אלבר ממי

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אלבר ממי
לידה 15 בדצמבר 1920 (99)
תוניס
שם לידה מרדכי אלכסנדר בנילוש
לאום צרפתי
שפות היצירה צרפתית
יצירות בולטות הגזענות
דיוקן הנכבש ולפני כן דיוקן הכובש
(ספריו בעברית)
שנות פעילות 1953

אלבר מֶמיצרפתית: Albert Memmi; נולד ב-15 בדצמבר 1920), הוא סופר, סוציולוג, אינטלקטואל ופילוסוף יהודי-צרפתי ממוצא תוניסאי. ממי זכה לפרסום רב בשנות ה-50.

קורות חייו

אלבר ממי נולד ב-15 בדצמבר 1920 בגטו בתוניס למשפחה ממוצא יהודי. הוא למד בבית ספר יסודי ותיכון צרפתי של אליאנס בתוניס, למד פילוסופיה באוניברסיטת אלג'יר, והמשיך ללמוד בסורבון.

כמי שנולד למשפחה יהודית מסורתית התמודד ממי עוד בצעירותו עם תהליך מזורז של התמערבות כאשר נשלח ללמוד בצרפת כמו צעירים יהודים אחרים (מעטים) שהצטיינו בלימודיהם באליאנס בתוניס ונשלחו ללמוד באוניברסיטאות בצרפת.

ממי עמד בצומת של שלוש תרבויות: ערבית, צרפתית ועברית, ועבודתו התבססה על הקושי לשלב בין תרבות המזרח לתרבות המערב. המעבר החד מתרבות צפון אפריקה לתרבות המערב הייתה חוויה שעיצבה את יצירתו וכל חייו עסק בבעיות זהות. עם זאת הוא בחר בחברה ובתרבות של צרפת, ולאחר שתוניסיה זכתה בעצמאות היגר לצרפת וחי בה.

בשנת 1953 יצא לאור ספרו הראשון, הרומן "נציב המלח" (La Statue de sel). את ההקדמה לרומן כתב אלבר קאמי.

ספרו הנודע ביותר הוא "דיוקן הנכבש ולפני כן דיוקן הכובש" (Portrait du colonisé, précédé de Portrait du colonisateur), שיצא לאור בשנת 1957. את ההקדמה לספר כתב ז'אן פול סארטר. זה ספר עיון הדן בנושא הכיבוש, הקולוניאליזם והסוגיות הקשורות בהם.

ספרי אלבר ממי בעברית

קישורים חיצוניים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0