רבי אריה ליב גרוסנס

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב אריה ליב גרוסנס
מקום פעילות לונדון
תחומי עיסוק דיינות
תפקידים דיין, רב
רבותיו ברוך בר ליבוביץ
חיבוריו שו"ת לב אריה

רבי יהודה (אריה) ליב גרוסנס (תרע"ב, 1912 - ג' בניסן תשנ"ו, 23 במרץ 1996) היה ראש בית הדין בלונדון.

חייו

נולד בגרמניה, בנו של מרדכי הלוי גרוסנס. בשנת תרפ"ו (1926) החל את לימודיו בישיבת ראדין. כעבור שש שנים, בשנת תרצ"ב (1932), עבר ללמוד בישיבת כנסת בית יצחק בקמניץ. היה תלמידו המובהק של רבי ברוך בר לייבוביץ ולימים קרא לבנו על שם רבו. כעבור זמן עבר ללמוד בישיבת אהל תורה בברנוביץ' אצל רבי אלחנן וסרמן. במשך תקופה למד בישיבת מיר.

בסוף שנות ה-30 עבר לאנגליה. נישא לאסתר בלוך, בתו של צבי אפרים בלוך, מראשי הקהילה היהודית בגייטסהד. לאחר נישואיו היה ממייסדי כולל גייטסהד. לאחר מלחמת העולם השנייה פעל יחד עם הרב חזקיהו יוסף מישקובסקי לסיוע לניצולי השואה ששהו במחנות העקורים בגרמניה.

בשנת תש"ח (1948) התמנה על ידי רבי יחזקאל אברמסקי כדיין בבית הדין הרבני בלונדון. בשנת תשי"א (1951) עלה הרב אברמסקי לישראל והרב גרוסנס התמנה תחתיו כראש בית הדין. עמד בקשרים הלכתיים עם גדולי הרבנים ובהם רבי משה פיינשטיין. בשנת תשי"ח (1958) פרסם את ספר השו"ת "לב אריה", וקיבל את הסכמתם של רבי יצחק אייזיק הרצוג ורבי צבי פסח פרנק. על פי בקשת רבי רפאל ברוך טולדנו נסע לטנז'יר שבמרוקו והקים בה ישיבה לבני המקום.

בשנת תשל"ג (1972) הצטרף לרבנים שיצאו נגד פסקו של הרב שלמה גורן בפרשת האח והאחות.

בשנת תשל"ט (1979) עלה לישראל והתגורר בשכונת בית וגן בירושלים. ייסד ועמד בראש כולל אברכים "קול ירושלים". נפטר בשנת תשנ"ו, ונקבר בהר הזיתים בירושלים.

משפחתו

בין בניו: הרב שמריהו גרוסנס - מרבני ישיבת אור אלחנן (חתנו של רבי אהרן בילוסטוצקי, ראש כולל אוהל תורה), והרב ברוך דב גרוסנס – רב קהילת "יד שאול" ביוהנסבורג. בין חתניו: הרב מרדכי חברוני – שהיה ר"מ בישיבת חברון, והרב ישראל ברל – מרבני ישיבת תורה אור.

ספריו

שו"ת לב אריה, ב' חלקים, לונדון תשי"ח-תשל"ג.

קישורים חיצוניים