יששכר גואלמן

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב יששכר גואלמן
לידה 1943 (78 בערך)
ה'תש"ג
השתייכות ציונות דתית
רבותיו הרב צבי יהודה הכהן קוק,
הרב שלמה זלמן אוירבך,
הרב אברהם שפירא,
הרב שאול ישראלי,
הרב שלמה זלמן מן-ההר

הרב יששכר גואלמן (נולד בה'תש"ג, 1943) לשעבר מפקח ראשי תנ"ך במשרד החינוך, ממייסדי מכון מרחבים ומחבר תורני.

ביוגרפיה

יששכר גואלמן הוא בנו של אלעזר גואלמן, שהיה מזכ"ל הסתדרות הפועל המזרחי וחבר המפד"ל, ונכדו של הרב גדליה גואלמן, שד"ר של ישיבת לומז'ה, ומתלמידי הרב אברהם יצחק הכהן קוק[1].

למד בישיבת כרם ביבנה, ובחורף תשכ"ה, לאחר סיום שירותו הצבאי במסגרת הישיבה, ולאחר התייעצות עם הרצי"ה קוק, עבר ללמוד בישיבת מרכז הרב[2].

משנת 1982 עד ראשית שנת 2011 כיהן כמפמ"ר ("מפקח מרכז" - מפקח ראשי) תנ"ך במשרד החינוך, אז הוחלף על ידי מירי שליסל[3].

ייסד את "מכון מרחבים" להכשרת מורים בסוף שנות ה-70 של המאה ה-20 יחד עם שני אברכים נוספים מישיבת מרכז הרב, הרב אריה שטרן והרב יגאל שפרן, בעידוד ראש הישיבה, הרב צבי יהודה הכהן קוק[4][5]. שימש כמרצה במכון במשך עשרות שנים. כמו כן, לימד תנ"ך במדרשת הרובע, במכללת אורות ישראל ובישיבת נתיב מאיר.

ערך יחד עם הרב שלמה זלמן מן-ההר והרב פרופ' יהודה איזנברג את הספר דיני צבא ומלחמה של הרב שלמה מן ההר אשר זכה בפרס ירושלים לספרות תורנית, תשל"ב. ערך גם את ספרו של הרב שלמה זלמן מן ההר 'מהר שלם' - עיוני תנ"ך ; ענייני מקדש. כמו כן, ערך יחד עם הרב איסר קלונסקי את ספרו הקול "קול יעקב : מהלכות התפילה".

הוציא שני כרכים של ספר שמות וספר במדבר אשר מותאם לתוכנית הלימודים בתנ"ך בבתי הספר הדתיים. ספר נוסף שחיבר הוא 'ערבי פסחים' בהוצאת משרד החינוך. כתב יחד עם הרב אלישע וישליצקי את החוברת 'סוגיית הקריאה לשלום במלחמה', חוברת לתלמיד. בשנת תשמ"ב הוציא את החוברת למורים 'מאי חנוכה'. כתב פרק מהספר 'מאורות תהלים', עיונים במזמורי תהלים מאת סֶגֶל ההוראה של מכללת אורות ישראל. מאמריו בתנ"ך מתפרסמים באתר תנ"ך על הפרק[6].

מתגורר בעיר העתיקה בירושלים, היה נשוי ליהודית (נפטרה בקיץ תשס"ב), בתו של הרב שלמה זלמן מן-ההר. לזוג שבעה ילדים. בתו, יעל אריאל, ניהלה את הכפר הנוער "איילת השחר" במושב יונתן שבגולן. בנו, הרב יאיר הוא מחנך ומרצה במכון מרחבים. בן נוסף, הרב יהושע, הוא ר"מ בישיבת עטרת נחמיה בתל אביב. בתו יפעת, נשואה לרב מיכאל אדרעי ר"מ בישיבת הר עציון ורב היישוב כפר מימון. גיסיו הם הרב חיים שטיינר, הרב עמיאל שטרנברג, שייקה שפירא והרב חיים מן ההר.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. משמיע ישועה, תולדות חייו של הרצי"ה קוק, שמחה רז, עמ' 407
  2. משמיע ישועה, תולדות חייו של הרצי"ה קוק, שמחה רז, עמ' 111
  3. מפמ"ר חדשה ללימודי תנ"ך בחינוך הדתי
  4. משמיע ישועה, תולדות חייו של הרצי"ה קוק,שמחה רז, עמ' 561
  5. בדרכי הרב, באתר בשבע - ערוץ 7
  6. אתר תנ"ך על הפרק
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0