אריה מזרחי

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אריה מזרחי
תאריך לידה 1942
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
תקופת שירות 1960-1983
דרגה תת-אלוף תת-אלוף
תפקידים צבאיים

מפקד גדוד 405
מפקד בית הספר לתותחנות שדה
קצין תותחנים ראשי

מלחמות וקרבות

מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים
מלחמת לבנון הראשונה  מלחמת לבנון הראשונה

תפקידים אזרחיים

מנכ"ל חברת "ארמז"
מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון
יו"ר התעשייה הצבאית

אריה מזרחי (נולד ב-1942) הוא איש עסקים ומנהל ישראלי, היה מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון ויו"ר התעשייה הצבאית. השתחרר מצה"ל בדרגת תת-אלוף, בתפקידו האחרון שירת כקצין תותחנים ראשי.

מזרחי גדל בכפר סבא, התגייס לצה"ל ב-1960 ושירת במשך 23 שנים בחיל התותחנים. מזרחי עבר מסלול לוחם, השלים קורס קצינים ועם סיומו שב לגדוד. בהמשך שימש מפקד סוללה. במלחמת ששת הימים שירת כקצין סיור ומדידות גדודי בגדוד 404, שלחם בגזרת סיני. במהלך המלחמה נהרג הסמג"ד ומזרחי מונה לתפקיד במקומו. ב-1972 מונה למפקדו הראשון של גדוד 412, גדוד מילואים של תומ"תי M-107. במלחמת יום הכיפורים היה מפקד גדוד 405. עם פרוץ הקרבות שימש כמפקד הסיוע הארטילרי של חטיבה 7 ולחם עימה בקרבות ברמת הגולן.[1] לאחר המלחמה פיקד על ענף קצינים בבה"ד 9. הוא יצא ללימודים בבית הספר לתותחנות שדה של צבא ארצות הברית בפורט סיל שבאוקלהומה, ובסיומם מונה ב-1976 למפקד בית הספר לתותחנות שדה, בשנת 1978 מונה למפקד התותחנים בפיקוד הצפון. ב-1980 לקצין תותחנים ראשי בדרגת תת-אלוף,[2] בין פעולותיו היה הכנת החיל לקראת פעולה בלבנון, הוא שירת בתפקיד זה במלחמת לבנון הראשונה, בעקבות ההסתבכות בקרב סולטאן יעקוב, נטל על עצמו גם את תפקיד מפקד הסיוע הארטילרי של הגיס הלוחם בפיקודו של יאנוש בן גל, תחתיו פעל גם במלחמת יום הכיפורים. השתחרר ב-1983.

לאחר שחרורו הקים את חברת ארמז, בתחום הייעוץ ההנדסי והביטחוני. היה פעיל למען בחירתו של יצחק רבין ב-1992, ומונה למנכ"ל משרד הבינוי והשיכון תחת השר בנימין בן אליעזר, בתקופת כהונתו שנמשכה עד 1995, ריכז את פרויקט הקמת העיר מודיעין ופרויקטים של תשתיות תחבורה ברחבי ישראל. ב-2002 מונה על ידי בן-אליעזר ליו"ר התעשייה הצבאית,[3] תקופתו התאפיינה בקיצוצים נרחבים בכוח אדם, הפרטת חלק ממפעלי החברה וגידול משמעותי במכירות ובייצוא.[4] הוא פרש מתפקידו ב-2005.[5]

בעל תואר ראשון בהיסטוריה ולימודי המזרח התיכון באוניברסיטת תל אביב.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0