בני קלמנזון

מתוך המכלול, האנציקלופדיה היהודית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
הרב בנימין קלמנזון
Benikelmanson.jpg
הרב קלמנזון בברית של נכדו
לידה 23 במאי 1957 (גיל: 64)
כ"ב באייר ה'תשי"ז
מקום פעילות ישיבת עתניאל
תפקידים נוספים חבר במועצה הפדגוגית של בית הספר להוראת השואה של יד ושם[1]
רבותיו הרב שג"ר
חיבוריו על מה אבדה הארץ - עיונים באגדות החורבן
סיפורים נפלאים מרבי נחמן מברסלב

הרב בנימין (בני) יוסף קלמנזון (נולד בכ"ב באייר ה'תשי"ז, 23 במאי 1957) הוא מרבני הציונות הדתית. הקים את ישיבת עתניאל ועומד כיום בראשה יחד עם הרב רא"ם הכהן.

ביוגרפיה

גדל בשכונת נווה שאנן בחיפה. בנעוריו למד בתיכון רגיל ואחר כך בישיבה תיכונית בנתניה. בתקופת לימודיו בישיבת הכותל הפך לתלמידו של הרב שג"ר, אז ר"מ דומיננטי בישיבת הכותל, והשפעתו עליו רבה.

שימש כר"מ בישיבת ההסדר קריית שמונה ובישיבת הכותל. בשנת 1987 הקים עם הרב עמי עולמי כולל בעתניאל שהפך בסופו של דבר לישיבת ההסדר עתניאל, שבראשה הוא עומד עד היום. בשנת 1993 הזמין את הרב רא"ם הכהן לכהן איתו כראש הישיבה.

חיים אישיים

נשוי ליוכי, פסיכולוגית במקצועה. מתגורר בעתניאל ואב לשישה ילדים. גיסו מיכאל מרק, היה מנהל הישיבה, עד הירצחו בפיגוע ירי בראשית יולי 2016.

גישתו הדתית

כתלמידו של הרב שג"ר ישנה למחשבה החסידית השפעה על הגותו ועל דרכו החינוכית. תפיסותיו בנושאי ספרות ותרבות נחשבות ליברליות בחברה הדתית, והוא סופג לעיתים ביקורות כנגד פתיחותו, בעיקר מחוגי ישיבת הר המור. חבר מערכת כתב העת לתרבות יהודית 'מבוע'. דעותיו הפוליטיות ביחס לערבים ולשטחי ארץ ישראל הן ימניות אולם בתוך הציבור הימני הוא נחשב "ממלכתי" ומתנגד לסירוב פקודה וליחס שלילי כלפי המדינה וראשיה.

הרב קלמנזון שם דגש על קשר אישי עם תלמידיו ולימוד תורה מתוך אהבה. לימוד הגמרא שלו מאופיין בעיון מן המקרא ועד לפסקי ההלכה בימינו. בפולמוס על שיטת הרבדים תמך בשיטה זו ובד"ר פנחס היימן.

זיכרון השואה

הרב קלמנזון היה דוקטורנט להיסטוריה ומחשבת ישראל, אך לא סיים את עבודת הדוקטורט שלו. הוא משמש כחבר במועצה הפדגוגית של בית הספר להוראת השואה[1] וכמדריך סיורי קבוצות של נוער ומבוגרים לפולין. אביו של הרב קלמנזון איבד את כל משפחתו בשואה.

לקראת תשעת הימים וצום תשעה באב ה'תשס"ט, הוציא את הספר "על מה אבדה הארץ - עיונים באגדות החורבן", העוסק בניתוח ספרותי והיסטורי של אגדות חורבן בית שני במסכת גיטין. הספר מבקש לראות את הרלוונטיות של הרעיונות שבאגדות בימינו. בהקדמתו כותב הרב קלמנזון כי לאחר חזרתו של עם ישראל לארץ ישראל יש צורך לשוב ולעיין בדברי האגדה של חז"ל, תחום שנזנח במהלך הדורות.

ספריו

  • על מה אבדה הארץ: עיונים באגדות החורבן, עתניאל: הוצאת גילוי, תמוז תשס"ט
  • סיפורים נפלאים מרבי נחמן מברסלב: עיון בסיפורים הנוספים של ר' נחמן שהוציא לאור ר' שמואל הורביץ, עתניאל: הוצאת גילוי, תשרי תשע"ז

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

סמל המכלול גמרא 2.PNG
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רשימת התורמים
רישיון cc-by-sa 3.0