נסים וידאל

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נסים וידאל
אין תמונה חופשית
לידה 30 ביולי 1939 שגיאת לואה ביחידה יחידה:גיל_לערכי_אישים בשורה 20: attempt to compare table with number.
ענף מדעי אסטרופיזיקה, אסטרונומיה
ארצות מגורים מצרים, ישראל
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום אסטרופיזיקה

נסים וידאל (נולד ב-30 ביולי 1939 הוא אסטרופיזיקאי ישראלי שעוסק בהבנת האסטרונומיה שעמדה לנגד עיני הרמב"ם ושאר חכמי ישראל.

ביוגרפיה

וידאל נולד במצרים למשפחה שאיננה שומרת מצוות בשנת 1932 ועלה לישראל בשנת 1949. בגיל שבע עשרה החל בלימודי הפיזיקה באוניברסיטה העברית. בשנת 1968 קיבל תואר שני מטעם אוניברסיטת תל אביב, על עבודה שכותרתה "מודלים קוסמולוגיים המכילים לחץ", ובשנת 1971 קיבל תואר דוקטור לאסטרונומיה מטעם אוניברסיטת תל אביב, על עבודה שכותרתה "ההתפתחות של כוכב הליום טהור בן M 140 ובעירת הליום".

במשך השנים עבד במכוני מחקר אחדים: מצפה הכוכבים המלכותי של גריניץ', מצפה הכוכבים על שם וייז ואוניברסיטת הארוורד בארצות הברית. הוא חבר האיגוד האסטרונומי הבינלאומי. מאז שחזר בתשובה הוא עומד בראש "ממט"ן - המכון להוראת מדעים וטכנולוגיה" בירושלים. הוא רואה בעיסוק באסטרונומיה מצווה, בהתאם לדברי רבי יוחנן בתלמוד הבבלי[1]: "מנין שמצוה על האדם לחשב תקופות ומזלות? שנאמר 'ושמרתם ועשיתם כי היא חכמתכם ובינתכם לעיני העמים' - איזו חכמה ובינה שהיא לעיני העמים? הוי אומר זה חישוב תקופות ומזלות". לדבריו המדע מחזק את האמונה באלוקים, ואין סתירה בין דת למדע.

פרסם מאמרים אקדמיים[2] וחיבר שלושה ספרי מדע פופולרי. כתב סדרת ספרים בשם "צבא השמים", שבה הוא דן בשילוב של תורת ישראל ואסטרונומיה. בספר הלימוד "לאן הולכים כוכבי הלכת?" כתב: "מאז אותו יום רביעי שבו נבראו השמש והירח והכוכבים, הם סובבים כל אחד במסלולם שקבע להם הקב"ה" וכן "אבל השמש אינה נעה כגולם, אלא גם היא נשמעת להשגחתו של הבורא יתברך, ולמשל בימי יהושע בן נון היא נעצרה בשמים ככתוב 'שמש בגבעון דום'".

כבעל ידע מעמיק באסטרונומיה ובהלכה, נחשב וידאל למומחה לעניין ברכת החמה, המתרחשת אחת ל-28 שנה.

בנו הוא הרב חיים וידאל, דיין בבית הדין הרבני.

מכּתביו

  • צבא השמים : אסטרונומיה, ממט"ן - המכון להוראת מדעים וטכנולוגיה, תשנ"ה.
  • פרקי אסטרונומיה, ממט"ן - המכון להוראת מדעים וטכנולוגיה, תשס"א.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

Stub Israelis.png ערך זה הוא קצרמר בנושא ישראלים. אתם מוזמנים לתרום למכלול ולהרחיב אותו.