רבי יחיאל היילפרין

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


שגיאות פרמטריות בתבנית:פירוש נוסף

פרמטרים ריקים [ 1 ] לא מופיעים בהגדרת התבנית

רבי יחיאל בן שלמה הַיְילְפְּרִיןכתיב היידי, שנהג בזמנו: היילפערין; כנראה ה'ת"כ, 1660ה'תק"ו, 1746) היה רב, ראש ישיבה והיסטוריון של תולדות ישראל. נודע בספרו "סדר הדורות".

תולדות חייו ומשפחתו

רבי יחיאל היילפרין היה בנו של רבי שלמה היילפרין, שהיה רבה הראשי של הערים סוקולוב ולברטוב. מצד אמו היה מצאצאי המהרש"ל, וב"סדר הדורות" טוען המחבר כי בידו ספר יוחסין המונה את אבותיו דרך רש"י, עבור ביוחנן הסנדלר ורבן גמליאל ועד דוד המלך.

היה רב בהְלוּסְק שבמחוז בּוֹבּרוּיְסְק ואף כתב את תקנות החברה קדישא המקומית, שנשמרו בכתב ידו. מאז ה'תע"א (1711) ועד יום מותו היה רבה של מינסק וראש הישיבה שם, ואף רבה של עיר זו. התפרסם בזכות ספרו "סדר הדורות", ספר היסטורי המבוסס על מקורות מסורתיים בלבד, אם כי היה ידוע גם כתלמיד חכם וכמקובל. נקלע לחיכוכים עם אריה ליב בן-אשר גינצבורג ("השאגת אריה"), מייסד הישיבה במינסק; המחלוקת פשתה בין התלמידים והשלום הושב על כנו רק עם עזיבתו של האחרון.

בהתאם לצוואתו עברה רבנות מינסק לבנו משה, אב"ד דאלהינוב[1]. בנו האחר, ישעיה, היה אב"ד ויטקוב, ונכדו משה, בנו של ישעיה – אב"ד ברדיצ'ב. בן נוסף היה הרב יצחק אייזיק רבה של קאיידנוב הסמוכה למינסק. בנו של הרב יצחק אייזיק, היה הרב יהודה לייב, שהוציא לאור את ספרו של סבו, סדר הדורות.

דרכו בלימוד והשקפותיו

  • שיטתו הלימודית הייתה פשטנית, מנוגדת לפלפול. על רקע זה נתגלעו סכסוכים בינו לבין ה"שאגת אריה" שכיהן כראש ישיבה במקביל אליו, ושעזב את מינסק לאחר המחלוקת.
  • האמין כי חשיבות רבה בקביעת ההלכה נודעת לידיעת תולדות התנאים והאמוראים, שכן לצורך זה יש לדעת מי היה הרב ומי התלמיד.
  • נמנע באופן עקרוני מלתת הסכמות על ספרים וחרג ממנהגו זה פעמיים בלבד, לטובת הספרים "עיר חומה" ו"מגן האלף".

אגדת המצבה

הרב יצחק זילבר מספר בספרו "להישאר יהודי", כי מצבתו שרדה למרות הריסת בית הקברות היהודי של מינסק בידי הממשלה הקומוניסטית. לפי השמועה ששמע, כל הנוגעים בדבר ההריסה מתו מיתה חטופה, עד כי הוחלט לחדש את המצבה ולכתוב על גביה "ההיסטוריון המפורסם הלפרין"[2]. מאידך, על פי סיפור אחר, מצבתו שקעה באדמה עוד לפני כן והייתה מוזנחת כל כך, עד כי לא ניתן לקרוא את הכיתוב בבירור[3].


תקופת חייו של רבי יחיאל היילפרין על ציר הזמן
תקופת הזוגותתנאיםאמוראיםסבוראיםגאוניםראשוניםאחרוניםציר הזמן

ספריו

קישורים חיצוניים

כתביו

הערות שוליים

  1. קהילת מינסק
  2. Могила Седер а-дорот (ברוסית)
  3. רבי יחיאל (בן שלמה) הלפרין, בעל "סדר הדורות", "גדולי ישראל", שיחות לנוער 10, 12 (אלול תשכ"ו), 6, באתר HebrewBooks.

שגיאת לואה ביחידה יחידה:בקרת_זהויות בשורה 352: attempt to index field 'wikibase' (a nil value).

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0