חופמאים

מתוך המכלול
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חופמאים
קולאז' של חופמאים
מיון מדעי
ממלכה בעלי חיים
מערכה מיתרניים
מחלקה עופות
תת-מחלקה עופות בתראים
סדרה חופמאים
שם מדעי
Charadriiformes

חוֹפָמָאִים[1] (שם מדעי: Charadriiformes) הם סדרה של עופות ימיים במחלקת העופות שהמינים הכלולים בה חיים בדרך כלל בנופי מים.

בסדרת החומפאים 83 סוגי עופות השייכים ל-18 משפחות המקובצות בשלוש תת-סדרות: חופמאיים, אלקות, ושחפאים. בישראל יש 11 משפחות, 33 סוגים שבהם 103 מינים.

המשותף לבני הסדרה הוא המבנה האנטומי של חלקים מסוימים בגולגולת, כמו: עצמות החך, הצוואר וחלק ממיתרי הקול. נוצותיהם צפופות ומתאימות לחיים בסביבת מים. רובם ניזונים מהחי עם תוספת מן הצומח. תוחלת חייהם גבוהה יחסית לעופות אחרים בגודלם ומגיעה אצל חלקם אף ל-40 שנה.

הגדול בבני סדרה זו הוא שחף ימי (Larus marinus) שמוטת כנפיו 145–165 ס"מ ומשקלו עד 1.5–2 ק"ג, כשקרוב אליו מאד חמסן חום. הקטנה ביותר היא חופית זעירה (Calidris minutilla) שמשקלה 23–37 גרם.

מרבית החופמאים דוגרים על סלעים או על קרקע. השחפים והשחפיות מתרבים במושבות גדולות וצפופות. החופמאים והאלקות מקננים בזוגות או במושבות דלילות. החופמאים מקיימים מחזור קינון אחד בלבד בשנה ומטילים בו 1–4 ביצים. צאצאי החופמאים הם אפרוחים פקוחי עיניים המכוסים בפלומה צפופה, רוב האפרוחים ניזונים בכוחות עצמם מיד לאחר בקיעתם מהביצה. בין החופמאים נמצאו ציפורים נדירות אשר הגיעו לגיל מופלג יחסית מעופות אחרים.

סוגי מקורים שונים אצל החופמאים:

מיון

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. מילון בעלי חיים נכר (תשל"ב), 1972. האקדמיה ללשון העברית


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0