קורמורניים

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
(הופנה מהדף קורמורן)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "קורמורן" מפנה לכאן. אם הכוונה למשמעות אחרת, ראו קורמורן (פירושונים).
קורמורניים
Phalacrocorax fuscescens - Derwent River Estuary.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה עופות
סדרה שקנאים
משפחה קורמורניים
סוגים
  • Phalacrocorax
  • Leucocarbo
  • Microcarbo
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Phalacrocoracidae

הקורמורניים (שם מדעי: Phalacrocoracidae) הם משפחת עופות מים מסדרת השקנאים, כאשר לפי חלוקות חדשות הם שייכים לסדרת הסולתאים. הקורמורניים כוללים 38 מינים. הצעות אחדות למיון המשפחה הועלו, בהן מובחנים מאחד עד שלושה סוגים. הקורמורנים מעדיפים חופים על פני אוקיינוסים, וחלקם אף התיישב במקווי מים יבשתיים. הם נמצאים בכל העולם, למעט באיים במרכז האוקיינוס השקט.

מאפיינים

נוצותיהם של מרבית הקורמורנים כהות, ובייחוד של אלה החיים בחצי הכדור הצפוני. עם זאת, מספר מינים מחצי הכדור הדרומי הם בעלי נוצות לבנות ושחורות, ומינים מעטים הם בעלי נוצות צבעוניות. למינים רבים יש אזורים צבעוניים על עור הפנים, שצבעם לרוב כחול בהיר, כתום, אדום או צהוב, ובאופן טיפוסי אלה הופכים לבהירים יותר בתקופת הרבייה. מקורם של הקורמורנים ארוך ומעוקם בחדות בסופו. ברגליים יש להם ארבע אצבעות שביניהן קרומי שחייה, מה שמבחין ביניהם לבין יתר חברי סדרת השקנאים.

כל הקורמורנים הם אוכלי דגים, צלופחים ואפילו נחשי מים. הם צוללים מפני המים, כשחלקם עושים חצי קפיצה מפני המים, כנראה כדי להשיג תנופה ולצלול מהר למים. מתחת למים, הם מתקדמים באמצעות כפות רגליהם. על ידי שימוש במדי עומק התגלה כי הקורמורנים יכולים להגיע לעומק של 45 מטרים מתחת לפני המים.

אחרי ציד הדגים, הקורמורנים מגיעים לחוף, ונצפים באופן קבוע פורשים את כנפיהם כלפי השמש. מטרת ההתנהגות הזו היא כנראה ייבוש כנפיהם. נוצותיהם חדירות למים, תכונה לא אופיינית לעופות מים. עובדה זו מסייעת להם לצלול במהירות, שכן הנוצות אינן אוצרות בחובן בועות אוויר.

הקורמורנים הם מקננים טריטוריאליים, ולבניית קיניהם הם מקננים בעצים, באיים קטנים וסלעיים או בצוקים. הביצים הן בגוון כחול. לרוב, קיים מחזור הטלה אחד בלבד בכל שנה. הגוזלים מואכלים בדרך של העלאת גירה. מקורם עמוק, מה שקושר אותם לשקנאים.

המין קורמורן גדול שוהה בחורף בישראל. מלבדו מצויים בישראל גם המינים קורמורן גמדי וקורמורן ימי.

מיון

פעם כל הקורמורנים היו שויכו לסוג Phalacrocorax, אך בעקבות בדיקות הוחלט לאחרונה להגדיר 3 סוגים שונים, כלהלן:

קישורים חיצוניים

גלריה

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0