אוזנן אפור

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אוזנן אפור
Plecotus auritus.jpg
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה יונקים
סדרה עטלפים
משפחה נשפוניים
סוג אוזנן
מין אוזנן אפור
שם מדעי
Plecotus austriacus
תחום תפוצה
Plecotus austriacus range Map.png

אוזנן אפור (שם מדעי: Plecotus austriacus) הוא מין של עטלף. הוא נקרא "אוזנן" בגלל אוזניו הענקיות. האוזנן הוא עטלף חרקים הנפוץ בעיקר באירופה אך ניתן למצאו גם בארץ ישראל.

האוזנן הוא עטלף חרקים גדול יחסית (אך קטן ביחס לעטלפי פירות), שצד בלילה עשים וחרקים אחרים, ובכך תורם לחקלאות. את החרקים הוא צד באמצעות אקולוקציה (איכון הד, איתור באמצעות קול) כאשר הוא משחרר קריאות קול בתדרים 18-45 קילוהרץ וכל קריאה נמשכת כ-5.8 מילישניות.[1] ההדים מגלי הקול החזקים שלו מגיעים לאוזניו הגדולות במיוחד, דבר המאפשר לו לאתר את מיקומו של החרק בדייקנות רבה.

בארץ ישראל שוכן האוזנן במערות יבשות וסדקים בסלעים בעיקר באזורי המדבר. בעוד שבאירופה הוא נפוץ ונמצא ללא סיכון, בישראל הוא בסכנת הכחדה.

באנגלית נקרא האוזנן "Grey long-eared bat" והוא נבדל מבן מינו הקרוב האוזנן החום, הנפוץ יותר באירופה, בביטנו האפורה והבהירה יחסית.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. Obrist, M.K., Boesch, R. and Flückiger, P.F. (2004) 'Variability in echolocation call design of 26 Swiss bat species: Consequences, limits and options for automated field identification with a synergic pattern recognition approach.' Mammalia., 68 (4): 307-32.
P cat.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא יונקים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.
סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0