הפיגוע בקפה אפרופו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הפיגוע בקפה אפרופו
Monument of bombing in Cafe Apropo.jpg
האנדרטה לזכר הנרצחות בפיגוע במרכז השדרה
תאריך 21 במרץ 1997
מקום בית הקפה "אפרופו", בית חנה, שדרות בן-גוריון, תל אביב, ישראל
סוג פיגוע התאבדות
הרוגים 3
פצועים 48
מבצע חמאס
טבלת הנצחה לנרצחות בפיגוע בקפה אפרופו

הפיגוע בקפה אפרופו היה פיגוע התאבדות שביצע מחבל פלסטיני ב-21 במרץ 1997 בבית הקפה "אפרופו" שבבניין בית חנה בשדרות בן-גוריון בתל אביב. שלוש נשים נהרגו בפיגוע ו-48 נפצעו. ארגון הטרור חמאס נטל אחריות לפיגוע.

הפיגוע התרחש לאחר מעט יותר משנה שבה לא אירעו פיגועי התאבדות בישראל.

הפיגוע

ביום שישי, ערב חג הפורים, בסביבות השעה 13:40, פוצץ מחבל מתאבד מטען שהוסווה בתיק יד בפתח בית הקפה "אפרופו" בבניין בית חנה שבקרן שדרות בן-גוריון ורחוב אדם הכהן בתל אביב. מעוצמת הפיצוץ נהרגו שלוש נשים צעירות בראשית שנות ה-30 לחייהן, אחת מהן בחודש השלישי להריונה.

הפיגוע נחרת בזיכרון הקולקטיבי הישראלי, בין השאר, בעקבות תמונותיה של שני וינטר, בתה התינוקת בת ששת החודשים של ענת רוזן-וינטר לבושת שרידי תחפושת ליצן ונישאת בידי השוטרת ציונה בושרי.[1] שני נפצעה בפיגוע אולם חייה ניצלו בזכות אמה, שבלמה בגופה את הדף הפיצוץ ואשר זהותה לא הייתה ברורה זמן מה לאחר האירוע.

בעקבות הפיגוע זיהה אמ"ן לראשונה מידע שקשר בבירור את יאסר ערפאת לפיגוע כמי שמעודד ויוזם פיגועי טרור בלב מדינת ישראל על מנת לקדם את המשא ומתן על הפעימה השלישית (שלב ההסכמים על הסדר הקבע), שעלה על שרטון.

כשמונה שנים לאחר הפיגוע, באוקטובר 2005, נלכד המחבל אבראהים ע'נימאת, מראשי "חוליית צוריף" של החמאס, שהייתה אחראית לפיגוע, כמו גם לפיגועים נוספים.[2]

בסמוך למקום הפיגוע, במרכז השדרה, הוצבה אנדרטה של האמן אליעזר ויסהוף, המתארת שלושה ורדים גדועים.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0