בנצי סאו

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
בנצי סאו
Benzi Sau - Israel Police.jpg
לידה 9 בספטמבר 1959 (61)
השתייכות Emblem of Israel Police Blue.svg  משטרת ישראל
תקופת שירות 19772016
דרגה ניצב
תפקידים בשירות

מפקד מרחב מג"ב ירושלים, ראש מטה מג"ב, מפקד אגף שיטור וביטחון, מפקד מחוז מרכז, מפקד מחוז תל אביב, סמפכ"ל, ממלא מקום מפכ"ל

בן-ציון (בנצי) סאו (נולד ב-9 בספטמבר 1959) הוא ניצב בדימוס במשטרת ישראל, כיהן בין היתר כממלא מקום המפכ"ל (בין יולי לדצמבר 2015), כסגן המפכ"ל, כמפקד מחוז תל אביב וכמפקד מחוז מרכז.

ביוגרפיה

סאו החל את שירותו במשטרה כשהתגייס ב-1977 למשמר הגבול והמשיך לשרת בחיל בתפקידי פיקוד במשך קרוב לשלושים שנה. באוגוסט 1996 מונה למפקד מרחב מג"ב צפון, בתפקידו זה הוביל את היערכות החטיבה במרחב התפר בצפון בעקבות יישום הסכמי אוסלו. במהלך אירועי אוקטובר 2000 הופקד על גזרת ואדי עארה והיה המפקד בשטח בשני ימי העימותים האלימים הראשונים, ב-1 וב-2 באוקטובר. ועדת אור, שמסקנותיה פורסמו באוגוסט 2003, קבעה כי סאו ניהל עימות ממושך בניגוד להנחיות, היה אחראי על כניסת כוח שוטרים לאום אל-פחם, בניגוד להנחיות שניתנו וכן שותף, אם כי במידה פחותה מזו של ניצב אליק רון, לאחריות להפעלה בלתי מוצדקת של ירי צלפים באש חיה כלפי מיידי אבנים בצומת אום אל-פחם. הוועדה מצאה כי סאו הוא אמנם מפקד מנוסה ורציני אך שהכשלים שניכרו בתפקודו היו מהותיים ועל כן המליצה שלא יקודם בדרגתו או בתפקידו לתקופה של ארבע שנים מיום פרסום הדו"ח שלה.[1]

בפברואר 2001 מונה סאו למפקד מרחב מג"ב ירושלים והוביל את הקמת מערך מג"ב בעוטף ירושלים, באוקטובר 2004 מונה לראש מטה משמר הגבול תפקיד בו כיהן עד מאי 2006. במהלך תקופה זו שימש גם כראש מטה תיאום תוכנית ההתנתקות במטה הארצי.

ביוני 2006 מונה לראש המטה המבצעי של השר לביטחון פנים, אבי דיכטר, אולם בהחלטת בג"ץ באוקטובר 2006, בעקבות עתירה של ארגון עדאלה, קבע הרכב השופטים בדעת רוב של אילה פרוקצ'יה וסלים ג'ובראן מול אליקים רובינשטיין, כי המינוי מנוגד להמלצות ועדת אור שאומצו על ידי ממשלת ישראל ועל כן על סאו לעזוב את תפקידו בתוך חודש ימים.

סאו מונה לעוזר ראש אגף שיטור וביטחון, אגף המבצעים של המשטרה, בנוסף שימש מפקד המחזור הראשון של "תוכנית ברק" לאיתור וטיפוח שוטרים מובחרים בקצונה הזוטרה.

ביולי 2008 קודם לדרגת ניצב ומונה לראש האגף לשיטור וביטחון, במאי 2010 מונה למפקד מחוז מרכז. ב-4 ביוני 2013 החל לכהן כמפקד מחוז תל אביב. בפברואר 2015 מונה לממלא מקום סמפכ"ל המשטרה (המפכ"ל יוחנן דנינו פיטר את סגנו ניצב ניסים מור), זאת במקביל להמשך פיקודו על מחוז תל אביב.[2] ביוני 2015 אושר מינויו לממלא מקום המפכ"ל היוצא, יוחנן דנינו, עד להחלטה וכניסתו לתפקיד של המפכ"ל החדש.[3]

באוגוסט 2015, עם ההכרזה על הכוונה למנות את גל הירש למפכ"ל המשטרה, הודיע על פרישתו משירות במשטרה.[4] עם זאת, ב-31 באוגוסט 2015 החליטה הממשלה להאריך את תקופת כהונתו כממלא-מקום המפכ"ל,[5] עקב הימשכות הליך הבדיקה הנדרש בעניינו של הירש. עם אישור מינויו של רוני אלשיך למפכ"ל, הוארך מינויו של סאו כממלא מקום,[6] והוא כיהן בתפקיד עד כניסתו של אלשיך לתפקיד, ב-3 בדצמבר 2015. בתחילת פברואר 2016 פרש מהמשטרה.

כממלא מקום המפכ"ל המשיך סאו את המלחמה בארגוני הפשע המאורגן וכן התמודד עם גל הטרור הפלסטיני שהסלים בחודש תשרי ה'תשע"ו (ספטמבר-אוקטובר 2015) ובו שוטרי משטרת ישראל ומשמר הגבול נדרשו למאמץ מוגבר לשם הגנת תושבי ישראל מגל הטרור בירושלים וביישובים נוספים בתחומי הקו הירוק ויהודה ושומרון.

ביולי 2017 מונה לדירקטור בחברה הציבורית ויליפוד.

בדצבר 2018 עם סיום תפקידו של המפכ"ל רוני אלשיך, ולאחר פסילת המועמד משה (צ'יקו) אדרי ע"י ועדת גולדברג, הציע השר לבטחון פנים גלעד ארדן לסאו את תפקיד המפכ"ל[7]

סאו הוא בעל תואר ראשון במדעי החברה ותואר שני במנהל עסקים. נשוי ואב לארבעה.

קישורים חיצוניים

ויקישיתוף ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים


סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0