רבי פרץ חן

מתוך המכלול
(הופנה מהדף פרץ חן)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

הרב פרץ חן (ה'תקנ"ז, 1797 - כ"ו באייר ה'תרמ"ג, 1883. מוכר בחב"ד בכינוי "פרץ חן הגדול" הן בשל גדלותו בתורה, והן מאחר שרבים מצאצאיו נקראו על שמו - שיקל להבדילו מהם) היה רב הערים - בישנקוביץ, נוול וצ'רניגוב. מחשובי רבני חב"ד במאה ה-19. היה מהגורמים למינויים של ה"צמח צדק" והמהר"ש מליובאוויטש, וכן היה החברותא בלימוד של האדמו"ר המהר"ש.

קורות חייו

נולד בשנת 1797 בעיר סמיליאן שברוסיה לאלחנן חן שהתקרב לחסידות חב"ד על ידי האדמו"ר הזקן. בילדותו ביקר מספר פעמים אצל האדמו"ר הזקן. בשנת ה'תקע"ג (1813) נפטר רבו, והוא נהיה לחסידו של בנו, האדמו"ר האמצעי. בשנת ה'תקפ"ג (1823) מונה לרב העיר בישנקוביץ בהשתדלות רבו, רבי דובער. רעייתו בזיווג שני הייתה מרים לבית משפחת יפה. בט' בכסלו ה'תקפ"ח נפטר האדמו"ר האמצעי ורבי פרץ פעל להתמנות בנו, רבי מנחם מנדל כאדמו"ר[1].

בשנת ה'תר"ח (1848) עבר להיות רב העיר נוול, ובשנת ה'תרכ"ו (1866) פעלו אנשי העיר דווינסק שיתמנה לרב עירם - אך הצמח צדק שלחו לשמש רב העיר צ'רניהיב. באותה שנה בי"ג בניסן נפטר רבו הצמח צדק, ורבי פרץ נתמנה לחבר בית-דין שחילק את ירושתו בין בניו. הוא קיבל עליו את מרותו של בנו רבי שמואל.

בי"ג בתשרי ה'תרמ"ג (1883) נפטר גם המהר"ש, רבי פרץ ראה בהתמנות בנו הרש"ב, ואת בנו, שלימים נתמנה לאדמו"ר הריי"צ - ראה בהיותו פעוט בעריסתו. אשר על כן רבי פרץ הוא האדם שראה את הכמות הגדולה ביותר מאדמו"רי חב"ד, את כולם מלבד האחרון. הוא נפטר באותה שנה בכ"ו באייר בגיל 86. בנו הרב דוד צבי מילא את מקומו ברבנות העיר צ'רניהיב.

בניו

לקריאה נוספת

  • אליעזר ליין, שניאור זלמן ברגר, אבני חן - תולדות משפחת חן לדורותיה, ברוקלין: קה"ת, תשע"ה, פרק יא, עמ' 76-111

הערות שוליים

  1. אבני חן - תולדות משפחת חן, עמ' 87