יהודה רשף

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יהודה רשף
תאריך לידה 1926
מקום לידה ארץ ישראל
תאריך פטירה 2004
השתייכות הצבא הבריטיהצבא הבריטי  הצבא הבריטי
Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
דרגה אלוף משנה אלוף משנה
תפקידים צבאיים
מלחמות וקרבות

מלחמת העולם השנייה
מלחמת העצמאות  מלחמת העצמאות
מלחמת סיני  מלחמת סיני
מלחמת ששת הימים  מלחמת ששת הימים
מלחמת יום הכיפורים  מלחמת יום הכיפורים

תפקידים אזרחיים

מנכ"ל רכבת ישראל

יהודה רשף (רייף) (19262004) היה קצין בצה"ל ומנכ"ל רכבת ישראל. פיקד על גדוד 890 ועל חטיבת הבקעה.

שירותו הצבאי

רשף נולד בארץ ישראל. במלחמת העולם השנייה לחם בשורות הבריגדה היהודית. במלחמת העצמאות שירת בחטיבת כרמלי[1] כמפקד מחלקה. בחודש מרץ 1948 פיקד על פעולת תגמול על רצח ארבעה פועלים יהודים של חברת החשמל, במהלכה הרג הכוח בפיקודו 15 ערבים והצית משאיות פרי בדרך לעכו[2]. לאחר מכן עלה בגורלו לצאת בשיירת יחיעם[3].

רשף הצטרף לגדוד הצנחנים 890 כמפקד פלוגת המילואים של הגדוד[4]. לאחר מכן הצטרף לסיירת צנחנים והיה מפקדה השני, לאחר מאיר הר ציון[5], בין היתר בפעולת קלקיליה[6]. הסיירת בפיקודו הציבה מחסום למניעת הגעת תגבורת, ובקרב שהתפתח נפצע[7]. בהמשך היה סגן מפקד גדוד 88 ומפקד גדוד 28 של הצנחנים. בשנים 19601958 היה מפקד גדוד 890. במלחמת ששת הימים היה מפקד חטיבת יפתח שהשתתפה בכיבוש עזה ועלי מונטר. לאחר מותו של אריה רגב ביולי 1968, מונה למפקד חטיבת הבקעה, ועסק עם סגנו משה לוי, בשכלול ניהול המרדפים[8].

לאחר מכן היה ראש מחלקת המבצעים במטה הכללי[1]. בשנת 1971 מונה למפקד המנהל האזרחי במרחב שלמה, במטרה להניע את הקמת אופירה[9]. לאחר פחות משנה עזב את התפקיד בביקורת על חוסר העשייה[10] ומונה בידי שמעון פרס למנכ"ל רכבת ישראל. רשף גיבוש תוכנית חומש לפיתוח רכבת ישראל[11], אך לא המשיך בתפקיד זמן רב. לאחר שנתיים נקרא על ידי שמעון פרס למשרד הביטחון[12]. עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים גויס למילואים הגיע לפיקוד הצפון, שם מונה על ידי חיים בר לב לקצין אג"ם נוסף בפיקוד הצפון[13].

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0