רבי יחזקאל ברטלר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב רפאל אביגדור יחזקאל ברטלר (נהגה: רֶבּ חַצְקְל; ה'תרצ"ה 1935 - י"ח באדר א' תשע"ט) היה תלמיד חכם חרדי ליטאי בני ברקי, תלמיד מובהק של החזון איש ומראשי חוג חזון איש.

ביוגרפיה

נולד בקולומיאה, אז בשטח פולין לעזריאל ברטלר, חסיד ויז'ניץ ומינדל בת הרב יצחק פרנקל מצאצאי הנודע ביהודה[1]. במהלך מלחמת העולם השנייה חולצה אמו עם ילדיה מגטו בוכניה בידי העסקן אליעזר לנדא שהציל מגטו זה אלפי יהודים[2], אל החבלים המזרחיים של פולין שנתפסו על ידי הצבא האדום ב-19 בספטמבר 1939 בהתאם להסכם ריבנטרופ-מולוטוב. בהיותו בן 8 עלה לארץ ישראל, ונכנס לבתי אבות של פוניבז'. הרב מפוניבז' שעמד על כישרונותיו הביאו אל הרב אברהם ישעיהו קרליץ, החזון איש, שהכניסו לביתו, פרס עליו את חסותו ועל אף גילו הצעיר למד עמו רבות. היה האדם היחיד ששהה לצד החזון איש בעת פטירתו[3].

לאחר המלחמה אביו לא שב ואמו קיבלה היתר עגונה, אולם לא נישאה בשל חוות דעתו של החזון איש שסבר שבמקרה שלה אסור לה להתחתן. הרב ברטלר נמנע מלכתוב דברי תורתו, חלק מהם כתב אחיינו ותלמידו הרב מתתיהו רייסנר וכללם בסדרת ספריו "מבא שערים" וספרים נוספים. בשער כל ספר כיתוב המייחס את רוב הדברים בספר לדודו של המחבר, הרב ברטלר.

ביום שבת י"ח באדר א' תשע"ט פונה באמבולנס לבית החולים מעייני הישועה ונפטר באמבולנס, הלווייתו התקיימה ביום ראשון י"ט באדר א' תשע"ט והוא נקבר בבית הקברות שומרי שבת בבני ברק.

משפחתו

היה נשוי לדבורה לבית שכטר. גיסיו הם הרב אברהם רייסנר, הרב משה שטרנבוך והרב אריה שכטר.

חתניו הם הרב אליהו פוזן המשמש כדיין בבית דין צדק בני ברק, הרב צבי אשר פרידמן המשמש כמורה הוראה בבתי ההוראה של הרב נסים קרליץ בבני ברק והרב אברהם קלמנוביץ (בן הרב ישראל יצחק קלמנוביץ' נכד הרב אברהם קלמנוביץ ראש ישיבת מיר בארצות הברית). שלושת חתניו מכהנים גם כר"מים בישיבת זיכרון מיכאל בזכרון יעקב. כלתו היא הסופרת חסיה ברטלר.

קישורים חיצוניים

מדברי תורתו
אודותיו

הערות שוליים

  1. מאיר וונדר, אנציקלופדיה לחכמי גליציה, חלק ו, עמ' 1043.
  2. קלמן לנדא, ‏מנת חלקי, ירושלים תשס"ד, בהקדמה, עמ' 8, באתר אוצר החכמה.
  3. שלמה כהן, פאר הדור, חלק ה', עמוד ק"כ
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0