אגם טורקאנה

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אגם טורקאנה (בקיסוואהילי: Ziwa Turkana; נודע בעבר גם כאגם רודולף) הוא אגם מלוח הנמצא ברובו בצפון קניה (למעט רצועה קטנה בחופו הצפוני, הנמצאת בשטחה של אתיופיה) כחלק ממערכת הבקע הסורי-אפריקני.

שטח האגם 6,405 קמ"ר, והוא האגם המלוח הרביעי בגודלו בעולם. צורתו מאורכת - אורכו כ-290 ק"מ ורוחבו 32 ק"מ. עומקו המרבי 109 מטר, וגובהו 360 מטר מעל פני הים. בהיותו של האגם במדבר, מפלס המים משתנה בהתאם לכמות הגשם, ונתונים אלה אינם קבועים. בין 1975 ל-1992 ירד מפלס המים באגם ב-10 מטרים. מרבית המים מגיעים לאגם מנהר האומו, שנשפך אליו בצפונו.

באגם שלושה איים וולקניים: צפוני (נורת'), מרכזי (סנטראל) ודרומי (סאות'). בשני האחרונים יש פארקים לאומיים שהוכרזו, יחד עם הפארק הלאומי סִיבִּילוֹי כאתר המורשת העולמית הפארקים הלאומיים באגם טורקאנה.

לחופי האגם נמצאו מאובנים רבים, כמו כן נמצאו שם כלי האבן העתיקים בעולם, וכלי האבן העתיקים ביותר מן התרבות האשלית.

שמות האגם

שמו הנוכחי של האגם ניתן לו בידי נשיא קניה, ג'ומו קניאטה, ב-1975, על שם שבט הטורקאנה, הקבוצה האתנית העיקרית באזור האגם. עד אז, נודע האגם בשם "אגם רודולף". שם זה ניתן לו על ידי מגלה הארצות האוסטרי לודוויג פון הנל (von Höhnel), שהיה האירופי הראשון שהגיע לאגם, ב-6 במרץ 1888, וקרא לו על שם רודולף, נסיך אוסטריה. האגם הוכר בעבר גם כ"אגם הירקן" (Jade Lake), בשל הצבע הירקרק שמקנות לו האצות הגדלות בו.

שבט הטורקאנה מכנה את האגם קָאָלָקוֹל, שפירושו "הים מרובה הדגים", ואילו בני הסמבורו מכנים אותו בָּאסוֹ נארוֹק, שפירושו בשפתם "האגם השחור".

ביולוגיה

האגם עשיר בדגה. בין היתר חיים בו דגים מסוג טטרה (Tetra), אמנון ונסיכת הנילוס. כן חיה באגם אוכלוסייה גדולה של תנין היאור.

באזור האגם מגוון רב של ציפורים, חלקן אנדמיות. ציפורים נודדות רבות עוצרות בו בדרכן לאירופה או ממנה. עם הציפורים האופייניות לאגם נמנות חופיות, ביצניות, פלמינגואים, קורמורנים, חובות וגזרנים.

בסוואנה שמסביב לאגם מספר רב של יונקים, ביניהם זברות גרנט, זברות גרבי, ראמי ביסה, דאמאליסק הסהרון, צבאי גראנט, ג'ירפות, תאואים אפריקנים, אריות, נמרים, וברדלסים. בעבר חיו באזור גם קרנפים שחורים ופילים, אך אלה נכחדו.

ראו גם

הפארקים הלאומיים באגם טורקאנה