דרך בגין (תל אביב)

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
שלט רחוב.svg
דרך מנחם בגין
MENACHEM BEGINRoad
דרך בגין
דרך בגין, צילום מגשר קלקא. מימין-בית קלקא ומגדלי עזריאלי, משמאל-בניין המטכ"ל וקריית הממשלה
מדינה ישראל
עיר תל אביב
רובע 6
קרוי על שם מנחם בגין, ראש הממשלה השישי
אתרים הקריה, מגדל המטכ"ל, בית מעריב, בית ידיעות אחרונות, השוק הסיטונאי, מגדל רובינשטיין

דרך מנחם בגין, שנקראה עד לשנת 2001 דרך פתח-תקווה[1], היא דרך ראשית בעיר תל אביב על שם ראש ממשלת ישראל מנחם בגין. הדרך מהווה רחוב ראשי וגם ציר תנועה חשוב, בעיקר לתחבורה ציבורית.

דרך בגין היא החלק התל אביבי[2], של דרך היסטורית המחברת את יפו ופתח תקווה, דרך שהתפתחה כחלק מדרך יפו-שכם ההיסטורית. הדרך מתחילה במרכז פתח-תקווה ונמשכת לאורך ציר ז'בוטינסקי לבני ברק ורמת גן. בתל אביב הדרך נודעה בשמה המנדטורי "דרך הביטחון" על שם המבנים ששרתו את כוחות הביטחון המנדטוריים ונבנו לאורכה, מאוחר יותר כדרך פתח תקווה וכיום דרך בגין וממשיכה כדרך יפו-תל אביב, רחוב אילת ורחוב רזיאל עד לכיכר השעון ביפו. לאחר כיכר השעון, רחוב רזיאל ממשיך דרומה ומאות מטרים ספורים לאחר מכן ממשיך כרחוב יפת, שממשיך לאחר מכן בבת ים כרחובות בלפור והרצל.

תוואי הרחוב ואתרים חשובים לאורכו (מצפון לדרום):

דרך בגין נתחמת בדרומה בכיכר המושבות, במפגש הדרך עם תחילת רחוב אלנבי. המשכה לכיוון מערב מוגדר כ"דרך יפו". קטע מהדרך חופף את ציר כביש 2 בתל אביב, בין קטע רחוב המסגר לקטע דרך נמיר.

לאורך חלק גדול מתוואי מטרופוליני ועירוני זה מתוכנן גם הקו האדום - ראשון הקווים של המערכת להסעת המונים במטרופולין תל אביב הצפוי להחנך בשנת 2021.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. סמדר שמואלי, 'דרך פתח-תקוה' בת"א הפכה ל'דרך מנחם בגין', באתר ynet, 25 באוקטובר 2001
  2. גבולה הצפוני הוא הגשר הדרומי של מחלף ארלוזורוב המחבר את רחוב ארלוזורוב (תל אביב) עם רחוב ערבי נחל בשכונת נחלת יצחק. מצפון לדרך בגין מתחיל ציר ז'בוטינסקי בשטחה של רמת גן. הגשר הצפוני של מחלף ארלוזורוב בשטחה של רמת גן ניצב מעל מה שהיו מעבר מוסררה וגשר מוסררה/שרונה העות'מאני/מנדטורי/ישראלי וכיום עובר תחתיו רחוב מנחם בגין הרמת גני
  3. מתוך הארכיון הבווארי - אוסף פלשתינה
  4. לאישוש הזיהוי והמיקום כיום ראו: The changing land between the jordan and the sea aerial photographs from 1917 to the present, Benjamin Z. Kedar, עמוד 100–101. "גשר ברזל נוסף הוא גשר שרונה (שבמקומו נמצא כיום הגשר הצפוני על מחלף ארלוזורוב המחבר את דרך בגין בתל אביב לציר ז'בוטינסקי ברמת גן)", שמואל אביצור, התפתחות הרכבת בא"י, חומר רקע לכנס, המדור לידיעת הארץ בתנועה הקיבוצית, 1987
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0