שיחה:ביכורים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הבאת הביכורים לבית המקדש בדווקא?

משתמש:מוסיף והולך שינה את הגירסא בפתיח מ"הבאת הביכורים למקום אשר יבחר ה'" ל"הבאת הביכורים לבית המקדש". האם אכן זוהי ההגדרה המדוייקת של המצוה? האם במשכן לא הביאו ביכורים (וכמובן שכוונתי למשכן שילה, נוב וגבעון)? צב"י (שיחה) 14:00, 4 בספטמבר 2017 (IDT)

לפני שביצעתי את השינוי שקלתי את הדבר, אבל הכרעתי מחמת כמה תימוכין:
 • אחידות - כך נהוג בשאר כל הערכים. דוגמאות:
  • קורבן מנחה - "קורבן מנחה הוא הקורבן הצמחי היחיד שהיו מובאים לבית המקדש".
  • מנחת סוטה - "מנחת סוטה (או מנחת קנאות) היא מנחת חובה אותה מביאה האשה הנחשדת כסוטה במהלך תהליך בדיקתה בבית המקדש".
  • פרה אדומה - "אדם נטמא בטומאת מת על ידי נגיעה בו, או שהות בבית שנמצא בו מת. אסור לו לאכול בתרומה או בקדשי בית המקדש, וכן אסור לו להיכנס לתחום בית המקדש".
  • ועוד רבים.
 • במקורות - גם המשנה והגמרא מדברים על "ביאת מקדש" וכיו"ב ולא על "ביאת משכן או מקדש".
 • שם קצר וכולל - אין סיבה בכל אזכור לציין "משכן או מקדש". מקדש הוא קוד קיצור של משכן או מקדש. מה גם שאף התורה עצמה כינתה את המשכן ב"ועשו לי מקדש". גם בערך בית המקדש יש פסקה המשכן.
 • מקובלות ומקבילות - אנציקלופדיה תלמודית, ערך בכורים: "בכורים. פירות המתבכרים ראשונה, שחייבים להביאם למקדש וליתנם לכהן".
אם בכל אופן נרצה להתעקש על כך, יהיה עלינו לשנות זאת בכל הערכים, ואני חושב שזה גם לשון קצת מסורבלת. מוסיף והולך (שיחה) 19:08, 4 בספטמבר 2017 (IDT)

ביכורים בחילול חג השבועות

האם אין נכון להזכיר כבר בתתחילת הפסקא על "טקסי ביכורים במדינת ישראל", שהוא נעשה לרוב תוך חילול חג השבועות?

לדוגמא כך:

החל מראשית ההתיישבות החדשה בארץ ישראל נוהגים לערוך, בעיקר ביישובים החקלאיים (מושבים, קיבוצים וכפרים), טקסי הבאת ביכורים, שבהם חוגגים גם את סוף הקציר. בטקסים אלו הנערכים על פי רוב בעיצומו של חג השבועות מועלים מופעים ססגוניים של שירים וריקודים, בלווית תהלוכה של כלים חקלאיים מקושטים ועוד, לעיתים נעשה הדבר תוך חילול החג בפרהסיה.

בעת שהחל נוהג זה בתחילת המאה ה-20, שלח הרב הראשי אברהם יצחק הכהן קוק, אגרת מחאה אל היישובים נהלל, עין חרוד ואחרים, על חילולו של חג השבועות בפרהסיה. בהדגישו כי רואה הוא ברכה ביישובה של הארץ ובשמחה על הצלחת הייבולים, אולם אל לה לשמחה בביכורי הארץ המתחדשת לחבל בקדושתו של יום טוב. יענער (שיחה) 17:02, 25 ביוני 2019 (IDT)