ארלוזור לב

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:אישיות ביטחונית

פרמטרים ריקים [ תקופת שירות, עלה לישראל ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

פרמטרים [ תפקידים צבאיים, מלחמות וקרבות ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

ארלוזור לב
זוריק לב.jpg
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 17 בספטמבר 1933
ישראלישראל  ישראל, כפר ביל"ו
נהרג 9 באוקטובר 1973 (בגיל 40)
כינוי זוריק
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
דרגה תת אלוף (אוויר) תת אלוף

ארלוזור (זוריק) לב (17 בספטמבר 1933, כפר ביל"ו - 9 באוקטובר 1973) היה טייס קרב ומפקד בחיל האויר. שימש כמפקד בסיס רמת דוד כשפרצה מלחמת יום הכיפורים, שבמהלכה נהרג בהתרסקות מטוסו.

קורות חייו

לב נולד ללאה ונחמיה, שהיו ממייסדי כפר ביל"ו, והיה הילד הראשון שנולד בכפר. הוא קרוי על שמו של חיים ארלוזורוב, שנרצח כארבעה חודשים טרם הולדתו. בילדותו היה פעיל בענפי המשק. הוא למד בבית חינוך רחובות, אחר כך בית הספר התיכון המאוחד ברחובות וסיים את לימודיו בבית הספר החקלאי כדורי.

התגייס עם חבריו לנח"ל בשנת 1951 ואחר כך עבר קורס טיס וסיים אותו בשנת 1953. השתתף במבצע קדש כטייס מיסטר. בטרם נפתחה המלחמה נשלח לסיור מקדים במעבר המיתלה לבדוק האם יש במקום כוחות צבא מצריים.[1] השתתף במלחמת ששת הימים כטייס מיראז' 3. בתחילת המלחמה שימש כמוביל מבנים לתקיפת שדות תעופה ערביים במסגרת מבצע מוקד. ב-8 ביוני, יומה הרביעי של המלחמה הפיל מיג 17 מצרי בירי תותחים. במהלך שירותו בחיל האוויר החל משנת 1968 למד כלכלה באוניברסיטת בר-אילן והתמחה בכלכלה חקלאית. בהיותו מפקד כנף החל לאסוף בבסיסו מטוסים ישנים שהיוו את הבסיס למוזיאון חיל האוויר.[2]

ב-9 באוקטובר 1973 התנדב להצטרף, במקום טייס אחר שנהרג בהפצצות באותו בוקר, למבנה של מטוסי סקייהוק שיצא לתקיפה באזור פורט סעיד. כאשר המבנה חזר מהתקיפה, התרסק מטוסו מעל הים התיכון צפון-מערבית למוצב בודפשט. לאחר ההתרסקות הופנו לחיפושים באזור זוג מטוסי פנטום, זוג מטוסי סופר מיסטר, מסוק בל ומסוק יסעור. במהלך ניסיונות החיפוש נפגעו מאש נ"מ אחד ממטוסי הפנטום ואחד המסוקים. לב הוכרז כחלל שמקום קבורתו לא נודע. גם לאחר הסכם השלום עם מצרים נעשו סריקות יסודיות, שלא העלו תוצאות.

לב היה נשוי לטלי ואב לשישה ילדים: נוית, אופיר, אהוד, גן, שמואל ויעד. בנו אהוד נפטר בגיל 13, שנתיים לאחר נפילת מטוסו של ארלזור.[3] בתו אופיר נישאה לטייס חיל האוויר יורם איתן, בנו של רפאל איתן. כמה ימים לאחר נישואיהם נהרג רס"ן יורם איתן בתאונת טיסה.

לאחר מותו

בשנת 2007, 34 שנים לאחר מותו, הוחלט להעניק ללב דרגת תת אלוף מאחר שערב המלחמה היה אמור לעבור לתפקיד ראש מחלקת (כיום להק) כוח אדם של חיל האוויר.

דבורה עומר כתבה על ארלוזור לב ביוגרפיה בשם "פתאום באמצע החיים".

הכנס השנתי של "מועצת הדבש" בשיתוף עם משרד החקלאות נקרא על שמו.[4]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0