אגם אלברט

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אגם אלברט
Lake Albert (Uganda) (NASA).jpg

תצלום אוויר של האגם
מיקום מזרח אפריקה
שטח 5,300 קמ"ר
אורך מרבי 160 ק"מ
רוחב מרבי 30 ק"מ
עומק ממוצע 25 מטרים
עומק מרבי 58 מטרים
נפח 132 קילומטר מעוקב
גובה 619 מטרים מפני הים
נהר מזין הנילוס הלבן
קואורדינטות 1°41′N 30°55′E / 1.683°N 30.917°E / 1.683; 30.917
נהרות ואגמי אוגנדה

אגם אלברט (Albert Nyanza) הוא אחד האגמים הגדולים באפריקה. הוא האגם השביעי בגודלו ביבשת וניצב על הגבול בין אוגנדה לבין הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו (לשעבר זאיר).

אגם אלברט הוא הצפוני ביותר מבין שרשרת האגמים בבקע הסורי-אפריקני. אורכו של האגם כ-160 קילומטרים ורוחבו כ-30 קילומטרים. עומקו המרבי הוא 58 מטרים והוא נמצא בגובה 619 מטרים מעל גובה פני הים[1].

האגם מהווה חלק מהמערכת המורכבת של הנילוס העליון. מקורותיו העיקריים הם נילוס ויקטוריה המגיע מאגם ויקטוריה שבדרום מזרח ומנהר סמליקי שמגיע מאגם אדוארד שבדרום מערב. בקצה הצפוני של האגם ממשיך הנהר בשם נילוס אלברט אל תוך סודאן[2].

בקצהו הדרומי של האגם, כניסתו של נהר סמליקי כוללת אזורי ביצות. דרומה משם נמצא כס הרוונזורי בעוד שרכס גבעות בשם ההרים הכחולים מתנשאת לחופו הצפון מערבי של האגם.

היישובים המעטים לחופי האגם כוללים את בוטיאבה הקונגולזית ואת פאקוואצ' האוגנדית.

היסטוריה

בשנת 1864, מגלה הארצות הבריטי סמואל בייקר גילה את האגם. הוא קרא לו על שם הנסיך אלברט, בעלה של המלכה ויקטוריה שנפטר באותה עת. נשיא זאיר, מובוטו ססה סקו שינה את שם האגם על שמו בתקופת שלטונו.

חברות הנפט הריטג' אויל וטולוו אויל מצאו באגם שדות נפט עצומים המוערכים בעשרות מילארדי חביות נפט. על פי הערכה זו שדות הנפט באגם אלברט הם הגדולים ביותר שנמצאו ביבשה באפריקה שמתחת לסהרה בעשורים האחרונים[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים