וטרינר

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

וטרינר הוא רופא המרפא בעלי חיים שאינם בני אדם, כלומר הוא בעל מקצוע שעוסק ברפואה וטרינרית.

וטרינר מטפל בחתול

מקור השם

המילה "וטרינר" מגיעה מהמונח הלטיני "veterina" שמשמעותה עבודת חיות "working animals". השימוש הראשון שנעשה בדפוס במילה וטרינריה, היה בשנת 1646 על ידי הסופר תומאס בראון.[1]

היסטוריה

בית הספר הראשון ללימודי מקצוע הווטרינריה הוקם בשנת 1762 בעיר ליון שבצרפת, על ידי קלוד בורז'לה (Claude Bourgelat).

תחומי הפעילות של הווטרינר

ישנם סוגים שונים של רופאים וטרינרים. כמה מהנפוצים בהם:

האחרים יכולים לעסוק במחקר, למידת שטח כלשהו ברפואה, רפואה וטרינרית או פרמקולוגיה. וטרינרים בתחום המחקר היו הראשונים לבודד זני סלמונלה, זני ברוצלה, וגורמי מחלה אחרים. הם גם עזרו לטיפול במלריה ובקדחת הצהובה, פתרו את תעלומת הבוטוליזם, יצרו חומר מונע קרישה שמשמש לטיפול באנשים בעלי מחלות לב, והגדירו ופיתחו טכניקות ניתוחיות לטיפול בבני אדם, כמו החלפת מפרק הירך והשתלת איברים.

לימוד הרפואה הווטרינרית

וטרינרים עובדים ברפת

אוניברסיטאות רבות ברחבי העולם מאפשרות לימוד רפואה וטרינרית לתואר ראשון ושני ובחלקן אף לתואר שלישי. ברוב הארצות הווטרינרים מפוקחים על ידי גוף מיוחד, בדומה לרופאים העוסקים ברפואה הומאנית (המטפלים בבני אדם). ברוב הארצות זמן הלימוד הנדרש נע בין 4 ל-7 שנים, אשר מחולקים לשנים הפרה-קליניות והקליניות. השנים הפרה קליניות לרוב מבוססות על רכישת הידע התאורטי, והשנים הקליניות הן השנים המיועדות לרכישת ניסיון וידע מעשי, הנדרשים לרופא על מנת לעסוק במקצוע.

בארצות רבות, ביניהן ישראל, רפואה וטרינרית היא תחום נפרד אשר נלמד בבית ספר לרפואה וטרינרית. בישראל אין אפשרות ללמוד רפואה וטרינרית לתואר ראשון, והחפצים לעסוק במקצוע זה נדרשים ראשית להשלים תואר ראשון באחד ממקצועות מדעי החיים כמו ביולוגיה, מדעי בעלי חיים, מדעי הרוקחות ואפילו רפואה. לימודי הרפואה הווטרינרית בישראל מתקיימים בבית הספר לרפואה וטרינרית ע"ש קורט ברחובות, שהוא בית הספר היחיד למקצוע זה בישראל ושייך לפקולטה למדעי החקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים.

וטרינריה בספרות

וטרינר מפורסם בספרות הוא "דוקטור דוליטל", גיבורו הבדיוני של יו לופטינג. וטרינר מפורסם אחר הוא אלף וייט, המוכר יותר בכינויו הספרותי "ג'יימס הריוט".

חלוצי הווטרינריה

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Oxford English Dictionary, Oxford University Press
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0