביכלר[1]. הקו הוקם בראשית שנות ה-2000, כתוצאה מסגירת שידורי הרדיו הפירטיים. ביכלר שעבד בערוץ 7 שנסגר, חיפש למצוא דרך להביא חדשות לציבור והגה את הרעיון של קו חדשות בטלפון. הקו התחיל  כקו מידע על אירועים ושמחות בחצרות הרבנים, לצד דיווחים על אירועים טראגים והלוויות. עלות האזנה לקו עמדה על כחצי שקל לדקת שיחה, מה שהביא לפתיחת קוי נייעס מתחרים, בהם עלות האזנה לדקת שיחה הייתה זולה יותר. הקו המתחרה הבולט הוא 'קול הציבור' שהוקם על ידי אנשי העסקים אבי קינג, דודי ברנשטיין ויענקי קצבורג. בהמשך התפצלו חלק מאנשי הקו ופתחו את 'מוקד הציבור'.

עם תחילת תקופת דמי הקישוריות לדקות שיחה, נפתחו קווי ניעס רבים, בשל פוטנציאל הרווח הגדלום בקו, לצד העלויות התפעול הזולות של מערכת החדשות הטלפונית, שאינה דורשת מצוות כוח אדם רחבה . בקווים: הקו החרדי, מקור החדשות, הקו החדש, הנייעס החרדי, הסקופ החרדי, חדשות 24, הכל בקול, שהיה בבעלותו של העיתונאי יעקב אייכלר ועוד

התנגדות הרבנים

טלפון כשר ממכשיר זה אין גישה לרוב קווי הנייעס.

הרבנים לא רואים בעין יפה את פעילות קווי הנייעס, משום שחלק מהתכנים שבהם אינם הולמים. וגם רבים מתמכרים להם וכך נגרם ביטול תורה. כתוצאה מכך, פרסמו מועצות גדולי התורה מכתב האוסר להאזין ולסייע לקווים אלו[2]. במהלך השנים פורסמו מכתבים דומים מרבנים נוספים[3]

בעקבות כך, מתנהל מאבק בין ועדת הרבנים לענייני תקשורת לבין מפעילי קווי הנייעס. בכל פעם שנציגי ועדת הרבנים מאתרים מספר חדש של קו נייעס, הם מורים לחברות התקשורת לחסום את האפשרות להתקשר למספרי הטלפון של קווים אלו מטלפונים כשרים, בהם משתמש חלק ניכר מהציבור החרדי. בתגובה, מחליפים המפעילים את מספרי הגישה לקווי המידע למספרים שטרם נחסמו על ידי ועדת הרבנים. בתגובה, מפעילה ועדת הרבנים לענייני תקשורת קו "מלשינון" שבו אפשר לדווח על מספרי תוכן הראויים לחסימה, ואילו המפעילים מצאו דרך לפרסם את המספרים על ידי "צינתוק" למאזינים הקבועים, וכך יכולים להחליף את המספר כמעט מדי יום, כמו כן מפעילים קווים רבים אפשרות של 'מספר אישי' בה מקבל כל מתקשר מספר גישה המוקצה לכל כמה מאזינים בנפרד, כך שרק הם יוכלו להתקשר דרך מספר זה, (המתקשרים דרך זיהוי אחר או חסוי למספר ישמעו 'המספר איננו מחובר' וכדומה.) בכך נמנעת האפשרות לגלות את מספרי הגישה בדרכים המקובלות. עסקני הציבור החרדי פתחו גם קו חדשות, שמוצג כ"כשר" ובאישור הרבנים, במטרה להיות תחליף לקווים אלו, ובו הם משמיעים את כותרות העיתונים הממסדיים בכל בוקר ומבזקי חדשות בסיסיים.

מלבד הליקויים הרוחניים, רבנים ואישי ציבור במגזר יצאו נגד תופעת הצינתוקים, במסגרתה מחייגים קווי הנייעס בצורה אוטומטית לאלפי מספרי טלפונים ומנתקים, כך שמקבלי השיחה חוזרים לשיחה שלא נענתה וכך הם מרוויחים דקות האזנה. ח"כ אורי מקלב אף יזם הצעת חוק האוסרת לצנתק ללא אישור מפורש של הלקוח. "אלה שרלטנים אשר מבקשים לנצל את מצוקת האזרח, אנחנו מבקשים לעצור את התופעה הזו", נימק מקלב את הצעת החוק[4].

למרות המאבק, חלק מחצרות הרבנים משתפים פעולה עם קווי הנייעס, ומעדכנים את כתבי הקווים באירועים מחצרות הקודש ויש אף שמפעילים קווים משלהם. כמו כן, קו 'מידע לכל' נחשב לקו כשר שעבר את אישורה של ועדת הרבנים לענייני התקשורת.

מודל כלכלי

קווי הנייעס הראשונים פעלו בקידומת 1900, כשעלות דקת שיחה לקווים אלו יקרה משמעותית. בהמשך התפתח הדור חדש של קווי נייעס שפעל עד לשנת 2015 במתכונת של מספרי טלפון ניידים, שתעריף הגישה אליהם הוא תעריף רגיל לדקת שיחה. בעלי הקווים הרוויחו מדמי הקישורית. בגין כל שיחה נכנסת לכל קו טלפון שאינו באותה רשת תקשורת משלם המפעיל ממנו יוצאת השיחה למפעיל היעד דמי קישור גומלין (קש"ג), בגין השימוש ברשת התקשורת של מפעיל היעד. מפעילי הקווים חתומים בהסכמי חלוקת הכנסות עם רשתות התקשורת השונות לחלוקת ההכנסות המגיעות לחברות בגין דמי קישור הגומלין. מכיוון שתפוצת הקווים גבוהה, מספיקה חלוקת הכנסות אלה לתפעול הסדיר של הקווים[5].

בשנת 2015, ביצע משרד התקשורת שינויים ברישיונות מפעילי הרט"ן כך שמתאריך 01/08/15 הוחל איסור על הפעלת מערכות תוכן (IVR) במספרים ניידים. קווי הנייעס ניסו להילחם בתופעה וחלקם אף פתחו במאבק נגד משרד התקשורת, תחת הכותרת 'משרד התקשורת נגד התורה והחרדים'. במסגרת המאבק אף הוגשה עתירה לבג"ץ, אך היא נמשכה לבסוף[6].

בעקבות המדיניות החדשה, שצמצמה את פוטנציאל הרווח הגלום בהפעלת הקווים, נסגרו מרבית הקווים. חלקם עברו חזרה לקידומת 1900, וחלקם המשיכו לפעול כמעט במתכונת הקודמת במספרים נייחים.

מהדורת חצות

השעות הפופולריות ביותר בהאזנה לקווי הנייעס הם בשעות הערב, כאשר שיאי האזנה נרשמים בין השעות 22:00 בלילה ל-02:00 לפנות בוקר. הסיבה: בחורי הישיבות והאברכים מסיימים את חוק לימודיהם בישיבות ובכוללים ומתפנים להאזין לחדשות היום שהיה. בשל כך, משדרים הקווים 'מהדורת חצות', הנחשבת למהדורה המרכזית של קווי הנייעס. במסגרת המהדורה משודרים ראיונות עם אישי ונבחרי ציבור ופינות פרשנות של עיתונאים בולטים במגזר, בהתאם להתרחשויות האקטואליות. הראיונות מוקלטים מראש בשעות הערב המוקדמות ומשודרים כאמור בשעה 24:00.

קווים מפלגתיים

המפלגות החרדיות מחזיקות קווי נייעס משלהם, בהם מובאים אייטמים מפלגתיים וראיונות עם חברי המפלגה. דגל התורה מפעילה את קו 'מניפי הדגל', ש"ס מחזיקה את קו 'קול סיני', קו 'נאמני מרן', ואת קו 'דרך המלך', ומפלגת בני תורה (עץ) מתפעלת את קו 'במערכה'. בנוסף, קיימים קווים המזוהים עם רבנים ספציפיים, כאשר האייטמים המשודרים בקו מאדירים את אותם רבנים ומעלים את פועלם על נס. כך קו 'מרכז החדשות' מדגיש את הנהגתו של הרב חיים קניבסקי ומנגד 'הקו החרדי' מבליט את פעילותו של הרב גרשון אדלשטיין. באופן דומה, המתיחות הפנימית ב'עדה החרדית' הביאה להקמתם של שני קווים באידיש - "קול חברי העדה החרדית" המייצג את נאמני הגאב"ד הגרי"ט וייס, ו"נאמני העדה" של אנשי הראב"ד הגר"מ שטרנבוך[7]

קווי מידע וקהילות

לצד קווי החדשות קיימים מאות קווי מידע קהילתיים של חצרות רבנים או חסידויות, וכן קווים המיועדים לנושא מסוים, כדוגמת "קו ההגנה" העוסק בהתנגדות ל'גזירת הגיוס', "קו ברסלב" העוסק במאבק נגד הרב אליעזר ברלנד. בנוסף, פועלים קווים תורניים רבים, בהם מועברים שיעורי תורה, של רבנים מסוימים או שיעורים מישיבות, כוללים ומוסדות. קווי טלפון המיועדים להאזנה לתכנים. המצויים בציבור החרדי שאינם משתמשים באינטרנט. קווי מידע או קוים פוליטיים יש גם קווי חידושי תורה

קווים בולטים

 • הנייעס החרדי קו חדשות נטרלי מספר הקו
 • הסקופים קו חדשות נטירלי מספר הקו 03-600-60-60
 • חמדת שעשועים קו חידושי תורה מספר הקו
 • מי-זה פון הנו קו תוכן המאפשר למשתמשים חרדיים אשר אין ברשותם אינטרנט, לברר למי שייך מספר טלפון מסוים.[8] מספר הקו 0772221222
 • קל קו -טלבוס הקו היא תחליף כשר לאפלקציה של משרד התחבורה לידע מתי מגיע קו אוטבוס בזמן אמת מספר הקו קו קל [9] -0722020200 טל בוס [10] -0733733733
 • קול חברי העדה החרדית הינו קו טלפוני ובו עדכונים על קהילות הקודש של העדה החרדית ועל המערכות המזוהות עמה. מספר הקו 0772609222 - 0772220000
 • קול נאמני העדה החרדית הינו קו טלפוני ובו עדכונים על קהילות הקודש של העדה החרדית ועל המערכות המזוהות עמה. מספר הקו

שדרנים בולטים

איש התקשורת מני גירא - שוורץ, היה לאחד השדרנים הוותיקים והבולטים בסצנת קווי הנייעס, לצד יועץ התקשורת יענקי ביכלר וותיקי השדרנים נתן משי ויענקי קצבורג. בנוסף, עיתונאים ואנשי תקשורת חרדים רבים במגזר החרדי החלו את דרכם בקווי הנייעס או לקחו חלק משמעותי בתופעה. בעיתונאים: מנדי גרוזמן, יקי אדמקר, משה ויסברג, ישראל אהרון קלצקין, איציק אוחנה, ישראל כהן, עקיבא וייס, אבי רבינא, איציק דבידוביץ, ידידיה חסון, חיים גרידיינגר, צביקה גרוניך, רפי פרלשטיין, נחמן טובול, נתן רבני, ישי כהן, ציקי פרנקל, יום טוב ביכלר, דב אייכלר, שמעון ליברטי, אהרון קליגר, שמחה ברנשטיין, דודי ברנשטיין, בני מחלב,ישכר זלמנוביץ ועוד.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. קווי הנייעס אז והיום
 2. מועצות גדולי התורה במכתב משותף וחריף נגד קווי הנייעס. אבי אפלבוים, אתר לדעת, 22 ינואר 2014.
 3. משה ויסברג, האדמו"רים יילחמו בקווי הנייעס, באתר בחדרי חרדים.
 4. מקלב על קווי הנייעס וקווי העמותות: שרלטנים
 5. כך מצאו החרדים דרך לעשות כסף מסלולר
 6. אחרי המכה: מה יקרה לקווי הנייעס החרדים?
 7. ישראל כהן, ‏העדה החרדית ומלחמת קווי הנייעס, באתר כיכר השבת, י"ד בתמוז תשע"ב
 8. צורת השימוש בקו: לאחר החיוג, יש להיכנס לשלוחה 1, ושם להקיש את מספר הטלפון המבוקש. לאחר מכן, אם שם למספר שהוקש קיים במאגר, הקריין הממוחשב יקריא את השם. אם המספר לא קיים, ניתן לעדכן אותו במערכת.
 9. נותן אפשרות חיפוש קו עפ"י מס' תחנה או עפ"י מס' הקו וכן אפשרות לחיפוש זמני הקו הקבועים
 10. נותן אפשרות חיפוש קו עפ"י מס' תחנה וכן מידע זמני היום
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0