וורן באפט

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
וורן באפט
וורן באפט

וורן באפטאנגלית: Warren Buffett; נולד ב-30 באוגוסט 1930) הוא איל הון אמריקאי המתמחה בהשקעות ונחשב למשקיע הפרטי הגדול ביותר בעולם. עומד בראש חברת ההחזקות ברקשייר האת'וויי. נכון למרץ 2017 הוא מדורג במקום השלישי בטבלת האנשים העשירים ביותר בעולם, עם הון אישי הנאמד ב-75 מיליארד דולר. הוא הבטיח לתרום 99% מהונו במהלך חייו.

ביוגרפיה

באפט נולד באומהה שבנברסקה, הוא גדל באומהה ובוושינגטון היכן שאביו עבד כחבר בית הנבחרים של ארצות הברית. החל ללמוד באוניברסיטת פנסילבניה וסיים תואר ראשון במנהל עסקים באוניברסיטת נברסקה-לינקולן הוא הוסמך בכלכלה. ב-1951 סיים תואר שני בכלכלה באוניברסיטת קולומביה.

בהיותו בן 25 (1956) הקים שותפות מוגבלת להשקעות בגיבוי פיננסי של משפחתו ובתוספת 100 דולר מכיסו; שווי השותפות הגיע תוך פחות מעשר שנים ל-26 מיליון דולר.

ב-1965 רכש באפט חברת טקסטיל כושלת בשם ברקשייר האת'וויי והפך אותה לחברת השקעות. הונה, שבעת רכישתה נאמד בכ-22 מיליון דולר, מוערך כיום בכ-248 מיליארד דולר; שווי המניה (BRK.A), שהיה 19 דולר, הגיע ב-27 בספטמבר 2017 ל-275,940.00 דולר (המניה הבודדת היקרה בעולם).

לאחר השתלטות על חברה נוספת בשם Blue Chip Stamps, חברה לסחר בתלושי הנחה ("קופונים"), שבאפט החל לרכוש ממניותיה כבר ב-1970, צורף יו"ר מועצת המנהלים שלה, צ'ארלי מאנגר, להנהלת ברקשייר, והוא משמש עד היום כסגן יושב ראש הקבוצה וכשותפו הפעיל של באפט.

מטה עסקיו נמצא באומהה, נברסקה, וכך זכה בכינוי "האורקל מאומהה". דרך פעילותו בשוק המניות מתבססת בעיקר על השקעות לטווחים ארוכים, וכך הוא מנסח זאת: "אני קונה עסקים, לא מניות, עסקים שארצה להיות בעליהם לנצח". כמו כן, ידוע באפט בהשקעותיו הסולידיות יחסית בתעשיות מסורתיות ובעובדה שאינו מעורב בחברות רבות בתחום ההיי-טק, הטכנולוגיה והתקשורת. אחת ההשקעות הגדולות שלו היא חברת קוקה-קולה, שאת מניותיה הוא מחזיק עשרות שנים. גם בהשקעות שמרניות אלה יש לעיתים כשלונות: ב-2011 רכשה ברקשייר האת'וויי מניות IBM בסך 10.7 מיליארד דולר, שערכן ירד במיליארד דולר לאחר פרסום דוח מאכזב של IBM, וירד בעוד 750 מיליון דולר לאחר פרסום דוח מאכזב נוסף.[1]

חוש ההומור של באפט זרוע כמעט בכל אימרה שהוציא מפיו. בהתייחסו לעסקים הוא הסביר שכדאי לקנות עסק שגם אידיוט יוכל לנהלו, משום שבשלב כלשהו אידיוט ינהל אותו. אימרה אחרת שלו נוגעת לשימוש במידע פנים. לטענתו של באפט הדרך המהירה להתרושש היא קופה עם מיליון דולר ושימוש במידע פנים. באפט רצה לפרוש מניהול הקרן לפני מספר שנים וחזר בו. באגרת שהוא שלח למשקיעי ברקשייר האת'וויי הוא הסביר להם כי הוא אכן רצה לפרוש אך מצבו הכלכלי לא מאפשר לו.

בפברואר 2011 קיבל באפט את מדליית החירות הנשיאותית מנשיא ארצות הברית ברק אובמה.

ב-17 באפריל 2012 הודיע באפט כי הוא חולה בסרטן הערמונית. בספטמבר של אותה שנה הוא השלים את הטיפולים במחלה והחלים לגמרי.
באפט הוא שחקן ברידג' נלהב. שותפו בברידג' הוא ביל גייטס.

פילנתרופיה

באפט דיבר רבות על כך שהוא מאמין כי בכלכלת השוק העשירים מרוויחים פרסים בעלי ערך רב מדי ביחס לכישוריהם. הוא הצהיר לא פעם שלא ייתן שילדיו יירשו חלק משמעותי מהונו וציין כי הוא רוצה לתת לילדיו מספיק כדי שירגישו שיש ביכולתם לעשות כל דבר אך לא לגרום להם לרצות לעשות שום דבר.

באפט הכריז לא פעם על כוונתו לתת את הונו לצדקה, ב-25 ביולי 2006 פרסם באפט כי הוא מתכוון לתרום כ-85% מהונו למטרות צדקה (כ-31.4 מיליארד דולר). חמש שישיות מהסכום ייתרמו לקרן ביל ומלינדה גייטס (כ-26.1 מיליארד דולר בקירוב), אם כי בתנאים מסוימים שהקרן חייבת לעמוד בהם. התרומה תיחשב למתן הצדקה הגדול ביותר בהיסטוריה.[2] הוא מקדם יחד עם ביל גייטס את התחייבות הנתינה, מיזם המעודד מיליארדרים לתרום לצדקה את מרבית הונם.

באפט, המחזיק בהון בהיקף של למעלה מ-75 מיליארד דולר, העניק בין השנים 2002-2006 תרומות בסכום של 46.1 מיליארד דולר.

לקריאה נוספת

  • אליס שרדר, כדור השלג, תירגמו מאנגלית: אהרון רוזן, אלה בשן, דרורה בלישה. הוצאת מטר, 2009.
  • רוברט ג' הגסטרום, דרכו של וורן באפט: המשקיע הגדול ביותר בעולם, תרגם לעברית ברוך קורות, הוצאת מטר, תשס"ה 2005.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים