רבי משה מרדכי הלוי שולזינגר

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הרב משה מרדכי הלוי שולזינגר

הרב משה מרדכי הלוי שולזינגר (ז' באדר תש"א; 6 במרץ 1941 - כ"ז באב תש"ע; 7 באוגוסט 2010) היה רב חרדי ליטאי, מחבר סדרת ספרי משמר הלוי[1].

תולדותיו

נולד בחיפה לסימה לאה ולרב יצחק הלוי שולזינגר, בוגר ישיבת ראדין וישיבת מרכז הרב, וראש השוחטים בחיפה. אחיו הם הרב שמואל שולזינגר, שהיה רבה הראשי של קריית אתא, ואלעזר שולזינגר, חתנו של הח"כ לשעבר שלמה לורינץ.

בצעירותו למד בישיבת מרכז הרב. בשנת תשי"ט (1958) עבר ללמוד בישיבת סלבודקה בבני ברק, והיה תלמידו המובהק של הרב יחזקאל אברמסקי. בשנת תשכ"ד (1964) נישא לבתו של הרב שלמה כהן, נכדו של רבי שלמה הכהן מווילנה, שהיה תלמידו הקרוב של החזון איש, חתנו של יעקב הלפרין וחבר מועצת העיר בני ברק.

הרב שולזינגר נודע כבקי בש"ס, בתנ"ך ובתולדות ישראל. היה רב בית המדרש "ירחי כלה" בבני ברק, שלמרגלות ישיבת פוניבז'. מאז תשכ"ט (1969) ועד פטירתו, במשך למעלה מארבעים שנה, מסר בו שיעור יומי. כמו כן מסר שיעורי תורה ושיחות מוסר בבני ברק ועוד. השיעור המפורסם ביותר היה השיעור בדף היומי. נחשב אחד מתלמידיו המובהקים של הרב שך בתחום ההשקפה.

דרשתו הפומבית הראשונה הייתה בשנת תשל"א (1971), בהספדו על חותנו שלמה כהן. בשנת תשל"ג (1973), כשנפטרה הרבנית מרים, אשתו של הרב יעקב ישראל קנייבסקי (ה'סטייפלר'), הפציר בו בעלה כי יספיד אותה והדריך אותו לגבי תוכן ההספד. לאחר פטירת הרב שך הספידו הרב שולזינגר במוצאי שבת, בבית מדרשו "ירחי כלה", במשך שעות ארוכות.

דרשתו השנתית הייתה בליל שביעי של פסח, אליה נהרו רבים מתושבי בני ברק. דרשותיו של הרב שולזינגר היו ארוכות מהרגיל וכללו דברי מוסר והשקפה, תוך ביקורת על תופעות בתוך הציבור החרדי.

ייסד וניהל במשך עשרות שנים קרנות צדקה לסיוע לנצרכים.

לאחר פטירתו הוקמה לזכרו רשת כוללי ערב "משמר הלוי"[2].

חתנו הרב שלמה יעקבזון הוא משגיח בישיבת תפארת ציון בבני ברק.

מצבתו

אוצר בלום של תורה ויראה, מופלא בדורו באהבתו ובשקידתו בתורה הקדושה אשר היא היתה משוש חייו ובה חפצו, דבריה היו חקוקים על לוח לבו בבקיאות עצומה, תלמידם חביבם של גדולי הדור, הרביץ תורה במתיקות למעלה מארבעים שנה, בבית המדרש ירחי כלה ובשאר מקומות בארה"ק (=בארץ הקודש), בלהט אש אהבת התורה שיקדה בלבבו הטהור, במתק שפתיו האהיב את התורה ושקידתה, הנחיל אורחות חיים והשקפה טהורה לבני דורו בדרך המסורה מרבותינו גדולי עולם, ציפה לישועה ובטח בצורו, אורחותיו בענוות חן, האיר פנים לכל אדם בחביבות יתרה, נתן עיניו ולבו והיטה שכמו לסבול מכאובי זולתו, הרבה מאוד במעשי צדקה וחסד להחיות רוח שפלים ולהחיות לב נדכאים.

ספריו

הרב שולזינגר חיבר את סדרת משמר הלוי ובה עשרות כרכים על רוב מסכתות התלמוד. כמו כן ערך והוציא את הספר "תורת זאב" ובו דברי תורה של דודו הרב זאב צ'צ'יק מירושלים. כן הביא לדפוס ספר משיעורי הרב משולם דוד הלוי סולוביצ'יק על ענייני קדשים

מלבד ספריו בסוגיות הש"ס, חיבר סדרת ספרים על תולדותיהם ואורחותיהם של רבנים ידועים:

בנוסף הוציאו תלמידיו את שיעוריו היומיים תחת השם שיעורי משמר הלוי על הש"ס, "משמר הלוי" על סדר פרשיות התורה, שני כרכי דרשות משמר הלוי, וכן עשרות חוברות משיחות והספדים שנשא במשך השנים.

לקריאה נוספת

  • אגרא דהספידא - הספדים לזכרו, הוצאת רשת כוללי ערב משמר הלוי, תמוז תשע"א
  • רבי משה מרדכי - תולדות חייו, תשע"ג

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. 'משמר' ראשי התיבות: משה מרדכי.
  2. כינוס גדולי ישראל בבית מרן הגרי"ש אלישיב שליט"א להקמת כוללי 'משמר הלוי', אתר "שטייגען", 15 בפברואר 2011