המזכירות הפדגוגית

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

המזכירות הפדגוגית (המזה"פ) היא הזרוע לעיצוב המדיניות הפדגוגית של משרד החינוך. תפקידי המזכירות נקבעו בתקנות חוק חינוך ממלכתי (סדרי פיקוח) התשל"ג 1973, בהם: ההדרכה והטיפול בכל השאלות הפדגוגיות של מערכת חינוך החובה; פיקוח על ביצוע תוכנית הלימוד, תוכנית ההשלמה, תוכניות נוספות, ניסויים פדגוגיים וכו'; אישור ספרי לימוד וספרי עזר במוסדות וכן המלצה על עזרי לימוד או איסור על השימוש בהם, ועוד.

פעילותה של המזכירות הפדגוגית מתפרסת על כל מגזרי האוכלוסייה ועל כל שכבות הגיל, מגני הילדים ועד למוסדות ההכשרה של כוח אדם להוראה.

בראש המזכירות הפדגוגית עומד יושב-ראש הממונה על ידי שר החינוך, ולו שני סגנים במינוי קבוע. המזכירות בנויה משישה אגפים: אגף א' לפיתוח פדגוגי, וחמישה אגפים לתחומי הדעת: אגף אמנויות, אגף חברה ורוח, אגף מדעים, אגף מורשת, אגף שפות, אגף ספרי לימוד ואגף מנהל ותקציבים. בראש כל אגף עומד מנהל אגף, ותחתיו נמצאים המפקחים-המרכזים (מפמ"רים) של מקצועות הלימוד השונים. המזכירות הפדגוגית כוללת גם את הממונים על שלושת המגזרים הלא-יהודיים: המגזר הערבי, המגזר הדרוזי והצ'רקסי והמגזר הבדואי, הממונה על החינוך העצמאי וכן שני גופי מטה: המטה לחינוך אזרחי והמטה לתרבות ישראל.

כמו כן, נוסדה במזכירות הפדגוגית חממה פדגוגית לפיתוח רעיונות ויוזמות להעמקת הלמידה ולגיוון ההערכה בבחינות הבגרות ובלמידה.

ראש המזכירות הפדגוגית (נכון ל-2018) היא ד״ר מירי שליסל.

ראשי המזכירות הפדגוגית

מאז הקמתה עמדו בראש המזכירות הפדגוגית האישים הבאים[1]:

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מתוך אתר המזכירות הפדגוגית
  2. על יוסף שוחט, באתר המזכירות הפדגוגית
  3. על שרגא עדיאל, באתר המזכירות הפדגוגית
  4. אורי דרומיאחרי מות | בשביל הילדים, באתר הארץ, 9 ביולי 2010 – על ד"ר אליעזר מרכוס
  5. על פרופ' יעקב כץ, באתר המזכירות הפדגוגית
  6. על דליה פניג, באתר משרד החינוך
  7. על רחל מתוקי, באתר משרד החינוך
  8. על ד"ר ניר מיכאלי, באתר המזכירות הפדגוגית
  9. אישור מינוי יושב ראש המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, החלטה מספר 1395 של ממשלת ישראל, משנת 2016, באתר של משרד ראש הממשלה, מיום 8 באפריל
  10. בנט מינה את מירי שליסל ליו"ר המזכירות הפדגוגית, באתר "סרוגים", 23 ביולי 2018
Nuvola apps bookcase.png ערך זה הוא קצרמר בנושא חינוך. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0