המכלול:שיח עורכים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שיח עורכים
אירועי היום בקהילת המכלול

ט"ז בתמוז ה'תשע"ט - 19 ביולי 2019

  • יום נהדר לכולם


ארכיון

דפי משנה
1 - 2 - 3 -מעבר לתחתית הדף
המקום במכלול לשתף את העורכים בדעותיכם ובתחושותיכם

קלישאות

להלן מספר קלישאות שנתקלתי בהם בעיקר בתקופה האחרונה:

  • כאן זה לא ויקיפדיה!
  • כאן אנציקלופדיה, ולא אתר להפצת יהדות.
  • למה בכלל צריך את זה באנציקלופדיה חרדית?
  • לא עדיף לייבא מויקישיבה/חבדפדיה/ויקי אנגלית/יידיש?
  • זה לא אנציקלופדי.
  • זה כך גם בויקיפדיה.
  • המדיניות הזו רק מבריחה עורכים.

* דוד, יוסף, עידו, יהודה 1 (כל צירוף אפשרי משמות אלה), מה דעתכם? (ניתן גם להכניס את התיוג במילים אלה). Red Smiley.svg...יהודהשיחהבואו נבנה את המכלול ביחד • ד' באייר ה'תשע"ח • 09:49, 19 באפריל 2018 (IDT)

לא הבנתי את השאלה. עידו (שיחה) 09:51, 19 באפריל 2018 (IDT)
זו לא שאלה. זו קלישאה...--יהודהשיחהבואו נבנה את המכלול ביחד • ד' באייר ה'תשע"ח • 12:22, 19 באפריל 2018 (IDT)
שאלת "מה דעתכם" רק שלא הבנתי על מה אתה רוצה דעה. עידו (שיחה) 12:24, 19 באפריל 2018 (IDT)
ועכשיו הבנת? התכוונתי שזו אחת מהקלישאות כאן לתייג את הקבוצה של ארבעתנו בשביל לשאול מה דעתינו. (ואם לא יתייג לא יקבל תגובה? הרי אנחנו עוקבים אחרי שינויים אחרונים...)--יהודהשיחהבואו נבנה את המכלול ביחד • ד' באייר ה'תשע"ח • 12:27, 19 באפריל 2018 (IDT)
כיום לא ממש בעייה לעקוב אחר מעט השינויים האחרונים, במיוחד בשבילי שרובם בעטיי, אך ככלל זו לא שיטה מוצלחת. ואני אישית מעדיף להיות מתוייג. כאשר רוצים התייחסותי. ואגב לדעתי אין כזה דבר "הקבוצה של ארבעתנו" שכן יוסף ודוד לא פעילים מעבר לרמה של שינת חורף איש מסיבותיו. עידו (שיחה) 12:35, 19 באפריל 2018 (IDT)
נכון אבל כאשר זה חוזר על עצמו שוב ושוב זה הופך לקלישאה. יהודהשיחהבואו נבנה את המכלול ביחד • ד' באייר ה'תשע"ח • 12:47, 19 באפריל 2018 (IDT)
צחוק צחוק, אבל כשניסיתי לתקן משהו בערך 'זיהוי מקום המקדש' ולא הצלחתי, כתבתי על כך בדף שיחה, והיה קולי כקול הקורא במדבר, עד שתייגתי אתכם וקבלתי תשובה תוך דקה...
אגב, הכחלתי את דף המשתמש שלי, וכתבתי שם תובנה מסוימת שנראה לי שכדאי שתקראו אותה. עם סגולה (שיחה) 18:01, 19 באפריל 2018 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────(הזחה) עם סגולה, זה נראה קצת מגוחך שמתוייגים תמיד אותם משתמשים. לכן מתאים לספור את זה יחד עם הקלישאות. אכן אם אין ברירה צריך לתייג. על מה שכתבת בדף המשתמש שלך, אשתדל בלי נדר לעזור. אם חסר לך ערך מסויים כתוב לי בדף השיחה. אבל אני לא בטוח שאוכל תמיד לייבא, כי לפעמים זה חסום ולפעמים יש בו בעיות שאני לא תמיד יודע לתקן.--יצחקשיחה • ה' באייר ה'תשע"ח 19:56, 19 באפריל 2018 (IDT)

תראו "השחתה"

סופרקאליפרג'ליסטיקאקספיאלידושס (דף טיפול) להבא יש להיזהר יותר עם תרומות כמו "ריעםעוירקוםערופעןכע" יצירת דף עם התוכן ריעםעוירקוםערופעןכע. מה אתם יכולים לדעת... חחח--יהודהשיחה • כ"ב בתמוז ה'תשע"ח 01:32, 5 ביולי 2018 (IDT)

לחובבי אסטרונומיה

מאדים מגיע השנה לשיא זוהַר נדיר. (זוהרו עוד עתיד לגדול). File:מאדים 2018.jpg שימו לב לשעה ולתאריך. --יהודהשיחה • כ"ג בתמוז ה'תשע"ח 01:22, 6 ביולי 2018 (IDT)

רפאל אבוהב

חברים יקרים!

השבוע חל האזכרה של סבא שלי (אבא של אמא שלי) רבי רפאל אבוהב, שנפטר בהזעקה הראשונה של מלחמת המפרץ ג' בשבט 18 בינואר 1991, היום השני למלחמת המפרץ, שב סבא לביתו מהשיעור הקבוע בו למד מדי יום חמישי אצל הרב רפאל הילל, כאשר נשמעה האזעקה הראשונה נגד טילים ברחבי הארץ. בהתרגשות שנוצרה, סבא הרב רפאל אבוהב לקה בלבו. כוחות ההצלה לא הורשו לצאת לטיפול, מאחר שהוראות פיקוד העורף (אז- הג"א) אסרו על יציאת כוחות מחשש למתקפה כימית. בנו, הרב יצחק אבוהב ניסה לסייע לשווא, וסבא נפטר כשהוא בן 62. מקרה זה עורר פולמוס הלכתי, אשר תועד בספר נס להתנוסס על מלחמת המפרץ מאת הרב יצחק זילברשטיין.

סבא היה מוהל וחזן מאוד מפורסם בתל אביב, רציתי לשתף אתכם בסיפור מדהים שקרה לו, כפי שהוא סיפר

"הטלפון במשרדי צלצל. "הלו" נשמע קולה של אשה. "שלום וברכה" עניתי. "האם זה המוהל רפאל אבוהב?" "כן, מי מבקש?" "שלום, האם אתה פנוי מחר ל"ברית מילה?" "מתי והיכן?" שאלתי. "בעיר חולון, 7.30 בבוקר", ענתה. "בשמחה", עניתי. "יופי"! אז קבענו מחר בכתובת... בשעה 7.30 בדיוק, משפ' גולן, אני מבקשת לדייק, תודה"! כך הסתיימה השיחה המוזרה, אך הנחתי שהיא פשוט מתרגשת, בכל אופן, כתבתי את הפרטים ויצאתי ממשרדי. למחרת יצאתי מיד אחרי תפילת "שחרית", עצרתי מונית ולאחר כ 20- דקות הגעתי לכתובת היעודה. להפתעתי לא היה זה אולם שמחות ואף לא בית כנסת. היה זה בית פרטי בשכונה אמידה, על הדלת היה כתוב: "משפחת גולן". דפקתי קלות על הדלת וזו נפתחה מיד, "שלום לך, אני מתנצל אך ממש מאוחר לי". אמר בעל הבית ויצא מיד. "נעים מאד! אני גברת גולן, בעלי כבר יצא?" אמרה האשה, "גם אני צריכה לצאת אך אל דאגה, המטפלת תגיע בעוד כרבע שעה להחליף אותך עם יובלי... תספיק לערוך את ה"ברית" נכון?" "יובלי...??" "אהה... יובלי זה התינוק שאותו אתה אמור למול". "כבר קראתם לו שם"? תמהתי. "כן. האמת שלא רצינו בכלל לערוך "ברית" כיון שאיננו קשורים כלל לסממנים יהודיים, אך בסוף שגיא ואני החלטנו שאולי בכל זאת כדאי, אתה יודע... שלא יתבייש מחבריו כשיגדל". הבנתי ש"שגיא" זה בטח "אבי הבן" שהיה כאן לפני מספר דקות, אמרתי: "אי אפשר לערוך כך "ברית מילה"! מי הסנדק? היכן אבי הבן? איפה מניין??" "ככה אי אפשר בשום אופן לעשות ברית". "מניין?? גם ככה כבר מאוחר לי מאוד, אני מבקשת שתתחיל עם ה"ניתוח" הזה כי עוד דקה

שתיים, גם אני יוצאת." נכנסתי לחדרו של התינוק, פרשתי את כלי המילה על שידת ההחתלה והבטתי בתינוק הישן. דמעות רותחות זלגו להן מתוך עיניי, לא האמנתי כי כך נכנס ילד יהודי בבריתו של אברהם אבינו... הערתי את יובלי בעדינות, הושבתיו על ברכיי ותוך שאני משמש כסנדק, כמוהל, כאבי הבן והמברך, וכך מלתי אותו. מצאתי את עצמי יושב עם התינוק בזרועותיי ובוכה כמו תינוק. בכיתי עליו, בכיתי על צער הגלות ועל כך שיש בארץ ישראל יהודים כל כך רחוקים משורשיהם, מאמונת אבותם... בכיתי על כך שמי יודע לאן יגיע הילד הזה, איזה מן חינוך הוא יקבל... גם בכיתי על כך שאיננו מבינים עד כמה יש לדון את אחינו הרחוקים לכף זכות... כך עברה לה כמחצית השעה עד שלפתע נכנסה המטפלת. היא התנשפה והתנצלה על כך שאיחרה תוך כדי ריצה לחדרו של יובלי. לפתע היא ראתה אותי, אדם חרדי יושב ומנסה, ללא הצלחה, להסתיר את דמעותיו שעד עתה זלגו ללא הרף. "מי אתה?" שאלה. "אני המוהל אבוהב", עניתי. "אהה... נכון, שכחתי לגמרי. גב' גולן אמרה לי שיובלי עובר היום "ניתוח" קטן, אז מה שלומו? איך הוא מרגיש?" "יהיה בסדר, אני צריך לצאת כבר", אמרתי ויצאתי ללא שהיה נוספת. אותו יום סיפרתי למשפחתי על ה"ברית" המוזרה הזו ולאחר זמן פרח הדבר מזיכרוני. כמוהל בתל אביב ערכתי אלפי בריתות, תודה לא-ל, במשך יותר משלושים שנה.

לאחר כ-12 שנים, נכנסו למשרדי ברבנות בתל אביב אשה ובנה, הם נראו כאותם שאינם שומרים תורה ומצוות, אך כאלה נכנסו פעמים רבות למשרדי. "האם אתה המוהל הרב אבוהב?" שאלה האשה. "כן, ומי אתם?" שאלתי. "אני גב' גולן מחולון, האם אתה זוכר אותנו?" אמרתי שלא, והיא המשיכה: "לפני כמעט 13 שנים הזמנו אותך לערוך "ברית" ליובלי שלי, השארנו אותך איתו עד שהגיעה המטפלת"... ברגע אחד הכל חזר אלי. "כיצד ניתן לשכוח ברית שכזו? בודאי שאני זוכר"! "יובלי" כבר היה נער יפה תואר, גבה קומה. "מה אוכל לעזור לכם"? "בני זקוק לעזרה! כבר זמן מה שהוא מתעקש לפגוש את "המוהל" שלו, איני יודעת מה לעשות, אז הבאתי אותו אליך", אמרה ופנתה כעת לבנה, "זה המוהל, עכשיו אתה מרוצה"?! "אני רוצה לדבר עם הרב ביחידות", אמר. משיצאה אימו של יובל, מיד פרץ הוא בבכי ואמר: "אני רוצה תפילין, רוצה שבת, ויותר מהכל אני רוצה ללמוד תורה"!! קמתי אליו, חיבקתיו ונשקתיו, עודדתי אותו ושאלתי: "מה הבעיה"? "הוריי"! ענה נחרצות. קראתי לאימו ואמרתי לה: "לבנך אין שום בעיה ואינו זקוק לעזרה, הוא בסך הכל רוצה ללמוד תורה". "אני יודעת! כבר היינו אצל פסיכולוגים ואנשי מקצוע רבים וכלום לא עזר... כולם אומרים שעלינו לעשות מה שטוב לילד, לכן באנו אליך, האם תוכל ללמדו תורה"?! "שוב מצאתי את עצמי יושב ובוכה כתינוק, הפעם בכיתי משמחה,

אז אליהו מלאך הברית הקב”ה שולחו שיראה גם אנשים רחוקים מכל מורשת יהדות, עדיין נשאר בהם ניצוץ, אשריהם ישראל

חודש טוב ובשורות טובות,

באהבה

יקיר לענס - מנהל מרכז שורשים

המכלול:הומור

העברתי אותו לטיוטה. אבל חשבתי על דבר מתאים להוספה לשם.

כך נראה דף שמיובא מויקיפדיה בלי שיכתוב מעמיק המכלול:עצבנות-מכלולאית "הבינו שיש עוד עשרות מכלולאים שיכולים לטפל בבעיה. שום דבר לא בוער. למעשה, המכלול הסתדר גם לפני שהגעתם אליו." ממש... --יהודהשיחה • ה' בתשרי ה'תשע"ט 12:25, 14 בספטמבר 2018 (IDT)

זה אולי יהיה נכון בה'תש"פ--יהודהשיחה • ה' בתשרי ה'תשע"ט 12:27, 14 בספטמבר 2018 (IDT)
עשרות שיכולים לטפל? אני לא יודע. אבל ברור שהוא הסתדר לפני שאני הגעתי.משתמש 2014 (שיחה) 21:17, 7 במאי 2019 (IDT)
משתמש 2014, לא נראה לי... ראה כאן לדוגמה, וגם כאן... בו"ה, שרגא Candle icon.png שיחה - ג' באייר ה'תשע"ט - 21:25 (IDT)

המכלול הוזכר ב"ודע מה שתשיב" בויקיפדיה

הנה קישור לשם: ויקיפדיה:ודע מה שתשיב#הטיה. (לא יודע אם עלה בהמכלול, אז הנה אני מביא פה אם לא. אם כן, נא תפנו אותי בבקשה למקום שעלה). אבגד (שיחה) 08:40, 13 בינואר 2019 (IST)

הנה מה שכתוב שם:

טענה: ויקיפדיה העברית נשלטת על ידי חבורה של כותבים דתיים - בהמון ערכים מוצגים עמדת ההלכה או דברי חז"ל, שממש לא מעניינים אותי.
תשובה: האנציקלופדיה העברית מגדירה עצמה, בפתח כל אחד מכרכיה, כ"כללית, יהודית וארצישראלית". ויקיפדיה העברית אינה יוצאת בהצהרה כזו, אך מעצם היותה כתובה בעברית, בעיקר על ידי יהודים תושבי ישראל, עולמם של כותבים אלה זוכה בה לביטוי נרחב. בנושאים שבהם בארון הספרים היהודי יש אמירה משמעותית, ראוי להביא מידע זה לידיעת הקורא. במידה מסוימת זהו חלק מהייחוד של ויקיפדיה העברית - זהו מידע שבדרך כלל לא יוצג בערך המקביל בשפות אחרות, לא משום שאינו חשוב, אלא מפני שדוברי צרפתית או גרמנית, למשל, חיים בתרבות אחרת, ותחומי העניין של דובריהן שונים, במידה מסוימת, מאלה של דוברי עברית. זה המקום לציין שהמקפידים על ההלכה אינם שלמים עם תוכנה של ויקיפדיה העברית - יש בהם שקוראים בה דרך מסנן אינטרנט (אינטרנט כשר), ויש אף שאינם מסתפקים בכך ומעדיפים את "המכלול" - מיזם המבוסס על ערכי ויקיפדיה העברית, אך משנה את תוכנם כך שיתאימו לקורא החרדי.

רק חבל שצריכים להשיב על טענה כזו :"בהמון ערכים מוצגים עמדת ההלכה או דברי חז"ל, שממש לא מעניינים אותי" כמה אנשים זה באמת לא מעניין אותם? ולמה כל ההבלים של עובדי עבודה זרה שמובאים גם כן ב"המון" ערכים אינם עילה לתלונה?--בבקשה (שיחה) 14:04, 11 במרץ 2019 (IST)

מחמאות על פופלאריות המכלול - בפורום אוצר החכמה

מחמאות על פופלאריות המכלול - בפורום אוצר החכמה רק חבל שאין ערך נפרד על פורום אוצר החכמה כמו שיש על פורום לתורה או על נדברו. אדומיניק (שיחה) 11:59, 14 בפברואר 2019 (IST)

אדומיניק, ביקשת קיבלת פורום אוצר החכמה. כעת אתה מוזמן להשלים את הערך ולתת לו צורה נאותה. אולי תזמין את המפרגנים והמבקרים מהפורום לתרום לערך הזה ולמכלול. מוטיאל (שיחה) 13:47, 14 בפברואר 2019 (IST)

בוצע בוצע אדומיניק (שיחה) 14:14, 14 בפברואר 2019 (IST)

המידע באדיבות המכלול

מכלולאים פעילים‌‎‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏‌‏‎‌‏‌‏‎‏‌‎‎‏‌‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‌‏‎‏‏, נחמד לראות את זה, שרגא Candle icon.png שיחה - כ"ו בניסן ה'תשע"ט - 15:36 (IDT)

ר' שרגא, הקישור לא עובד. בברכה, א.ב. קיסרשיחה • כ"ו בניסן ה'תשע"ט • 17:28, 1 במאי 2019 (IDT)
ר' קיסר, תודה העליתי תמונה, כאן, בו"ה, שרגא Candle icon.png שיחה - כ"ו בניסן ה'תשע"ט - 17:41 (IDT)
יישר כח! מה מקורה? א.ב. קיסרשיחה • כ"ו בניסן ה'תשע"ט • 17:46, 1 במאי 2019 (IDT)
  • יפה!!! המכלול הופך לאלטרנטיבה איכותית.יושב פלשת (שיחה) 17:48, 1 במאי 2019 (IDT)
JDN, שרגא Candle icon.png שיחה - כ"ז בניסן ה'תשע"ט - 19:16 (IDT)

נושא שלא קשור ישירות למכלול, התייחסות לחכמת הטבע בימינו

בתר אדם שמתעניין בנושא התבוננות על חכמת ה' בבריאה. אני תמיד מחפש מידע בנושאים המדעיים הקשורים לכך. כעת חיפשתי על פיזיקה ומזה הגעתי למכלול. מה שהתרשמתי הוא שבעצם כל ה"תורות" המדעיות לא מושלמות, ואולי גם לא נכונות. לדוגמא דואליות גל-חלקיק. ייתכן שבכלל יש משהו נסתר שהחוקרים לא מבינים מהו וכבר מנסים תקופה ארוכה, למצוא פיתרון לבעיות. כמה דברים מעניינים ששמתי לב. א. כל נושא חדש שמתפתח במתמטיקה, יש לו שימוש בפועל בפיזיקה. (למשל אנליזה וקטורית), ב. כל פעם שפותרים חידה מסויימת נוצרת חידה אחרת. המסקנה המתבקשת לכאורה היא שאפשר לוותר לגמרי על שירות המדע כדי להבין "למה קורים דברים" ולהסביר הכל "כי כך גזר ה'" לא נצטרך להכניס לראשי הילדים התמימים שלנו את הרעיונות ללמוד את כל הדברים הללו. אמנם אין לזלזל במה שיש מזה נ"מ לרפואה או יצירת מכשירים חדשים וכיו"ב, אבל ההסבר ברמת העיקרון צריך להיות כך: ה' קבע שהטבע יתנהל בכללים מסויימים שניתן לעשות חשבונות מסויימים ולצפות תוצאות מסויימות. איך זה קורה? כי ה' מחדש בטובו בכל יום תמיד מעשה בראשית.--משתמש 2014 (שיחה) 21:14, 7 במאי 2019 (IDT)

לוגו חדש להמכלול

לדעתי צריך להכין לוגו חדש להמכלול, עם המספר 200,000, לרגל הגיענו ל200,000 ערכים במוצאי ט' באב תשע"ט. אדומיניק (שיחה) 00:52, 14 במאי 2019 (IDT)

המדריך לעתיד של רועי צזנה

[1] ואולי ישליך גם על התנהלות המכלול...--יהודהשיחה • ט"ו באייר ה'תשע"ט • 16:24, 20 במאי 2019 (IDT)