אגודת אפרת

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אגודת אפרת
הלוגו של האגודה
פעילות עידוד ילודה ומניעת הפלות
התאגדות עמותה
מדינה ישראלישראל  ישראל
מטה הארגון ירושלים
מייסדים הרשל פיגנבוים
יושב ראש ד"ר אלי שוסהיים
מנכ"ל חגי גולדשמידט
תאריך הקמה הוקמה בשנות ה-60 של המאה ה-20, נרשמה כעמותה ב-1982
http://www.efrat.org.il/

אגודת אפרת (ברשם העמותות: "אפרת - אגודה למתן ייעוץ וסיוע לנשים הרות במצוקה"; משתמשת גם בשם: "אפרת - אגודה לעידוד הילודה בעם היהודי"), היא עמותה ישראלית הפועלת לשכנע נשים יהודיות להימנע מביצוע הפלה מלאכותית. לשם כך עוסקת האגודה בהסברה ובהגשת עזרה כלכלית לנשים השוקלות הפלה על רקע כלכלי.

האגודה הוקמה על ידי ניצול השואה הרשל פיגנבוים במגמה לשקם את עם ישראל בעקבות השואה באמצעות עידוד הילודה היהודית בארץ ישראל.[1] האגודה הייתה פעילה כבר בשנות ה-60 של המאה ה-20,[2] ונרשמה כעמותה בשנת 1982. יושב ראש האגודה הוא הכירורג[3] ד"ר אלי שוסהיים, הפועל בהתנדבות. משרדה הראשי נמצא בירושלים ועל-פי אתר האגודה פעילים בה 2,800 מתנדבים בישראל.

האגודה קרויה על שם אפרת, המוזכרת בספר דברי הימים א, שלפי מדרשי חז"ל היא מרים הנביאה ושעליה נאמר "ומפני מה נקרא שמה אפרת? מפני שפרו ורבו ישראל על ידה",[4] כאשר סרבה לציית לפקודת פרעה לרצח התינוקות העבריים הזכרים.[5]

פעילות

קובץ:Efrat banner.JPG
כרזה של אגודת אפרת, 2012

חומרי ההסברה של אגודת אפרת מציגים את החיוּת של העובר בשלביו השונים, במטרה לשכנע שהעובר הוא יצור חי. בנוסף, האגודה מציגה את הסיכונים הרפואיים הכרוכים בביצוע הפלה, סיפורים של נשים אשר ביצעו הפלה ולאחר זמן התחרטו. על פי פרסומי האגודה היא הצילה כ-70 אלף תינוקות שאמותיהם חשבו להפילם. "אגודת “אפרת” תמכה בהן, סוציאלית, פסיכולוגית וכלכלית והיום הם משפחות מאושרות".

על גישת האגודה ניתן ללמוד מפנייתה לאשה השוקלת הפלה, מתוך אתר האגודה:[6]

ייתכן וברגע זה את משוכנעת שהפסקת חייו של העובר תועיל לך. ההפלה אינה פותרת בעיות סוציאליות, כלכליות, שלרוב הן המובילות לביצועה. לא זאת בלבד, אלא, שבלא מעט מקרים היא מוסיפה צער, תסכול עמוק ונזק נפשי, שעלולים ללוות את האישה לאורך כל חייה. מצב כלכלי, משפחתי וסוציאלי הם מצבים הפיכים, היכולים להשתנות לטובה בכל רגע. לעומת זאת, חיים שהופסקו – לא ניתן להחזירם לעולם!

יו"ר האגודה שוסהיים תיאר את הפעילות של האגודה:

ברגע בו נודע לנו על אשה שעומדת לבצע הפלה, אנחנו שולחים אליה את אחת המתנדבות שלנו, שתנסה להשפיע עליה. במקרים רבים, המתנדבות אף מביאות את הילדים שילדו בעצמן, לאחר התלבטות, וכך מראות לנשים עד כמה הצעד שהן מתכננות לעשות אינו טוב. במקביל, המתנדבות מבטיחות לנשים כי 'אפרת' תסייע לה לכל אורך הדרך.[7]

להפצת מסריה משתמשת האגודה בין היתר בשילוט חוצות ובתשדירי פרסומת ברדיו.

האגודה עורכת מבצע התרמה שנתי בפרשת שמות, שבה מסופר על המיילדות העבריות שהפרו את גזירת פרעה להמית את הבנים הזכרים.

בשנת 2007 היה מחזור הפעילות של העמותה 9.2 מיליון שקל והיא גייסה בתרומות והקצבות 11 מיליון שקל.[8] החלק העיקרי בתקציב העמותה מופנה לסיוע כלכלי של חלוקת סלי מזון וציוד לתינוקות.

הפולמוס סביב פעילות האגודה

אישים שונים מתחו ביקורת על האידאולוגיה של האגודה ועל דרכי פעולתה, היו שטענו שהאגודה מפעילה סחיטה רגשית[9], או שהאגודה מונעת מתוך גישה דתית המשווה את ערך חיי העובר לערך חיי אמו. למרות שחייו פוגעים ברגשותיה. לטענתם, הדבר עלול להביא לאומללות של האם והיילוד גם יחד. טענות אלו נשמעו למרות שככלל, האגודה איננה מציגה בפרסומיה טענות דתיות מכל סוג.

עמדתה של אגודת "אפרת" היא כי ההתנגדות להפלות היא מוסרית ולגיטימית וברוב המקרים דווקא ביצוע ההפלה הוא הגורם לאומללות. בנוסף, לדברי האגודה, היא אינה מונעת מהאישה להחליט לבדה, אלא דואגת שיהיה בידיה יותר מידע טרם החלטתה, ולמנוע מסיבות כלכליות או לחצים חיצוניים להיות הגורם לביצוע הפלה. המשפטן פרופ' אליאב שוחטמן אמר כי למעשה רשויות המדינה הן שהיו אמורות לבצע את הפעילות ההסברתית בקרב נשים בהריון.[10]

בשנת 2010 דרש ח"כ ניצן הורוביץ להפסיק את תשדירי הרדיו של האגודה, שנוסחם היה: "הצער והחרטה על ההפלה שעשיתי, מלווה אותי יום יום. לו ידעתי על אפרת, זה לא היה קורה לי." בנימוק שהנושא שנוי במחלוקת ציבורית. רשות השידור והרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו אכן הפסיקו את התשדירים. האגודה עתרה בעניין לבג"ץ, שקבע כי על הצדדים להגיע לסיכום בדבר נוסח התשדיר, אחרת יינתן צו על-תנאי להשמעת התשדיר שנפסל. הצדדים הסכימו על תשדיר שנוסחו: "את בהריון ושוקלת לבצע הפלה? צלצלי לאגודת אפרת. סודיות ואחריות.".[11] בשנת 2018 פסלה הרשות השנייה תשדיר רדיו של האגודה בו נאמר "שוקלת לבצע הפלה? לייעוץ, עזרה ותמיכה כלכלית פני לאפרת", בעקבות פניות[12] לנציב תלונות הציבור של הרשות.[13]

בתחלת 2013 הרבנים הראשיים שלמה משה עמאר ויונה מצגר, הביעו תמיכה בפעילות האגודה, וקראו לכל הרבנים לפעול בדרשותיהם "לעידוד הילודה בעם היהודי ומניעת הפלות שאינן הכרחיות".[14] ובשנת 2015 הרבנים הראשיים דוד לאו ויצחק יוסף פרסמו מכתב בו הם שיבחו את העמותה ופסקו כי הפלה מותרת רק כשהעובר מסכן את חיי האם,[15].

בשנת 2013 זכתה אגודת אפרת בפרס ירושלים מטעם "ערוץ 7" והעיתון "בשבע".

קישורים חיצוניים

Green globe.svg אתר האינטרנט הרשמי של אגודת אפרת

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0